Учасники круглого столу.

Двадцять сьомого червня у Здолбунівській райдерж­адміністрації відбувся круглий стіл «Модель сталого розвитку сімейних молочних ферм. Бенчмарк Здолбунівського району». Захід був присвячений переспективам розвитку вже відомого у Західному регіоні проекту створення сімейних молочних ферм, який започатковано наприкінці 2017 року з ініціативи ТОВ «Укрмілкінвест» і Кластера «Натуральне молоко». Відтоді проект довів свою життє­здатність, адже на сьогодні створено вже більше десятка сімейних ферм, ще понад 40 сімей перебувають на стадії підготовки до відкриття таких господарств. Нині проект працює у трьох областях Західного регіону і в планах - розширення географії його дії.

Ініціював проведення круглого столу президент Української кооперативної федерації Михайло Корилкевич. Українська кооперативна федерація - ще одна організація, яка підтримує створення сімейних молочних ферм уже в частині наступного щабля їх розвитку - створення кооперативів.

Під час демонстраційного показу техніки.


Напрацьований у створенні сімейних ферм досвід дає змогу проаналізувати досягнення та виявити можливості, які з певних причин ще не використано повністю. Зокрема, стало зрозуміло, що для прискорення динаміки розвитку проекту потрібно створити дієву еко-систему сімейних ферм, яка б об’єднувала всіх стейк­холдерів, тобто зацікавлені сторони, кожна з яких робить у справу свій внесок і має натомість віддачу. Причому таку еко-систему варто формувати і показувати у локалізованому вигляді, наприклад, у межах району, області. Саме тому Здолбунівський район, де було відкрито першу сімейну ферму, і став бенчмарком, тобто зразком, для побудови еко-системи сімейних молочних ферм.

Наталія Никончук, засновниця СМФ «Відродження» у с. Стара Мощаниця.


Тема круглого столу зумовила участь у ньому широкого кола стейкхолдерів - зацікавлених сторін проекту «Сімейні молочні ферми». Серед присутніх на заході були міжнародні грантодавці, фахівці банків, керівники молокозаводів, представники Здолбунівських районної ради й РДА, Рівненської, Хмельницької та Волинської ОДА, власники сімейних молочних ферм і ті, хто готується до відкриття таких, інші.

Підписання меморандуму.


На засіданні круглого столу вкотре фіксували передумови для створення мережі СМФ та їх об’єднань: в країні загалом і в Здолбунівському районі зокрема має місце негативна динаміка - стійке скорочення поголів’я ВРХ в селах, зменшення кількості сільського населення; дефіцит якісного молока для переробки. Очевидно, що названі проблеми не вирішаться самі собою, для цього потрібен комплексний підхід, один з яких і пропонує проект «Сімейні молочні ферми» у вигляді створення еко-системи, в центрі якої буде сімейна молочна ферма.
Учасники заходу обговорили майбутнє сімейних молочних ферм в Україні, стратегічні завдання і перспективи їх розвитку. Відбулася й дискусія, під час якої, серед іншого, йшлося про практичні заходи, яких може вжити влада для підтримки розвитку еко-системи сімейних молочних ферм. Вели мову й про участь молокозаводів в еко-системі, а також про перешкоди, які потрібно подолати сім’ям, щоб розпочати свою справу у молочному тваринництві.
Зустріч мала й кілька практичних результатів. Зокрема було підписано Меморандум щодо співпраці між ТОВ «Укрмілкінвест» та Міжнародним благодійним фондом «Добробут громад» у пошуку фінансових партнерів на міжнародному і українському ринках; домовлено про формування пропозицій до залучення державних програм для розвитку СМФ за підписом учасників СМФ, Департаменту агропромислового розвитку Рівненської ОДА та управління промисловості, інфраструктури та агропромислового розвитку Здолбунівської РДА. Окрім того, було досягнуто домовленості щодо здійснення практичного кейсу разом з Департаментом агропромислового розвитку Рівненської ОДА з перевірки процедури реєстрації декларації про створення сімейного фермерського господарства у Державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Ініціатори заходу анонсували також дві потужні події, які відбудуться теж цього року, а саме: запуск гри-симулятора «Світ СМФ» та унікальний триденний тренінг з метою розробки спільних пріоритетів для стейкхолдерів, які впливають на розвиток сімейних молочних ферм в Україні.
Після теоретичної частини зустріч мала ще й практи­чну - учасники круглого столу побували на полі ПСП «Україна», де ознайомилися з роботою сучасної техніки для заготівлі кормів.
Загалом, за рівнем учасників та порушених питань, попри вузьколокалізовану назву, на круглому столі відбулась дискусія не районного чи обласного, а загальнодержавного рівня. На заході визначали спільні завдання та шукали комплексні рішення, які дають змогу не просто створити бізнес для села з можливістю масштабування, а й отримати життєздатну еко-систему для його підтримки.
Проект «Сімейні молочні ферми» набуває все ширшого масштабу й розголосу, а з розширенням географії дії стає ближчим кожному. Тож організатори проекту запрошують до співпраці всіх у ній зацікавлених, а насамперед - сім’ї, які вже замислюються про створення власного бізнесу.
Олена СНІЖНА.
Фото автора.
§

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам [email protected] і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити