Новини

До проблем учасників АТО та їхніх родин у нашому районі ставляться з розумінням. Це засвідчує і те, що задля забезпечення належного соціального захисту людей цієї категорії активно працюють спеціалісти різних установ, і відсутність звернень зі скаргами з боку АТОвців.
Нині в районі на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, перебуває 561 учасник АТО. Про це повідомив начальник управління соціального захисту населення Здолбунівської райдержадміністрації Микола Бортник, інформуючи про соціальний захист учасників АТО у Здолбунівському районі під час колегії РДА.
Упродовж 2015-2017 років до управління задля отримання різних видів консультацій звернулися 603 учасники АТО та члени їхніх родин; 57 учасників антитерористичної операції перебувають на обліку для отримання санаторно-курортних путівок, 31 особа такі путівки вже отримала; 93 учасники АТО пройшли реабілітацію у санаторно-курортних закладах.
Протягом 2014-2018 років 538 учасникам АТО було надано одноразову допомогу у розмірі 500 грн. кожному. Семи родинам загиблих військовослужбовців, кот­рі брали участь в АТО, кош­том районного бюджету придбано квартири.

У ДНЗ «Здолбунівське вище професійне училище залізничного транс­порту» 17 лютого відбулися загальноучилищні батьківські збори.

Під час огляду художньої самодіяльності.

До їх порядку денного увійшли питання щодо організації навчально-виробничого та виховного процесу в училищі. Заступники директора підбили підсумки зроб­леного та досягнутого за рік у цих напрямках. Директор училища Р. І. Шевчук проінформував про використання спонсорських коштів. Зокрема відмітив, що завдяки цим надходженням вдалося чимало зробити для вдосконалення навчально-матеріальної бази училища і створення умов для якісного навчання. Також відзначив, що Здолбунівське ВПУЗТ посідає перше місце серед ПТНЗ Рівненщини за рівнем комп’ютеризації та впровадження інформаційно-комунікаційних технологій у навчально-виробничий процес. Наголосив, що в училищі й надалі докладатимуть зусиль для покращення підготовки кваліфікованих робітників.

У ДНЗ «Здолбунівське вище професійне училище залізничного транспорту» вже багато років діє учнівська первинна профспілкова організація. Робота уч­профкому спрямована на захист прав та інтересів учнів, підвищення ефективності соціального діалогу. Учпрофком активно співпрацює з Федерацією профспілок Рівненської області та Центральним комітетом профспілки. Учні Здолбунівського ВПУЗТ не раз брали участь у засіданнях Молодіжної ради ФПО, були учасниками круглих столів з представниками органів влади та місцевого самоврядування.
Нещодавно відбулося розширене засідання президії Обласної організації профспілки будівельників, у ході якого з робочим візитом ДНЗ «Здолбунівське ВПУЗТ» відвідала делегація Центрального комітету профспілки.

Ким є проста людина в історії? Неповторною особистістю, чи випадковою галузкою на хвилях розбурханого житейського моря, чи міцним кораблем, який впевнено йде своїм курсом наперекір усім негодам і штормам?
Думається, все залежить від первинного настрою, від того, що закладено в людині з самого дитинства, від внутрішнього камертона, який, дзвінко зазвучавши раз, вивіряє тональність усіх подальших вчинків.
Героєві публіцистичного роману-дилогії «Камертон», який належить перу відомого на теренах Рівненщини журналіста і письменника Спиридона Кравчука, Миколі Бруховському справжній камертон (бо ж син закінчив Кременецьку дворічну регентську школу) подарував батько-священик. Але подарований інструмент став для нього не лише підмогою в професії, а й значущим символом совісті і правди, у відповідності з якими він вибудовував своє життя, служив людям.

має НаУ «Острозька академія» як провідний центр української духовності та патріотизму. Право на це закладу надала родина Соколиків - представники української діаспори у Канаді і єдині розпорядники спадщини Уласа Самчука. Тож в НаУ ОА планують видати друком повне зібрання творів нашого славетного земляка, серед яких трилогії «Волинь» та «Ост», ранні романи «Саботаж УВО», «Кулак», «Гори говорять», «Марія», «Сонце із Заходу», романи «Юність Василя Шеремети», «Чого не гоїть огонь», «На твердій землі», мемуари «Мої границі», «На білому коні», «На коні вороному», «П’ять по дванадцятій», «Плянета Ді-Пі», новели і публіцистику, листи, щоденник тощо, аби в Україні з ними ознайомилось широке коло читачів.
До слова, до сторіччя з дня народження Уласа Самчука редакційно-видавничим відділом Острозької академії було видано трилогію письменника «Волинь» та його «На білому коні. На коні вороному». До 105-ї річниці від дня народження - «Марія», «Віднайдений рай» та «Чого не гоїть огонь». Торік видали твори «Плянета Ді-Пі» та «П’ять хвилин по дванадцятій». Також уже декілька років поспіль за підтримки родини Соколиків в НаУ «Острозька академія» проводять всеукраїнські конкурси серед студентської та учнівської молоді, присвячені творчості письменника.
Нагадаємо, Улас Олексійович Самчук народився 20 лютого 1905 року у Дермані.
За інформацією
відділу зв'язків із громадськістю НаУ ОА
на http://rivne.media.

Уже третю свою перемогу в чотирьох матчах групового турніру відкритого зимового чемпіонату Рівненського району з футболу здобув ФК «Мізоч». Цього разу хлопці зі Здолбунівщини розгромили одного з лідерів першої ліги сусіднього району – «ГолДар» із Голишева - 3:0.

Після чотирьох проведених турів ФК «Мізоч» посідає друге місце, маючи у своєму активі 10 очок. Попереду - лише команда ОТГ «Клевань-Оржів». Однак лідер провів на гру більше.
Цих вихідних футбольний клуб «Мізоч» проведе одразу два матчі на турнірі, які відбудуться на запасному полі стадіону «Хімік» у Рівному. У суботу, 24 лютого, чемпіони Здолбунівщини поміряються силами з клубом «РОКО» (Городок). Початок матчу о 14.00. А вже наступного дня, у неділю, 25 лютого, ФК «Мізоч»
о 9.30 зіграє з ФК «Верхівськ».
Павло ДУТКО.

Олександр Стельмашук музикою буквально живе. Постійно цікавиться чимось новим, удосконалює репертуар ВІА «Візерунки» Здолбунівського РБК, яким керує понад 40 років. А коли він починає грати на саксофоні, час ніби зав­мирає. Цей талант - природжений, адже чи не кожен член родини - музикант.
Зараз Олександр Стельмашук разом зі своїм колективом готується до головної весняної події Здолбунова - «Візерункової весни», яка відбудеться 1 березня. Пан Олександр розповів нам про своє ставлення до сучасних співочих конкурсів, рідний колектив та що чекає на глядачів вже наступного четверга.

Олександр Стельмашук у центрі другого ряду

- Пане Олександр, у Вас за плечима чималий музичний досвід. Як Ви почали займатися музикою?
- В мене - музична сім’я. Батько грав на скрипці, мама – на гітарі, брат пішов вчитися в музичну школу на акордеоні. Потім і мене віддали на навчання, але вже на кларнет. Та я не закінчив школи, пішов до музичного училища, з якого випустився у 1972 році. Відразу почав викладати у музичній школі. Та за кілька місяців пішов до армії, де грав у духовому оркестрі.

Уже впродовж кількох тижнів у суспільстві не вщухають розмови щодо створення в різних куточках України осередків організації «Національні дружини». Складатимуться такі об’єднання з переважно молодих людей, активістів та учасників АТО, що контролюватимуть дотримання правопорядку на вулицях міст нашої держави. Говорять, що рано чи пізно, докотиться ця «хвиля» і до Здолбунівського району.

