Тричі Герой Радянського Союзу, льотчик-ас І. М. КОЖЕДУБ.
Подвиги мають координати – географічні й історичні. Герої мають імена . Одне із цих імен - тричі Герой Радянського Союзу, Маршал авіації - Іван Кожедуб. За всю війну жодного разу не був збитий. Він справедливо вважається кращим асом авіації.
Народився Іван Микитович у 1920 р. на Сумщині. Закінчивши Чугуєвську авіаційну школу, працював в ній інструктором. Свій бойовий шлях розпочав у 1943 р. на Воронезькому фронті.
Безперестанні бої точилися над Курською дугою, в небі над Києвом. Саме тут, над Дніпром, повітряний ас за 10 днів збив 11 ворожих літаків. Брав участь у завершальних військових операціях в Білорусії, Прибалтиці, на Віслі й Одері, битві за Берлін. В активі льотчика за час Великої Вітчизняної війни 326 бойових вильотів, 120 повітряних боїв, 62 збитих ворожих літаки.
Після війни він жив у Москві. В 1948 р. одружився, став батьком двох дітей - сина і доньки. У 1949 р. гвардії підполковник Іван Кожедуб закінчив Військово-повітряну академію, а в 1956 р. - Академію Генштабу. В 1950-1953 рр. брав участь у війні в Кореї - командував 324-ю винищувальною дивізією у складі 64-го винищувального авіаційного корпусу. З березня 1951 р. по лютий 1952 р. льотчики дивізії під командуванням Івана Микитовича отримали 216 перемог, втративши 27 літаків (9 пілотів загинули).
Мало кому відомо, що ас до 1970 р. регулярно літав на винищувачах, освоїв десятки типів літаків та вертольотів. Останні польоти здійснював на літаку МІГ-23. Крім того, він - автор книг “Служу Батьківщині” та “Вірність Вітчизні”.
За мужність і відвагу Івану Микитовичу Кожедубу тричі було присвоєно звання Героя Радянського Союзу (14.02.2024 р., 19.08.2023 р., 18.08.2023 р.), ряд інших нагород, а в 1985 р. - військове звання маршал авіації. Він прожив 71 рік. Похований у Москві.
Цього року герою виповнилося б 90. До цієї річниці у Спасівській ЗОШ І-ІІІ ст. було приурочено Годину пам’яті “Повітряний ас”, яку разом з працівниками публічно-шкільної бібліотеки підготувала і провела вчитель історії Валентина Миколаївна Гаврилюк. Під час заходу учні дізнались про бойовий та життєвий шлях І. М. Кожедуба - людини, яка підкорила небо і вірно служила Батьківщині.
Історія – не просто інформація про минуле. Це ще й надійний повсякденний вихователь. Героїзм, мужність патріотів не зникають безслідно. Вони залишаються в пам’яті прийдешніх поколінь.
Галина КУШНІРУК,
бібліотекар Спасівської ПШБ.