Менше, ніж місяць залишилось до Першовересня, коли шкільний дзвінок покличе дітей за парти. Час рушати й на «шкільні» закупи. Тож спробуємо розібратися разом і відповісти на запитання: що придбати обов’язково, а на що можна й не витрачатись?
Насамперед визначимося з необхідними покупками, а це: шкільна форма; сорочки, блузи, теніски (вишиванка); спортивний одяг і взуття; шкільне взуття; рюкзак (ранець); сумка для змінного взуття і форми для фізкультури; пенал; щоденник; ручки, прості олівці, ластик і точилка; фломастери й кольорові олівці; зошити; альбом для малювання, фарби та пензлі; ножиці, клей, кольоровий папір і картон, пластилін; контейнер для перекусів. А тепер кілька порад щодо кожної з них.
Шкільна форма. З вересня по травень дитина проводить у шкільній формі близько 250 днів, тому цей одяг обов’язково має бути зручним, з натуральної та якісної тканини. Не обирайте вузькі моделі приталеного крою. Добре, якщо у складі тканини є еластан, завдяки цьому фасон не обмежуватиме рухів. Приміряти форму треба обов’язково. При цьому попросіть дитину присісти, порухатися. Запитайте, чи їй легко і зручно у формі це робити.
Колір форми зазвичай визначає школа. Утім, психологи стверджують, що зелений і синій одяг активізує розумові здібності дитини, бордовий – сприяє дисциплінованості та впевненості у собі, а одяг сірих відтінків діє заспокійливо.
Вирушайте по шкільні товари разом з дитиною. Старайтесь, дослухаючись до цих порад, зважати на її думку. Тоді навчання вашому школярику чи учениці буде в радість, а вам не доведеться мізкувати, як обміняти те, що йому або їй не сподобалось.
Сорочки, блузи, теніски. До форменого комплекту підійдуть однотонні світлі і різнокольорові сорочки для хлопчиків і блузки для дівчаток. На відміну від шкільної форми сорочки та блузи обов’язково мають бути з натуральної тканини.
У будь-якій школі відбуваються урочистості, свята, концерти. У такі дні хлопцям і дівчатам знадобиться вишиванка. Краще придбати її заздалегідь.
Спортивні одяг та взуття. Без них у школі точно не обійтися. Для уроків фізкультури потрібні два комплекти - утеплений варіант для занять на вулиці і легша форма для спортзалу. Спортивне взуття - це кросівки або кеди, в залежності від рекомендацій вчителя фізкультури або переваг дитини. Обирайте моделі добре проклеєні у місці з’єднання підошви та верху, зі вставками з сітки для вентиляції ноги й надійними, міцними липучками чи шнурівками.
Шкільне взуття. Це те, на чому точно не варто економити. У цьому взутті дитина проводить майже увесь день. Обираючи модель для школи, зважайте на матеріал, з якого її виготовлено. Краще, щоб він був натуральним.
Ніжки дитини менше пітнітимуть, якщо в школі є можливість перезутися в змінні легкі туфлі чи балетки. Якщо ж цього не передбачено, купуйте «дихаючі» моделі, наприклад, з мембраною - плівкою з безліччю мікроскопічних отворів. Підошва дитячого взуття має бути неслизькою і гнучкою.
Рюкзак. Незамінним супутником для учнів молодших класів буде каркасний шкільний рюкзак з ортопедичною спинкою, м’якою ручкою, надійними замками, ущільненим дном і світловідбиваючими елементами. Ортопедична спинка повинна бути жорсткою на дотик, з м’якими накладками або підкладками на всю спину. А внизу - м’який валик, який правильно розподілить вантаж по спині дитини.
Незалежно від віку учня, шкільний рюкзак не повинен бути ширшим від плечей дитини і має щільно прилягати до її спини. Верхній край ранця і плечі учня мають перебувати на одній висоті, а нижній край - не нижче попереку. Вага порожнього портфеля не повинна перевищувати 1 кг, а з усім вмістом - бути не більше, ніж 10 % від маси тіла дитини. Купуйте моделі з лямками шириною 4-5 см.
Сумка для змінного взуття і фізкультурної форми. Носити фізкультурну форму або змінне взуття в рюкзаку разом з книгами незручно і негігієнічно. Тож ліпше купити для цього спеціальну легку сумку-рюкзачок з ручками-лямками. Вона міцніша, ніж звичайний поліетиленовий пакет, а зверху затягується на мотузку, завдяки чому з неї нічого не випаде.