І тут, як це часто буває, думки громади розділилися. Одна частина суспільства вважає, що присутність «Національних дружин» дасть змогу зробити вулиці міст безпечнішими, водночас, інші переконані, що за хлопцями в сіро-чорних одно­строях стоять конкретні політики, які використовуватимуть новітніх дружинників лише для досягнення своїх інтересів.
Як розповів голова осередку Національного корпусу Здолбунів Володимир Лавренчук, вже цьогоріч «Національні дружини» діятимуть в кожній області України, і Рівненщина в цілому, та Здолбунівський район зокрема, винятком не стануть:
- Мені дивно, що про «Національні дружини» усі заговорили тільки після маршу, організованого наприкінці січня у Києві. Насправді цей рух створений ще рік тому і діє відтоді. Вважаю, що «Національні дружини» мають стати для громадян прикладом, як потрібно об’єднуватися, щоб захищати свої права та інтереси. Сьогодні ми усі бачимо певні недопрацювання поліції і готові їй допомагати. Взагалі, я не проти, щоб разом з поліцейськими вулиці патрулювали не тільки «Національні дружини», але й будь-які інші громадські формування. Це лише сприятиме забезпеченню правопорядку.

Про зменшення кількості крадіжок за останній рік на території району повідомив на прес-конференції начальник Здолбунівського відділення поліції Сергій Криса. Натомість випадків шахрайств, нанесення тілесних ушкоджень на побутовому рівні, а також виявлення наркотичних речовин усе ще чимало. Саме боротьбу з наркоманією головний поліцейський Здолбунівщини назвав своїм на сьогодні пріоритетним завданням.

- Мені не подобається, що Здолбунів називають наркоманським містом. Досить часто поліція отримує критичні зауваження на свою адресу, що ми, мовляв, не надто ретельно боремося з особами, які вживають та розповсюджують наркотики. Тому посилимо заходи з виявлення та притягнення до відповідальності таких людей.

З новаціями, які втілюють освітяни Рівненського району, днями ознайомилися їхні колеги зі Здолбунівщини

Наші земляки і почули, і побачили чимало цікавих новацій.

Ще наприкінці минулого року у Кабміні затвердили план запровадження концепції «Нова українська школа». Серед іншого, він передбачає оновлення змісту шкільної освіти, зміни у підвищенні кваліфікації вчителів, а також розробку професійних стандартів у сфері загальної середньої освіти. Простіше кажучи, на нашу сучасну загальноосвітню школу очікують масштабні зміни.
Для того, щоб розпочати втілювати будь-які новації у життя, потрібен досвід, котрий можна запозичити у тих, хто вже встиг здійснити певні кроки в цьому напрямку. Саме з метою обміну досвідом 7 лютого керівники закладів освіти Здолбунівщини побували у Рівненському районі. Під час візиту освітяни ознайомилися з роботою низки навчальних закладів та дізналися про новації, які колегам вдалося втілити у життя в межах концепції «Нова українська школа».

Наприкінці минулого тижня здолбунівську «Фейсбук»-спільноту сколихнув допис місцевої громадської активістки Валентини Лукашук про те, що на подвір’ї Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ступеня № 5 отруїли собаку. Згодом виявилося, що це не перша тварина, яка загинула за останні дні поблизу школи. Хто саме позбавляє собак життя, наразі з’ясовує поліція.

«Діти не могли спокійно ходити подвір’ям школи»
У коментарях в соцмережах чимало дописувачів у причетності до загибелі собаки запідозрили директора Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ступеня № 5 Жанну Рудик. Адже напередодні вона розмістила у «Фейсбук»-спільноті «Типовий Здолбунів» оголошення з проханням до власників собак, які гуляють на території школи, забрати звідти домашніх улюбленців. Бо вранці того ж дня на подвір’ї школи один з таких псів покусав першокласника.


- Того дня першокласника собака вкусив за руку. Я поцікавилася у працівників школи, чиї то тварини. Проте господарі так і не знайшлися. Тому й залишила у соцмережі таке прохання. Зателефонувала до міської ради, дізналася, до кого звернутися по допомогу. Відповідальні за це працівники КП «Здолбунівське» зазначили, що не гарантують, що допоможуть саме завтра. Наступного дня поїхала на нараду до відділу освіти, а згодом у Рівненський район. І про ситуацію дізналася лише ввечері, ще коли була в Заборолі, й мені зателефонували журналісти. Сама шокована цим випадком, - зазначила Жанна Рудик.

