Відповідно до статистичних даних, протягом 2008 року на підприємствах України сталося 16 206 нещасних випадків на виробництві, з них 1 005 із смертельним наслідком. У порівнянні із 2007 роком рівень загального виробничого травматизму в Україні знизився на 11 відсотків або майже на 2 тис. випадків, в тому числі на 176 нещасних випадків або на 15 відсотків із смертельним наслідком. Значне зменшення кількості нещасних випадків сталося на підприємствах вугільної промисловості, агропромислового комплексу, соціально-культурній сфері. Позитивна тенденція до зменшення виробничого травматизму спостерігається також і в Рівненській області. За 2008 рік на підприємствах області сталося 185 нещасних випадків, пов’язаних із виробництвом, в тому числі 18 із смертельним наслідком, що у порівнянні із 2007 роком менше на 58 випадків, в тому числі і на 5 випадків менше із смертельним наслідком.
Проте, на жаль, по Здолбунівському району у 2008 році стан виробничого травматизму значно погіршився. Протягом минулого року на підприємствах району сталося 20 нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, та одне профзахворювання. В порівнянні із попереднім роком кількість нещасних випадків збільшилася на 7 одиниць (більше ніж на 50 відсотків). Внаслідок отриманих травм на виробництві за минулий рік семеро працівників підприємств стали інвалідами. Наведемо деякі факти.
20 лютого 2008 року в ТзОВ фірма “Нострадамус” при перевірці справності роботи торцювального деревообробного верстата, внаслідок необережності отримав травматичне відчленування пальців правої кисті заступник директора цього підприємства.
26 червня 2008 року на ВАТ “Здолбунівський завод будматеріалів” стався нещасний випадок із вогнетривником цього товариства. При переміщенні пічних вагонок колією до відділення садки цегли працівник намагався зупинити рух вагонки за допомогою дерев’яного бруса, внаслідок чого отримав важку травму правої кисті.
9 листопада 2008 року на ВАТ “Волинь-цемент” внаслідок порушення вимог безпеки при обслуговуванні технологічного обладнання отримав травматичне відчленування пальця слюсар-ремонтник цього підприємства.
23 листопада 2008 року на тому ж підприємстві при виконанні маневрових робіт на коліях оглядач вагонів вирішив під’їхати тепловозом до поста № 1. Він стрибнув на передню ліву підніжку тепловоза, що рухався, тримаючись за поручні, при цьому посковзнувся і впав з підніжки, ліва нога потрапила під колесо тепловоза, внаслідок чого відбулося її травматичне відчленування.
Аналізуючи причини настання нещасних випадків, ми бачимо, що на першому місці стоїть людський фактор. Чому працівники порушують вимоги охорони праці?
У більшості нещасних випадків працівники-порушники не усвідомлюють реальної загрози життю і здоров’ю внаслідок своїх неадекватних, небезпечних і багато в чому не передбачуваних дій. Лише опинившись на лікарняному ліжку, до потерпілих приходить щире каяття за допущені порушення вимог безпеки праці. Адже вони нехтують не тільки своїм життям і здоров’ям, але приносять страждання своїм сім’ям, матеріальні збитки підприємству та психологічний розлад трудовому колективу, що в подальшому впливає на продуктивність праці.
А тому керівникам структурних підрозділів підприємств необхідно серйозно ставитися до проведення інструктажів, навчання з питань охорони праці з підлеглими працівниками, забезпечення здорових і безпечних умов праці. Одночасно на підприємствах необхідно проводити політику щодо усунення передумов до потенційних порушень вимог безпеки праці, трудової та виконавської дисципліни, формувати почуття особистої відповідальності кожного працівника перед трудовим колективом за вчинені порушення.
Працівники повинні усвідомлювати, що працювати безпечно набагато важливіше, ніж із порушеннями виконати багато роботи з "вигодою" для себе.
Такий підхід до охорони праці дозволить підвищити надійність людського фактора, знизити ризики виникнення нещасних випадків, а отже зберегти життя і здоров’я людей.
Микола Овсійчук,
страховий експерт
відділення ВД ФСНВ
у Здолбунівському районі.


Comments are now closed for this entry