Триває другий тиждень Великого посту, що передує світлому Христовому Воскресінню. В цей час багато людей не лише обмежують себе в їжі, але й постійно звертаються з молитвами до Бога, очищаються духовно.
У ці дні Православна Церква рекомендує утримуватися від м’яса, молочної їжі, яєць і риби. Для людей похилого віку, хворих, маленьких дітей, вагітних і жінок, що годують немовлят, а також мандрівників, військових і ув‘язнених піст може бути не таким суворим. Дітям, зазвичай, рекомендують утриматися від солодощів.
Як правило, обмеження залежать від способу життя, роботи, стану здоров‘я. Благословення на особливості вживання їжі в піст християни беруть у священика.
Богослови підкреслюють, що у Великий піст не стільки потрібно обмежувати себе в їжі, скільки перебувати у духовному зосередженні. У цей період віруючі присвячують вільний час пізнанню Творця, розмірковуванням про сенс життя, про душу, про добро і зло. Церква закликає зосередитися на своєму внутрішньому стані, боротися з проявами гніву, образи, осудження.
Згідно з церковною традицією, віруючі обмежують себе під час посту в тому, що приносить особливе задоволення. У дні Великого посту рекомендується відмовитися від розважальних заходів, куріння, вживання алкоголю.
Сподіваємося, добірка цих матеріалів зацікавить тих, хто, дбаючи про своє духовне і тілесне очищення, вирішив постувати.

ПОКУТА
О, як нині негоже
чуюсь, милий мій Боже,
Наче я на ногах не стою.
Поки тішив я тіло,
серце геть спорожніло,
отруїло щось душу мою.

А тепер що робити,
як розтерзаним жити,
коли вічністю тягнеться мить?
Хто це в силах збагнути,
як від дії отрути
у людини сумління болить...

Зглянься, любий Всевишній,
прости гріх мій колишній,
не полиш наодинці мене.
Лиш в любові з Тобою
свою душу загою,
й чорне лихо мій дім омине.
Василь ЯРМОЛЮК.


Покаймося, люди!
Хочу звернутися до тих, хто хоч на макове зерня має віру в Бога і страх перед Ним. Давайте на хвилинку зупинимося у цьому бурхливому життєвому морі і задумаємося: до чого доводять нас наші повсякденні гріхи, як вони впливають на нас, наші сім’ї, що буде у Вічності, де опиниться наша душа після смерті?
Згадаймо розповіді наших батьків, старших людей про те, яке благочестиве життя вони вели, як дотримувалися заповідей Божих і в усьому на Нього покладалися. Хоч життя їхнє матеріально було біднішим, проте духовно вони були багатші, бо шукали не земних статків, а Істину - віру у Бога, дбали про спасіння своєї душі.
Якщо поглянути на наше теперішнє життя, то ми ні в чому не наслідуємо наших предків, намагаючись бути сучасними. А жаль! Нам здається, що завдяки своєму вмінню пристосовуватися, досягати будь-яким способом поставленої мети, ми забезпечим собі і своїм дітям матеріальний добробут, визнання та достойний статус у суспільстві. Та чи отримуємо ми від такого життя справжню радість?
Ми не маємо страху перед Богом, ми втратили віру і любов до Нього, до своїх ближніх. Не раз відкриваючи перед Богом свої бажання, які Він і сам наперед знає, я прошу, щоб Він, Милосердний, повернув нам ту любов, яка процвітала раніше у кожній сім’ї, у стосунках між людьми, щоб ми були вдячні Богу за все.
Як помиляються ті, хто думає, що можна жити на обмані! Але Господь усе бачить і кожному воздасть по заслузі. Прийде час, і всі без винятку стануть перед Справедливим Суддею, якого ніхто не підкупить брехнею, нечесно нажитими мільйонами. І велика нагорода чекає тих, хто піклується про свою безсмертну душу і віддає її за ближніх, хто в терпінні переносить хвороби, скорботи, матеріальні нестатки, дякуючи Господу за все і віруючи, що все це послано Богом за наші гріхи, для спасіння душі. Тіло, про яке ми так дбаємо, - тлінне і з часом після смерті зогниє, душа ж, котра жила в Бозі, матиме вічне блаженство, яке їй приготував сам Господь. Пора нам усім задуматися і повірити у це!
Подумаймо, до чого доводить нас невіра в Істину, холодна любов до Бога? Чи часто ми ходимо до церкви? Чи приймаємо Святе Причастя? Але ж це дуже важливо для нас, нашого спасіння.
Раніше ми могли оправдатися тим, що нас не пускали до церкви, переслідували. А що ж заважає тепер? Хто любив Бога, був готовий піти за нього на смерть, хто жив у пості і молитві, того і в часи гонінь Господь оберігав, давав засоби для прожиття. Чимало таких людей дожили до глибокої старості, вони є прикладом для нас. Тож задумаймося і не міняймо вічне життя з Господом на тимчасове земне в служінні своїй хоті і диявольським справам.
Необхідно вірити в загробне життя, намагатисья виправляти свої гріхи, бути прикладом у цьому для своїх дітей. Ніяке земне багатство, яке ми хочемо залишити їм в нащадок, не замінить скарб, даний від Бога, - щиру віру і любов до Нього.
Боляче спостерігати байдужість заможніх, що надбали своє багатство обманом, по відношенню до тих, хто не має найнеобхіднішого, хто проводить своє життя в хворобах, не маючи коштів на лікування. Але ж від хвороб, стаждань не застрахований і найбагатший. І над цим варто задуматися тим, хто тішиться в розкоші, не помічаючи навколо себе людської біди.
Лікар нашої душі і тіла - Господь, і він завжди посилає свою допомогу тим, хто звертається до нього з молитвою. Той, хто вірить, що Господь пролив свою Святу Кров на Хресті для нашого спасіння, щоб омити наш гріх, знає - нічия любов не замінить нам любові Божої! Він чекає нас у святому храмі, щоб ми прийшли з’єднатися з ним через Святе Причастя для прощення наших гріхів, Він Сам на Святій Літургії роздає кожному Небесний Хліб!
Поспішаймо, доки є у нас час, розкаятися у своїх гріхах, бо після смерті вже буде пізно. Втратити спасіння - найстрашніше для віруючої людини! Не будьмо горді, не корімося злим помислам, які нашіптує нам лукавий, не будьмо його служителями! Господь не хоче смерті грішника і жде до останньої хвилини нашого покаяння. Покаймося якнайскоріше і вірмо, що Господь по милості своїй простить нам гріхи, позбавить тяжких хвороб у земному житті і вічних мук у загробному. Господи, порятуй нас немічних, заблукалих твоїх овечок! Стань нам в поміч!
Галина МОРОЗ.
м. Здолбунів.


Рецепти пісних страв

Салат з капусти з апельсинами
Півкачана свіжої капусти нашинкувати, дольки двох апельсинів нарізати шматочками, один солоний огірок - дрібними кубиками. Всі інгредієнти перемішати і полити соусом.
Соус: кілька грецьких горіхів розтерти з олією і додати апельсиновий сік, ретельно перемішати.

Суп “Монастирський”
50 г сушених грибів залити водою (2 л) і залишити на 3-4 год. Потім зварити у цій же воді, поки вони не стануть м’якими. Готовий бульйон процідити, гриби помити. Нарізати корінь петрушки, моркву (80 г) і цибулю (80 г) спасерувати на олії або на воді. Разом з нарізаною картоплею (800 г) вкинути отриману суміш в киплячий бульйон і варити 20 хв. В кінці варки додати нашинковані гриби і посолити. Подаючи на стіл, притрусити дрібно порізаною зеленню.

Плов з гарбуза
Гурбуз (800 г) вимити, очистити він шкірки, карізати кубиками. Родзинки або сухофрукти (1/2 склянки) замочити гарячою водою на 10-15 хв. Горіхи подрібнити, рис відварити до готовності. Всі компоненти скласти в керамічний горщик і тушкувати в духовці при середній тепмературі 10-15 хв.

Кальмари “Мрія гурмана”
Кальмари (1 кг) порізати невеликими шматочками, обжарити, додати 0,5 столової ложки білого сухого вина, протушкувати 2-3 хв. Додати помідори (10 шт. ) або розведену томатну пасту, петрушку, сіль, перець, тушкувати до готовності, додати часник.

Квасоля з рисом
Відварити склянку квасолі, додати нарізану скибочками цибулину, посолити. Окремо відварити півсклянки рису і змішати з дрібно порізаною петрушкою. Перед подачею на стіл страву полити олією.

Торт “Фантазія”
До 250 г меду додати 0,5 склянки води, склянку олії, 0,5 склянки подрібнених горіхів, стільки ж родзинок, 2-3 ст. ложки цукатів, по 1 ч. ложці какао, кориці, 4-5 шт. гвоздики, потовченої в ступці, 1 ч. ложка соди, борошна стільки, щоб вийшло некруте тісто. Розкачати його до товщини 2 см, покласти на змащене олією деко. Запікати у помірно гарячій духовці близько години. Подавати на стіл, покривши торт білковою глазур’ю або посипавши цукровою пудрою.

Comments are now closed for this entry