Серед основних сільськогосподарських культур, які вирощуються в районі, провідне місце займає кукурудза. При її висіванні виробники зустрічаються з проблемами захисту від шкідливих організмів, які завдають великих збитків. Особлива загроза очікується від карантинного шкідника-західного кукурудзяного жука (лат. назва діабротика). Вперше його виявлено в Закарпатській обл. За даними моніторингу, діабротика за три роки заселила Закарпатську, Львівську, Івано-Франківську області, а в 2008 році її було виявлено на території Тернопільської. Західний кукурудзяний жук є монофагом: личинки живляться коренями кукурудзи, дорослі жуки - пилком, маточковими стовпчиками, незрілими зернами, листям кукурудзи. Жуки масово виходять з грунту наприкінці липня-початку серпня при цвітінні кукурудзи. Зимує діабротика в стадії яйця. Їх самки відкладають в грунт з підвищеним вмістом глини, чорноземи. Личинки, які відродилися, починають живитися коренями рослин.
Розповсюдження шкідника: в стадії яйця - з грунтом, в стадії дорослого шкідника - при польотах, транспортними засобами, залізничним транспортом, засобами повітряних сполучень.
Система захисту від західного кукурудзяного жука: хімічні засоби - в Україні на даний час зареєстровано лише один препарат «Флагман», який вносять в грунт проти шкідників, личинок на кукурудзі; агротехнічні заходи - сівозміна, яка включає зернові, крім кукурудзи, та проведення посівів стійкими сортами і гібридами, які мають здатність швидко відновлювати коріння.
До стійких сортів та гібридів кукурудзи в Україні належать: Опришок, ОдМа 310 MB, Гарант MB, ОД 360 MB, Кадр 195 СВ, Дар 347 MB, Любава 279 MB, ЗП 1341, 233 СВ, Кросе 387 Мст, Дніпровський, Хмельницький.
Олександр СТОЛЯРЕЦЬ,
провідний спеціаліст Держінспекції
з карантину рослин по Рівненській області.