Минулої п’ятниці наші земляки, учасники Майдану, передали кілька своїх речей з того періоду Здолбунівському районному історико-краєзнавчому музею, який нещодавно відзначив третю річницю з дня свого заснування. Серед артефактів часів Революції Гідності, якими активісти Національного Корпусу Здолбунів Дмитро Сирота та Олександр Войцеховський поповнили фонди музею, каска, протигаз, агітки проти представників тодішньої партії влади та владної «верхівки», а також унікальні світлини, зроблені у Рівному й Києві під час найбурхливіших подій Майдану.
Крім того, днями до музею завітала жінка, яка майже 70 років тому, ще немовлям, разом з мамою перебувала у стінах в’язниці, що в той час містилась у цій будівлі. Ользі Кравчук випов­нилося лише сім днів від народження, коли вона потрапила до тюремної камери. І від смерті її врятувало лише те, що наглядачка дозволила Олиній бабусі крізь вікно забрати, на тоді вже двомісячне, маля додому, аби його помити. Адже тіло маленької через нелюдські тюремні умови почало вкриватися чиряками. Дівчинку до в’язниці так і не повернули. Аж через сім років вона зустрілася з батьками, які вже відбули покарання в Омську.


За словами директора ЗРІКМу Олега Тищенка, вік­на приміщення, крізь які передавали ув’язненим їжу, кликали на допомогу та рятували життя, свого часу замурували. Але їх планують невдовзі відновити.
Нині ж у підземеллях музею облаштовують капличку-крипту. У приміщенні колишньої в’язниці богослужіння у пам'ять про невинно убієнних під час голодоморів вперше відбулося ще в листопаді 2014-го. Відтоді настоятель Свято-Петро-Павлівської церкви УПЦ КП Віталій Петрюк щороку в останню суботу листопада звершує там поминальне богослужіння. Рік тому виникла ідея облаштувати у стінах підземелля справжню капличку.


Спочатку для цього прагнули обрати просто кімнату, де було б зручно звершувати службу. Натомість тепер служби проводять саме там, де колись страждали люди - на місці катівні. Там уже розмістили хрест з терновим вінком, надані благодійниками ікони, дерев’яний підсвічник та піддон з кістками маленької дитини, які знайшли на території музею.
Цікаво, що хрест, який нині розмістили у капличці, раніше стояв на подвір’ї Cвято-Петро-Павлівського храму УПЦ КП у Здолбунові. Це - закладний хрест. Приблизно десять років тому його виламали вандали і підперли ним двері церкви. Відтоді отець Віталій цей хрест зберігав, нині ж той отримав нове життя. А «терновий» вінок виготовили з колючого дроту, який також знайшли на території музею.
Робота над капличкою ще не завершена. Згодом там планують встановити вівтарну частину, а в стінах помістити людські рештки, знайдені на території музею.
Ірина САМЧУК.
Фото автора.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам [email protected] і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити