Проблема виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму набрала останнім часом особливої гостроти в нашому районі, як, зрештою, і у всій державі.
Про це розмова нашого кореспондента з начальником управління праці та соціального захисту населення райдержадміністрації, депутатом районної ради О. І. ЄФІМЧУК.
- Ольго Іванівно, що призвело до того, що отримувачі такого виду допомоги масово звертаються в суд щодо захисту своїх прав з метою стягнення недоотриманих, на їхню думку, коштів?
- Причиною цього є те, що на законодавчому рівні досі не врегульовано проблему, яка виникла в результаті рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року, яким було відновлено призупинені Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” статті Закону України “Про державну допомогу сім’ям з дітьми”.
Виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводилась нашим управлінням в розмірах, визначених Верховною Радою України у Законі України “Про Державний бюджет України” на відповідний календарний рік. Проведення соціальних виплат згідно із згадуваним вище рішенням Конституційного Суду можливе лише у разі внесення відповідних змін до Закону України про держбюджет, які мають передбачити збільшення видатків на ці цілі.
На жаль, на виконання рішення Конституційного Суду України кошти у законі про держбюджет на 2007-2009 роки передбачені не були. А оскільки розміри соціальних виплат, визначених профільними законами, значно більші, ніж були передбачені Законами України про держбюджети на 2007 та 2008 роки, люди почали звертатися до суду з метою стягнення недоотриманих коштів.
- Взялися відстоювати свої права і здолбунівчани.
- Так. В своїх заявах в управління праці та соціального захисту населення вони просять здійснити перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та виплатити цю допомогу в перерахованому розмірі. Отримавши нашу відповідь із детальним роз’ясненням причин, через які зробити цього не можемо, отримувачі допомоги звертаються в суд.
Станом на 1 березня ц. р. там перебували для розгляду 79 справ на суму 253, 7 тис. грн. По 37 справах судом вже прийняте рішення про негайну виплату коштів на загальну суму 182,60 тис. грн.
На всі ці рішення суду ми подали скарги до Апеляційного суду м. Львова. Адже виконати їх ми не можемо, бо, ще раз наголошую, Законом України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” не передбачені кошти на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за попередні роки. Крім того, у своїх зверненнях до апеляційного суду ми зазначили, що у постановах Здолбунівського районного суду викликають сумнів і потребують перерахунку суми, які вказані до стягнення.
- Тим часом ситуація ще більш ускладнилася. 25 лютого підрозділом примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби головного управління юстиції в Рівненській області було винесено постанову про арешт коштів управління праці та соціального захисту населення.
- Така постанова винесена на підставі виконавчих листів Здолбунівського районного суду. Арешт накладений на всі рахунки в сумі 119997,70 грн. (в т. ч. 10908,80 грн. виконавчого збору), крім захищених законом статей, які належать управлінню.
Блокування наших рахунків та примусове стягнення коштів може призвести до несвоєчасної виплати населенню поточних нарахувань, які передбачені чинним законодавством та Державним бюджетом на 2009 рік. Будуть порушені права великої кількості громадян, які також потребують соціального захисту держави. Нині під загрозою опинилось фінансування соціальних програм, повноцінна діяльність територіального центру з обслуговування одиноких громадян похилого віку та інвалідів. Наші звернення в усі інстанції ніяких результатів не дають. Свою стурбованість ситуацією, що створилася, висловили і депутати районної ради, прийнявши на сесії 25 лютого звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України з проханням врегулювати проблему на законодавчому рівні.
Тим часом масове подання заяв від громадян в управління праці та соціального захисту населення про виплату допомоги в розмірі прожиткового мінімуму продовжується. Для інформації додам, що на початок березня в нашому районі налічується 1631 одержувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, 645 осіб отримують допомогу при народженні дитини.
Насамкінець хочу зауважити, що в умовах сьогоднішньої кризи навряд чи знайдуться в державі кошти для здійснення виплат в повному обсязі. Адже, за орієнтовними розрахунками, для забезпечення виплати за 2007 та 2008 роки допомог та компенсацій у збільшених розмірах, додаткова потреба в коштах лише для нашої області складає понад 632 млн. грн.
Бесіду підготувала
Тамара ОКРУШКО
.

Comments are now closed for this entry