Нещодавно вкотре обговорювали перспективи децентралізації на Здолбунівщині. Цього разу - на засіданні «Децентралізація у Здолбунівському районі. Об’єднання громад» координаційно-консультативної ради при голові районної ради. Участь у заході брали поважні гості.
На засідання координаційної ради, зокрема, завітали незалежний експерт з питань децентралізації, директор ГО «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак, директор Рівненського відокремленого підрозділу установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Руслан Сивий, експерти цієї установи Михайло Шелеп та Василь Поліщук. Усі вони висловили свої думки щодо перспектив й особливостей адмінреформи та поспілкувалися про це з головами територіальних громад Здолбунівщини.
Розпочали захід з «оперативної» інформації щодо ситуації з об’єднанням в нашому районі. Утім, особливих зрушень у цьому напрямку, на жаль, поки що немає. Згідно з перспективним планом, затвердженим урядом, у нас повинні створити чотири ОТГ - з центрами у Здолбунові, Здовбиці, Мізочі та Ступно. Однак, поки що жодна громада не розпочала процесу виборів. До того ж, Ступнівська ОТГ у форматі, який маємо нині, навряд чи буде спроможною. Тому зараз обговорюють і варіант створення однієї громади на півдні нашого району - Мізоцької.
Тим часом здовбичани очікують на рішення Уїздецької сільської ради, де більшість жителів висловлюють готовність до створення ОТГ. І якщо Здовбиця та Уїздці найближчим часом таки дійдуть згоди, то перші вибори в ОТГ на Здолбунівщині можуть відбутися вже наприкінці квітня, зазначив під час засідання голова РДА Сергій Кондрачук.
Тим паче, що 2018-й може стати останнім роком добровільного об’єднання громад, стверджує директор ГО «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак.
- Якщо мене запитують про те, коли завершиться добровільне об’єднання громад, я відповідаю: «Вчасно!» Люди повинні зрозуміти і відчути, що в країні створюється нова система, альтернатив якій немає, - зазначив експерт.
У тому, що адмінреформа в Україні приречена на успіх, Юрій Ганущак переконаний стовідсотково. Пояснює ж таку впевненість тим, що децентралізація створює перспективи розвитку і для громад загалом, і для кожного їх жителя зокрема. Вже нині у створених ОТГ відкривають нові дитсадки, здійснюють капітальні ремонти об’єктів інфраструктури і навіть суттєво оновлюють сітки доріг.
Крім того, перед стартом адмінреформи експерти прискіпливо вивчили всі ті помилки, яких припускалися в інших країнах в ході децентралізації.
Під час зустрічі у присутніх виникло чимало запитань. Говорили й про фінансову спроможність громад, і про шляхи забезпечення жителів ОТГ якісною освітою та доступною медициною. Натомість експерти закликали поквапитися і дати старт децентралізації у нашому районі, підтвердивши, що об’єднана Здовбицько-Уїздецька громада буде спроможною та перспективною.
- Кажуть, що нам набридло бути країною, в якій нічого не виходить. Ця реформа чітко прорахована, тож втілити її точно вдасться! Бо якщо реформа впроваджується «знизу», то її успіх гарантований. І починати зміни варто вже зараз, - резюмував Юрій Ганущак.
Марина СТЕПАНЮК.
Фото автора.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.