2009 рік багатий на ювілейні дати громадських об’єднань, які свій літопис розпочали 20 років тому та увійшли в історію як одні з творців незалежної української держави. У вересні громадськість України відзначила 20-річчя від дня заснування Народного Руху України за перебудову. На грудневі дні припадає 20-та річниця Українського добровільного культурно-просвітницького правозахисного благодійного товариства “Меморіал” ім. В. Стуса, про що виданий Указ Президента України від 2.09.2023 р. № 702/2009.
Діяльність цієї громадської організації історичного спрямування важко переоцінити у контексті формування історичної пам‘яті українського народу. Адже, проголосивши своїми статутними завданнями збереження пам’яті про політичні репресії в УРСР у XX столітті та здійснення правозахисної діяльності, Українське добровільне культурно-просвітницьке правозахисне благодійне товариство “Меморіал” ім. Василя Стуса стало прикладом істинного служіння гіркій історичній правді українського народу. Результатами дослідницької роботи “Меморіалу” стали десятки публікацій, віднайдені тисячі архівних документів. Ця робота вилилась у створення Музею радянської окупації, який має три експозиції: “Забуттю не підлягає. Хроніка комуністичної інквізиції 1917-1991”; “Київський мартиролог”; “Українські Соловки”, який знаходиться у місті Києві по вул. М. Стельмаха, 6-А (тел./факс (044) 258-00-71). Музей проводить активну просвітницьку роботу. Щомісяця десятки організованих учнівських та студентських груп середніх та вищих навчальних закладів відвідують музей. Експозиція “Забуттю не підлягає” видана в плакатному варіанті і розповсюджена по всіх областях, історичних музеях та переважній більшості ВНЗ України. “Меморіал” проводить серйозну роботу не тільки по захисту прав репресованих, але й займається створенням фонду В’ячеслава Чорновола. Видавничий центр випустив у світ книгу про Національного Героя, було зібрано матеріали на перші два томи видання “Репресовані представники залізниці”. Не без участі “Меморіалу” були проведені слухання у парламенті, присвячені жертвам голодомору, коли Верховна Рада України прийняла рішення про визнання голодомору геноцидом. Товариство підготувало близько 60 видань на історичну тематику, брало участь у створенні музею історії, присвяченого жертвам голодомору в Житомирі, відкритті музею Василя Стуса в Донецьку, вирішенні проблеми по збереженню фресок Алли Горської, встановленні пам’ятника Василю Стусу у Вінниці. Можна говорити і про суттєву участь “Меморіалу” у плані захисту культури, зокрема, української мови. Посібник “Обережно – мова!” - це результат парламентських слухань, на яких були присутні всі українські правозахисні організації. Товариство “Меморіал” висунуло на здобуття Шевченківської премії два фільми, один з них про Аллу Горську, інший - “Війна: український рахунок”. Останній був нагороджений Шевченківською премією.
Очолює Товариство відомий режисер, письменник, народний депутат України, громадський діяч, публіцист, перекладач, педагог Лесь Танюк, який особистим прикладом допомагає нам переосмислити історичне минуле. “Меморіал”, продовжуючи шлях Василя Стуса - людини, що стала символом Українського Опору другої половини ХХ століття, демонструє істинну громадську активність і є прикладом для наслідування тисячам зареєстрованим громадським організаціям.
За офіційними даними Міністерства юстиції України, на початок 2009 року в Україні нараховувалося 60479 громадських організацій, серед яких майже 2000 прямо або опосередковано переймаються проблемами формування історичної пам’яті, зокрема, популяризацією історії, організацією акцій, проведенням комунікативних та просвітницьких заходів з історичної тематики, наукових та культурно-мистецьких заходів – конференцій, симпозіумів, форумів, фестивалів, конкурсів, концертів, виставок; проведенням громадсько- політичних акцій (мітингів, демонстрацій, зборів, днів пам’яті тощо) з метою привернути увагу до проблем збереження культурно-історичної спадщини; пошуковою, дослідницько- краєзнавчою роботою; створенням народних історико-краєзнавчих музеїв; видавничою діяльністю, створенням аудіовізуальної продукції з історичної тематики тощо.
Власне, сьогодні до діяльності “Меморіалу” може долучитись кожен, хто зараховує себе до когорти української інтелігенції. Об’єднатися, аби спільно діяти у сфері культурної спадщини, захисту і розвитку культурного розмаїття, формування громадської думки та колективного уявлення про історичне минуле - це одне із пріоритетних завдань інститутів громадянського суспільства у демократичній державі. Адже демократія, як основа державного правління, набуває сили тільки там, де існує спільність інтересів та фундаментальних цінностей, які поділяються більшістю суспільства.
Сектор з питань внутрішньої політики апарату райдержадміністрації.

Comments are now closed for this entry