Нині на вулицях Здолбунова варто бути особливо обережними. Сніг на дорогах, пішохідних доріжках та порогах приміщень перетворився на кригу. Якщо вулиці міста та пішохідні доріжки ще посипають піщано-сольовою сумішшю представники КП «Здолбунівське», то зайти в окремі заклади та магазини буває проблематично через слизькі сходи та пороги.
Приміром, нещодавно здовбичанка, намагаючись зайти в місцеву держустанову, впала на східцях і зламала ногу. Щоправда, там виправилися і невдовзі на сходах встановили дерев’яну решітку. Але й без того, як скаржаться здолбунівчани, заметених снігом та вкритих льодом східців чимало. І через це люди з року в рік у зимовий період мають забої, переломи та величезні рахунки з аптек.
За інформацією заввідділенням травматології Здолбунівської центральної районної лікарні Олексія Ясена, кількість травмованих внаслідок падінь під час ожеледиці така ж, як і в минулі роки. Та все ж, напевно, травмувань було б у рази менше, якби пороги та східці якісно і вчасно розчищали, накривали решітками та посипали спеціальною сумішшю.
Ірина САМЧУК.

У БКЦ відгомоніла «Весела толока»

У неділю, 11 лютого, у Здолбунівському БКЦ відбувся перший регіональний фестиваль української народної жартівливої пісні, танцю та гумору «Весела толока». До нашого міста прибули численні професійні й аматорські мистецькі колективи, виконавці-солісти та гумористи з різних куточків Рівненщини. Чимало номерів представили глядачам і артисти з нашого району, зок­рема зі Здовбиці, Мізоча, Здолбунова. Вразив широтою й віковий діапазон учасників фесту - від найменших до вже сивочолих.

У Здолбунівському районному відділі державної ре­єстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Рівненській області 14 лютого долучилися до Всеукраїнської акції «Кохання без меж», зініційованої Міністерством юстиції.

Жителі Здолбунівщини відгукнулися на заклик долучитися до акції «Подаруй біб­ліотеці книгу», яку приурочили до Міжнародного дня дарування книг, що відзначається 14 лютого.
Загалом у це свято книголюбів люди по всьому світу дарують книги не тільки бібліотекам, а й своїм рідним та друзям. Адже вважається, що цей день насамперед покликаний об’єднувати усіх, хто захоп­люється читанням.
Під час акції різноманітні видання для дорослих та дітей у дарунок від читачів отримали Здолбунівська центральна районна бібліотека, Здолбунівська міська бібліотека, низка сільських книгозбірень.

Вітаючись, ми зазвичай кажемо: «Добрий день! Доброго здоров’я!» Таким чином ми бажаємо один одному здоров’я. У давнину казали: «Здоров’я - це нічого, але все без здоров’я - ніщо». Як правило, людина, яка ніколи не хворіла, зовсім не береже свого здоров’я. Тіло безвідмовно служить нам, і ми навіть не уявляємо, що може бути якось інакше.
А це «інакше» дуже гостро на собі відчувають люди, які отримали травми внаслідок нещасного випадку на виробництві або набули професійного захворювання. Інколи через свою необережність, а інколи й через безвідповідальність керівників підприємств, в обов’язки котрих входить створення там здорових і безпечних умов праці.

У Здолбунові відбувся турнір знавців історії Польщі

Уже кілька років пос­піль при Товаристві польської культури Здолбунівщини діє школа з вивчення польської мови. Заняття в ній відвідують люди різного віку, але дітей та підлітків серед учнів, певно, найбільше. Отож, і в школі, і в Товаристві загалом роботі з молоддю приділяють значну увагу. Наприклад, постійно організовують різноманітні тематичні та пізнавально-розважальні масові заходи. Один з них відбувся минулої суботи, 10 лютого, в межах реалізації авторського проекту учасниці кількох Форумів молодих поляків в Украї­ні здолбунівчанки Марини Мазурок “Турнір знавців польської історії, присвячений 100-річчю незалежності Польщі”. Фундатором цього проекту виступив Центр польської культури та європейського діалогу в Івано-Франківську.
Перед початком турніру прозвучали гімни України та Республіки Польща. З вітальним словом до присутніх звернулись пані Марина Мазурок та голова Товариства польської культури Здолбунівщини Софія Михалевич.

