Трудова книжка ні для кого сьогодні не є дивиною і, напевно, ніколи нею не була. Навіть беручи до уваги те, що в наш час трудову книжку можна купити будь-де. І не лише її бланк, а й повністю заповнену: з печатками, з трудовим стажем, з чим завгодно. Плати гроші та отримуй те, що замовляв. Проте залишмо цю тему для іншої розмови і в іншому місці.
А от чи задумувалися ви над тим, де взялися трудові книжки?
Як відомо, до 1939 року облік працюючих на підприємствах проводився з використанням так званих “Трудових списків”, які були запроваджені в 1926 році.
В грудні 1938 року Рада Народних Комісарів СРСР прийняла Постанову ”Про введення трудових книжок”, пунктом № 1 якої передбачалося ввести з 15 січня 1939 року для робітників і службовців всіх державних і кооперативних підприємств Трудові книжки (тоді писалося з великої букви). Цією ж постановою було затверджено форму трудової книжки, яка майже не відрізняється від теперішніх трудових книжок.
Цікавий факт, що в трудову, яка виписувалася вперше, у графі “відомості про роботу” найперше робився запис такого змісту: “загальний стаж роботи за наймом до прийому на підприємство, яке виписує трудову книжку, становить стільки-то років”. Допускалося, що попередній стаж роботи, який не можна було підтвердити документально, міг бути вписаним зі слів самого робітника. Існувала також вимога на здійснення всіх записів у трудовій книжці тільки чорнилом. А от якого кольору, не вказувалося. Цікаво, а чи було на той час кольорове чорнило?
За видачу трудових книжок підприємства брали плату 50 копійок, які повністю передавалися в доход держави.
У випадку втрати трудової книжки з її власника стягувався штраф у розмірі 25 карбованців і впродовж 15 днів йому виписувався дублікат трудової книжки.
Бланки трудових книжок надходили на підприємства від відповідних наркоматів.
Такі трудові книжки проіснували до 1973 року. Постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 6 вересня 1973 року № 656 “Про трудові книжки робітників і службовців” вводилися в дію нові трудові книжки і порядок їх заповнення. Такими трудовими книжками користуємося донині.
Наостанок не важко підрахувати, що в нинішньому році минуло 70 років з часу введення перших трудових книжок.
Микола ОГОРОДНИК.

Comments are now closed for this entry