І мабуть, усі діти її люблять. А дорослі тим часом бачать у ній певне раціональне начало і називають найзначимішою у ХХ столітті, розвиваючою. Недарма ж по кілька її частинок цьогоріч на початку навчального року вручать кожному першокласнику НУШ. Звісно, мова про сучасний конструктор Lego. Давайте дізнаємось, чи завжди ця забавка була саме такою, як зараз, і хто її винайшов.
Початок
Насправді імперія Lego починалась з... драбин, прасувальних дощок та інших побутових товарів...
Майбутній засновник «іграшкової» корпорації Оле Кірк Крістіансен народився у фермерській сім’ї в Ютландії (Західна Данія). Юнаком опанував ремесло теслі, а згодом заснував невеличку компанію, яка спеціалізувалась на виготовленні предметів побуту. Але її успішному розвитку завадила хвиля всесвітньої економічної кризи, що накрила Данію. Сільське господарство, яке для цієї країни досі було основною галуззю, втратило свою пріоритетність. Натомість виникає потреба у розвитку промисловості. Разом з країною кризу переживає й Оле Кірк. Адже тепер дерев’яні вироби домашнього вжитку стають мало кому потрібними.
Виробництво занепадає. Але, на щастя, поруч з майже збанкрутілим Оле опиняється його бізнес-радник - 12-річний син Готфрід. Вивчаючи поведінку та смаки свого сина, Оле помітив, що малому подобається бавитись дерев’яними кубиками, складати тільки дитині зрозумілі конструкції і вибудовувати з них свій особливий світ.
Шлях до успіху
Відтоді й починається історія успіху. Адже Готфрід постійно допомагає батькові, не тільки його вже надихаючи ідейно, а й сам працюючи тесаком, експериментуючи на практиці. Невдовзі Оле помітив, що данці уже значно більше цікавляться виготовленими ним дерев’яними кубиками, аніж драбинами чи швабрами.
У 1934 році в заснованій Крістіансенами компанії працює вже сім майстрів. Водночас компанія отримує назву Lego. Її походження, до речі, інтерпретують по-різному. Одні стверджують, що вона походить від поєднання двох слів: «leg» - грати і «godf» - добре. Інші - що з латини ця назва перекладається як «я вчусь».
Уже в 1936 році компанія Lego розробила 42 моделі іграшок. З 1947-го дерев’яні кубики «перетворюються» на пластмасові, з’являються й спеціальні кріплення, що дають змогу складати їх по кілька разом так, щоб вони не розпадались. Ці удосконалення відкривають безмежний простір для дитячого фантазування.
Кубики Lеgо cпричинили на той час справжню революцію у світі дитячих іграшок. Адже ще кілька років тому було складно уявити, що зі звичайних пластмасових деталей можна зібрати машинку, дім і навіть цілі мегаполіси.
Розвиток
Стрімкий розвиток галузі виробництва дитячих іграшок та поява конкурентів на ринку дитячих конструкторів спонукали Оле Кірка Крістіансена зареєструвати торгову марку Lego. А невдовзі компанія вийшла на світовий ринок - іграшки Lego стало легко придбати вже в будь-якій країні світу. Значно розширюється асортимент дитячих забавок.
З 1958 року сімейний бізнес очолює натхненник та вірний помічник Оле Кірка Крістіансена - його син Готфрід. Компанія Lego розвивається.
У 1968 році в данському місті Біллунд з’явився перший у світі Legoland. У 2000-му кубик Lego назвали найзначимішою іграшкою XX сторіччя. В 2011 році компанія стала однією з п’яти, що завоювали найбільшу довіру покупців.
Зараз компанія розвивається одразу у декількох напрямках: створено роботизовані набори, випускають різноманітні тематичні конструктори (лицарі, ковбої, космос тощо).
Технології, як і виробництво іграшок, зробили крок далеко вперед. Та є речі, які дають змогу відчути, наскільки значущими можуть бути деталі. Наприклад, є дані, що кубики Lego, виготовлені у наші 2000-ні, можна легко з’єднати зі зробленими у далекому 1958-му. Як тоді, так і зараз ці іграшки викликають захоплення у малечі.
За матеріалами
з відкритих джерел.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.