Щорічна акція «Естафета Пам’яті», цього разу приурочена до 29-ї річниці виводу радянських військ з Афганістану, відбулась на Здолбунівщині.
У перший її день, 13 лютого, представники Здолбунівської районної Спілки ветеранів Афганістану Володимир Косменюк, Микола Дзьобик, Тетяна Ніколіна, Тетяна Павлова, заступник голови Здолбунівської РДА Сергій Гридін, представник райвійськкомату Ольга Манько вшанували пам'ять померлих учасників «не нашої» війни покладанням вінків на могили Валерія Ніколіна, Володимира Дедери, Віктора Бігунова та загиблого миротворця Андрія Бікасова в Здолбунові. Цього ж дня спілчани відвідали могили Олександра Данильчука, Анатолія Кушнерова в
Здолбунові; Віталія Медведя у с. Лідаво; Івана Новіцького, Петра Мельника у с. Здовбиця; Івана Пальчевського у с. Ільпінь; Михайла Вельчика у с. Залісся; Володимира Сімчука у с. Івачків та Валерія Бережнюка у с. Новосілки.
У наступні дні учасники акції вшанували пам’ять й інших «афганців», які дочасно відійшли у Вічність.
Тетяна ПАВЛОВА,
член НСЖУ, учасниця акції.

Успішно стартував у відкритому зимовому чемпіонаті Рівненського району з футболу чинний чемпіон Здолбунівщини ФК «Мізоч». У перших трьох турах команда здобула дві перемоги та ще раз зіграла внічию.

Уже в своєму стартовому поєдинку футболісти Мізоча продемонстрували справж­ній клас, розгромивши срібного призера чемпіонату Рівненського району ФК «ЛМЗ-Квасилів» - 5:2. Далі була нічия в матчі з командою ОТГ «Клевань-Оржів» - 2:2, а минулої неділі, 11 лютого, ФК «Мізоч» обіграв ФК «Понебель» - 4:1.


Таким чином, після трьох турів представники Здолбунівщини посідають третє місце у своїй групі. Набравши 7 очок, вони трьома пунктами поступаються команді ОТГ «Клевань-Оржів», що зіграла на матч більше, та двома - РОКО з Городка. Загалом у групі «А», де виступає ФК «Мізоч», грають 8 команд, 4 кращі з яких вийдуть до 1/4 фіналу.

Минулі вихідні принес­ли в наш регіон справжню зиму - морозну, із красивим лапатим снігом. Проте якщо у жителів району снігопад викликав радість і заохотив їх вийти на вулицю, щоб погуляти та пофотографуватися, то працівникам комунальних служб та «надзвичайникам» завдав чимало клопоту.

За даними рівненських синоптиків, в області протягом доби з 3 на 4 лютого випало 50 % місячної норми снігу. Внаслідок складних погодних умов на Рівненщині сталося декілька ДТП, вантажівки та легковики грузли у снігу, деякі населені пункти залишилися без світла, а на вулицях падали дерева.


Внаслідок снігопаду у 17 населених пунктах Здолбунівщини майже 4 тисячі абонентів залишилося без електроенергії, про що повідомив на своїй сторінці у «Фейсбук» голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук. Повністю відновити електропостачання працівникам ПАТ «Рівнеобленерго» вдалося лише за дві доби. Та терпіти незручності довелося не тільки у нашому районі. Загалом в області через негоду було знеструмлено 72 населених пункти у Рівненському, Березнівському, Дубенському, Млинівському та Здолбунівському районах.
Тимчасово зупинився і рух маршрутних таксі до сіл району. Тож снігоочисна техніка ще в неділю приступила до виконання робіт, і до кінця дня до 23 населених пунктів Здолбунівщини вже їздили маршрутки.