Пенал. Це незамінний помічник для школяра будь-якого класу. Важливо, щоб пенал був красивим, зручним та містким. Краще, щоб це була модель, яка розкладається на 2-3 відділення. Для школярів молодших класів обирайте пенали, які закриваються на блискавку чи липучку.
Щоденник. У деяких школах в першому класі щоденник вручають як подарунок першокласнику, тому купувати його не потрібно. Але починаючи з другого класу щоденник – незамінний предмет кожного школяра. Дайте дитині можливість вибрати в магазині щоденник на свій смак.
Ручки, прості олівці, гумки і точилка. У початковій школі дитина поки не готова користуватися «дорослими» гелевими ручками, тому обирайте кулькові, зручні в обхваті, такі, що не дряпають папір. Простих олівців купіть зразу 3-5 штук. Така ж історія з гумками для стирання. Вибираючи точилку, беріть модель з контейнером. Це допоможе зберегти чистоту робочого столу, пенала і шкільного рюкзака. Лінійок теж придбайте кілька різних.
Загалом завжди купуйте канцелярські дрібниці про запас, адже дитина може щось загубити чи випадково зламати.
Фломастери і кольорові олівці. Купуючи фломастери, віддайте перевагу наборам на 10-12 штук на водній основі з додаванням харчових барвників. На відміну від спиртових, вони не токсичні, ("залишки творчості" легко змити зі шкіри водою) і безпечні для здоров’я. Крім того, якщо такі фломастери трохи підсохнуть, їх можна заправити, лишивши на деякий час у баночці з водою.
Вибрати якісні кольорові олівці теж не так просто. Одні тьмяні, інші занадто товсті, треті постійно кришаться і ламаються при заточуванні. Щоб дитині було легко малювати в школі, купуйте олівці м’які або середньої твердості, які залишають яскраві лінії і для цього не потрібно докладати особливих зусиль. Уважно огляньте місце заточування олівця: деревина на ньому повинна бути щільною й однорідною.
Зошити. Перед придбанням зошитів важливо оцінити якість паперу і друку ліній. Вибирайте зошити з щільними аркушами кольору слонової кістки або топленого молока. Лінії у зошитиі не повинні бути надто контрастними, бо і яскраві, і бляклі вони негативно впливають на зір. Лінії і поля з обох боків аркуша зошита повинні збігатися. Це легко перевірити, подивившись на аркуш крізь світло. Не купуйте зошитів з дуже тонкими аркушами - написане в них просвічуватиметься на звороті. Це заважатиме дитині.
Купуйте зошити з корисною інформацією на звороті обкладинки: табличою множення, математичними формулами тощо.
Альбом для малювання, фарби та пензлі. Для школи вибирайте альбоми на 12-30 аркушів, їх зручніше носити в портфелі. Оптимальна щільність паперу в альбомі - близько 90 г/кв. м. Тоді фарба не просочуватиметься на зворот аркуша.
Для малювання потрібні акварельні фарби і/або гуаш на 6-12 кольорів, а також 2-3 пензлики різної товщини з натурального ворсу.
Ножиці, клей, кольоровий папір та картон, пластилін. Ножиці для учнів молодших класів оберіть із закругленими кінцями. Клей для роботи в школі зручно носити в олівці, а для домашньої роботи не зайвим буде флакончик ПВА. Кольоровий картон та папір знадобляться на уроках праці.
Хороший пластилін зігрівається в руках, стає еластичним, добре розкочується. При цьому він не повинен залишати жирних плям, а шматочки його мають добре склеюватися один з одним. Вибирайте пластилін натуральних кольорів, без шкідливих домішок і з нейтральним запахом. Зауважте: якщо пластилін забарвлює руки дитини або різко пахне, у ньому можуть міститися токсичні складники. Для роботи з пластиліном необхідні будуть пластикові ніж і дощечка - щоб не бруднити парту.
Контейнер для перекусів. Навіть якщо в школі є їдальня, в якій смачно готують, дитині іноді схочеться перекусити в позаурочний чаc або з’їсти те, що принесла з дому. В цьому випадку стануть в нагоді дитячі контейнери або ланч-бокси з нешкідливого харчового пластику. Купіть легкий ланч-бокс, що добре закривається, ємністю 300-350 мл.
Вдома знадобляться школяреві також підставка для книг, стаканчик або настільний набір для письмового приладдя, розклад уроків.
Ольга ЯКУБЧИК
за матеріалами на pedpresa.ua.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.