Україна і Польща. Від спільної історії до спільного майбутнього
Минулої п’ятниці у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 5 відбулись одразу дві важливих події - міжнародна наукова конференція “За вашу і нашу незалежність. Союз Петлюра - Пілсудський” та турнір для юних знавців історії за участю команд не лише місцевих шкіл, а й навчальних закладів міст Дубно та Березне. Крім того, було презентовано пересувну двомовну (українською та польською) фото-документально-ілюстративну виставку “За нашу і вашу свободу”, присвячену двом важливим для України і Польщі особистостям - С. Петлюрі та Ю. Пілсудському, спільній боротьбі українців і поляків проти більшовизму.
Під час урочистого відкриття згаданих вище заходів до присутніх з вітальним словом звернулись Генеральний консул Республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи, голова Здолбунівської райдержадміністрації Сергій Кондрачук, керівник Рівненської обласної організації “Культурно-просвітницький центр ім. Тадеуша Чацкого” Олександр Радіца.
Виступила з промовою також вчитель історії Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. Алла Місікова. Вона нагадала присутнім про історичність приміщення, в якому вони перебувають. Адже саме там у 1919 році працював штаб С. Петлюри і вибудовувалась стратегія подальшої політики УНР. Крім того, пані Алла розповіла про плідну співпрацю школи з навчальними закладами польського міста Прушкова. До речі, представниця одного з них теж приїхала на конференцію до Здолбунова.
Також присутні поклали квіти до меморіальної дошки С. Петлюри, запалили біля неї лампадки і прочитали молитву під керівництвом о. Віталія. Далі учасники конференції та турніру розійшлися по різних кабінетах, аби подискутувати та позмагатися.
На конференції були присутні вчителі історії та директори шкіл району, краєзнавці, голова районної ради Василь Тимощук, голова РДА Сергій Кондрачук, Генеральний консул Республіки Польща в Луцьку Беата Бживчи, начальник відділу освіти Здолбунівської РДА Лілія Карпенко, методист райметодкабінету Наталія Паламар, керівник РОО “Культурно-просвітницький центр ім. Т. Чацкого” Олександр Радіца - ведучий заходу.
Свої доповіді читали і польські, і українські науковці. Виступи ці були присвячені наступним темам: “Постать Юзефа Пілсудського - вождя польського народу” та “Військова форма польського легіонера” (професор Кшиштоф Яблонка), “Визвольний рух на українських землях у 1919-1920 рр.” (директор Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею Олег Тищенко), “Угода Петлюра-Пілсудський як основа волинського експерименту” (доцент кафедри історії України РДГУ і колишня випускниця Здолбунівської ЗОШ № 5 Руслана Давидюк), “Цвинтарі і легіонерські могили в Україні та цвинтарі і могили воїнів УНР у Польщі” (директор Центру діалогу Костюхнувка Ярослав Гурецький). Дискусія науковців була жвавою, усі вони відзначали, що в історії України і Польщі чимало спільних сторінок, що є серед них, на жаль, і трагічні, але набагато більше тих, які зближують два наших народи. Тож нині, наголошували промовці, потрібно, врахувавши попередні помилки, будувати міцні взаємовідносини на основі добросусідства та рівного партнерства. І певні кроки для цього вже зроблено.
Майже одночасно з конференцією завершився й турнір для юних істориків, почесним головою журі якого був заступник голови Здолбунівської РДА Микола Орлов. Маємо нагоду порадіти, адже перемогу здобули здолбунівчани - команда міської гімназії.
Ольга ЯКУБЧИК.
На фото: під час заходів у ЗОШ № 5.
Фото автора.