Нещодавні повідомлення про раптовий спалах кору та підозри на дифтерію не на жарт схвилювали населення всієї країни. Тож люди почали шукати способи, як уберегтися від небезпечних недуг. Водночас, лікарі запевняють: кращого захисту від хвороби, як її профілактика, немає. А отже, необхідно вакцинуватися.

За інформацією на сайті МОЗ, за перший місяць цього року в Україні на кір захворіли 3554 особи - 1165 дорослих і 2389 дітей. Найбільше людей занедужало в Івано-Франківській (804), Одеській (640), Закарпатській (549), Чернівецькій (444), Львівській (242) областях. Натомість на Рівненщині поки що зафіксовано лише два випадки захворювання на кір. Щоправда, фахівці доволі песимістично налаштовані щодо того, що недуга омине нашу область. Адже кір - це циклічна хвороба, тож щоп’ять-шість років вона повертається. Останній раз спалах кору на Рівненщині фіксували у 2013-2014 роках. Тож цілком імовірно, що новий сплеск цього захворювання спостерігатиметься в нашому краї вже цього сезону, зазначають у Рівненському обласному лабораторному центрі.

З початку цього тижня у Здолбунові знову працював пункт обігріву, розташований по вулиці Мазепи, 25, у приміщенні колишньої залізничної лікарні, а нині - амбулаторії загальної сімейної практики № 4 КЗ охорони здоров’я «Здолбунівський РЦПМД». За ці дні послугами пункту скористалося дев’ятнадцять осіб.
Як повідомили рятувальники ДПРЧ-18, котрі чергували у пункті обігріву, усім, хто звертався туди по допомогу, пропонували зігрітися гарячим чаєм, пригощали печивом, надавали теплий одяг.
Зараз пункт поки що не діє. Але відновить свою роботу в черговий раз, коли температура повітря опуститься нижче -10 за Цельсієм.
Ірина САМЧУК.
Фото автора.

Шостого лютого розпочалася реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання. Триватиме вона до 19 березня.
Вступники можуть подавати сертифікати ЗНО як 2018-го, так і 2016, 2017 років з усіх предметів, окрім як з іноземних мов. Це пов’язано зі зміною формату проведення тестування. Цьогоріч до тестів з англійської, іспанської, німецької та французької мов буде введено аудіювання, «розуміння мови на слух», що передбачає прослуховування звукових фрагментів і виконання завдань до них. На сайті Львівського регіо­нального центру оцінювання якості освіти опубліковано рекомендації щодо процедури реєстрації та зразки завдань з іноземної мови з елементами ауді­ювання.
Нагадаємо, цьогоріч вперше ЗНО з української мови і літератури проходитимуть учні (слухачі, студенти) професійно-технічних, вищих навчальних закладів І-ІІ рівня акредитації. Таким учасникам результати тестування з цього предмета зараховуватимуться як оцінки за державну підсумкову атестацію повної загальної середньої освіти.

Нещодавно виповнилось п’ятнадцять років з часу заснування Рівненською обласною науковою бібліотекою щоквартального інформаційного бюлетеня для людей з інвалідністю «Інва.net». Ювілейним став його 32 випуск, на сторінках якого є й дописи наших земляків. Зокрема у розділі «Служба зайнятості» вміщено статтю заступника директора Здолбунівського РЦЗ Оксани Шнайдер «Стажування на робочому місці - запорука працевлаштування». Опубліковано добірку віршів поетеси-здолбунівчанки Ольги Заїки і розповідь про цю надзвичайну жінку авторства Марії Токар.
Загалом у бюлетені чимало різноманітних корисних порад та інформаційних матеріалів від фахівців медичної, юридичної, соціальної сфер, які стануть в пригоді не лише людям з інвалідністю. Здолбунівчанам, щоб ознайомитись з бюлетенем «Інва.net», їхати до Рівного не потрібно. Бо усі випуски видання є у фонді нашої центральної районної бібліотеки і на сайті РОУНБ.
Ольга ЯКУБЧИК.

Як повідомило на своїй сторінці у «Фейсбуку» управління соціального захисту населення Здолбунівської РДА, відсутність необхідних відомостей унеможливлює отримання від ДФС та ПФУ інформації про доходи осіб (в т. ч. і 14-річних), а як наслідок - проведення ним розрахунку субсидії домогосподарствам та інших соціальних виплат. Отож, в управлінні просять власників домогосподарств та претендентів на соцвиплати надати установі необхідні дані і нагадують, що, відповідно до ч. 2 ст. 21 ЗУ «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», кожен громадянин України, який досяг 14-річного віку, зобов’язаний отримати паспорт.
Вл. інф.

У Здолбунівському РБК 31 січня було людно. Там на підсумкову за 2017 рік нараду з питань розвит­ку культури і туризму на Здолбунівщині зібралися працівники і керівництво цієї галузі в нашому районі. Також у засіданні взяли участь очільник Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук і голова Рівненської обласної організації профспілки працівників культури Петро Давидюк.

Про хід виконання у звітному періоді Програми розвитку культури Здолбунівщини на 2013-2017 роки йшлося у доповіді начальника відділу культури і туризму Здолбунівської РДА Елеонори Стеценко. Її виступ візуально доповнювала відповідна слайд-презентація.
Програма розвитку культури Здолбунівщини на 2013-2017 роки була прийнята з метою забезпечення на теренах району реалізації державної політики у сфері культури; створення належних умов для розвитку культурного обслуговування населення і можливостей для задоволення його культурних потреб; популяризації і поширення якісного віт­чизняного культурно-мистецького продукту; підтримки етнічної і культурної самобутності нацменшин; посилення підтримки мистецької творчості; формування сучасного бібліотечного середовища; збереження та відтворення культурної спадщини і розвитку музейної справи; здійснення державної мовної політики; забезпечення міжконфесійного діалогу та злагоди.

Батькам, які не лише не виховують своїх дітей, а й відмовляються допомагати їм матеріально, в Україні відтепер непереливки. Адже татам і мамам, котрі не сплачують аліменти, обмежили право на виїзд за кордон, а їхні прізвища можна побачити у відкритому реєстрі боржників.

Розроблений Міністерством юстиції України закон № 7277 вступив у дію 6 лютого. Ним суттєво посилено відповідальність злісних неплатників аліментів, які боргують понад 6 місяців.
Наразі персональні дані кожного з таких горе-батьків можна знайти у відкритому реєстрі боржників аліментів за посиланням https://erb.minjust.gov.ua/#/search-debtors. Є там і прізвища високопосадовців, багатіїв та інших відомих широкому загалу людей. Реєстр містить дані про понад 75000 боржників, і в Міністерстві юстиції України вважають, що він стане ефективним засобом тиску на неплатників.

Не так давно, всього близько двох десятиліть тому, у світі почало набувати популярності таке явище, як вейпінг, тобто використання так званих електронних сигарет - спеціальних пристроїв для вдихання сумішей на основі хімічних ароматизаторів, нікотину й ін. За інформацією в різних джерелах, такі пристрої вперше з’явились чи то в США, чи то в Китаї. Вейпінг швидко поширився країнами і континентами, адже спершу його широко пропагували як гідну або, принаймні, менш шкідливу альтернативу палінню звичайних цигарок та як дієвий спосіб поступово відмовитися від згубної звички палити зовсім. Наслідком усіляких рекламних акцій та заходів, що популяризували використання електронних сигарет, стало те, що про вейпінг навіть заговорили як про особливу молодіжну субкультуру... Але, якщо проаналізувати реалії, отримаємо геть невтішну картину. Бо на сьогодні достеменно відомо, що вейпінг не є всуціль позитивним явищем і вплив його на людське здоров’я таки шкідливий. Тож ті, хто усвідомив рівень ризику, почали не просто сприймати вейпінг з осторогою, а й частково забороняти. Наприклад, як інформує ВВС Україна, саме в такий спосіб діють у багатьох містах штату Нью-Йорк в США.

Законом України № 4844-VI «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення окремих положень про обмеження місць куріння тютюнових виробів» від 24.05.2023 року у нашій країні заборонене в усіх громадських місцях куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів.


То в чому ж полягає загроза використання електронних сигарет? Найперше це небезпечний склад рідин, тобто сумішей, для цього «інгалятора». Як правило, основними їх компонентами є гліцерин, пропіленгліколь, ароматизатори та нікотин, а вплив останніх на людський організм далеко не сприятливий. Давно відомо, що нікотин - наркотична речовина, яка спричиняє порушення в роботі головного мозку, стійку залежність та потребу у постійному збільшенні вживаної дози. Хоча навіть у безнікотинових вейпсумішах, фахівці виявили десятки токсичних речовин, що завдають шкоди дихальній та серцево-судинній системам. У США медики вже й назву для виявлених у легенях вейперів змін вигадали – «попкорнівські легені», бо нагадують ті, що зазвичай виникають у працівників харчової промисловості, котрі довго «дихають» розпеченою олією в ході приготування попкорну. Найнебезпечнішими серед вейпароматизаторів лікарі визнали «солодкі» - через складники, потрапляння яких в організм людини призводить до хронічних легеневих захворювань.

Насильство у сім’ї - це не тільки, якщо коли б’ють, а й коли принижують і знущаються, зневажають, позбавляють можливості користуватися одягом, коштами, документами, забороняють працювати або навчатися. Домашнє насильство буває різне - фізичне, сексуальне, психологічне, економічне. Як діяти і куди звертатися людям, котрі страждають від насильства в сім’ї, як його зупинити - з цих питань консультує в межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!» Міністр юстиції України Павло ПЕТРЕНКО.

Якщо Ви стали жертвою
чи свідком домашнього насильства, на Здолбунівщині по допомогу
можна звернутись:

1. У Здолбунівське відділення Острозького відділу Головного управління Національної поліції в Рівненській області: м. Здолбунів, вул. Пушкіна, 41. Тел. 102.
2. В управління соціального захисту населення Здолбунівської РДА: м. Здолбунів, вул. Василя Жука, 1, каб. № 8. Тел. 2-23-67.
3. У районний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді: м. Здолбунів, вул. Грушевського, 14, 1-й поверх. Тел. 2-51-02.
4. У разі, якщо жертвою чи свідком домашнього насильства є дитина - в службу у справах дітей Здолбунівської райдержадміністрації: м. Здолбунів, вул. Грушевського, 14, каб. № 418. Тел. 2-50-11.

1. Яким може бути насильство в сім’ї?
Різним. Фізичне насильство - це ляпаси, стусани, штовхання, щипання, шмагання, кусання, а також незаконне позбавлення волі, нанесення побоїв, мордування, заподіяння тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості, залишення в небезпеці, ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, заподіяння смерті, вчинення інших правопорушень насильницького характеру.
Сексуальне насильство - будь-які діяння сексуального характеру, вчинені стосовно повнолітньої особи без її згоди, або стосовно дитини, незалежно від її згоди, або в присутності дитини, змушування до акту сексуального характеру з третьою особою, а також інші правопорушення проти статевої свободи чи статевої недоторканості особи, у тому числі й вчинені стосовно дитини або в її присутності.

Чотириста двадцять сім звернень надійшло загалом до Здолбунівської місцевої прокуратури у 2017 році. З них вирішено 225.

Крім цього, торік працівники Здолбунівської місцевої прокуратури прийняли 93 особи на особистому прийомі, з них особисто керівником 24 особи та заступниками керівника місцевої прокуратури 7 осіб.
З огляду на відсутність передбачених законодавством повноважень щодо розгляду певного кола питань, упродовж звітного періоду 199 звернень громадян місцева прокуратура скерувала за належністю до органів влади, місцевого самоврядування, державного нагляду та контролю. Разом з тим працівники прокуратури надавали грунтовні роз’яснення про можливість звернення громадян за захистом своїх прав до суду, органів безоплатної правової допомоги тощо.