На фото зліва направо: агроном ПСП «Хлібороб» Вадим КАРПЮК, начальник управління
агропромислового розвитку Здолбунівської РДА Леонід ДМИТРУК та механізатор ПСП «Хлібороб»
Михайло ЖДАНЮК.
Собівартість тонни пшениці з майбутнього врожаю не беруться прогнозувати навіть найдосвідченіші хлібороби
Наскільки б скрутними не були часи, як стрімко не зростали б щодня ціни, а приказка про те, що весняний день рік годує, залишається актуальною завжди. Нинішня стрімка весна спонукала хліборобів розпочати посівну раніше, ніж зазвичай. Тож зараз на полях району працюють у повну силу. У деяких господарствах трудяться від ранку до пізнього вечора, а дехто веде посівну взагалі цілодобово.
Управляючий відділком ПСП ПП «Здолбунівське»
Микола ВЕРБИЦЬКИЙ демонструє запаси мінеральних добрив.
- Весна справді дуже рання, тому кожен свідомий керівник господарства намагається засіяти поля якнайшвидше, доки грунт ще достатньо вологий, - розповідає начальник управління агропромислового розвитку Здолбунівської РДА Леонід Дмитрук. – Зима була практично безсніжною, тож приступили до посіву ранніх зернових завчасно. Нині у районі вже засіяно 400 гектарів ранніми зерновими, в основному ярим ячменем. Усього ж цією культурою планується засіяти 2000 га. Кукурудза ростиме на 6000 га, ще 3000 гектарів займуть посіви сої. До речі, в цьому році площі посіву сої збільшено на 1000 га у порівнянні з минулорічними. У господарствах зараз підживлюють озимі культури аміачною та вапняковою селітрою – станом на початок тижня ці роботи було виконано уже на 80 % площ. Загалом у господарствах Здолбунівщини озиму пшеницю засіяно на 4200 га, на 500 га росте озимий ячмінь, ще 2300 га займає озимий ріпак. Зважаючи на м’яку зиму, ці посіви мають дуже добрий стан.
Коли проходиш повз щойно переоране та засіяне поле, з’являється надія на те, що все у нас буде гаразд. Хлібороби - вони такі: скаржаться рідко і намагаються якнайшвидше впоратися з весняними справами. От і на землях ПСП «Хлібороб» цього тижня сіють ярий ячмінь, одночасно підживлюючи його мінеральними добривами. Проте, сподіваючись на добрий врожай, аграрії не приховують, що впевненості у майбутньому їм зараз дуже не вистачає. Нинішня цінова політика призвела до суттєвого збільшення затрат на найнеобхідніше. Скажімо, аміачна селітра, яка торік коштувала близько 2,5 тисяч гривень за тонну, нині обходиться у 12000 гривень. Двадцять п’ять гривень за літр дизпалива також оптимізму не додають. А за кілька тижнів хлібороби розпочнуть наступний етап роботи - обробку посівів засобами захисту, які також здорожчали у рази.
- Важко до цих цін адаптуватися, - підтверджує агроном ПСП «Хлібороб» Вадим Карпюк, – адже вартість добрив, засобів захисту «прив’язана» до долара. Та на сьогодні маємо необхідні запаси добрив, тому підживлення здійснюватиметься за планом. Пшеницю підживили, на черзі - друге внесення добрив. Сіємо цілодобово, вже завершуємо посів ячменю, благо - погода дає змогу. А як закінчимо, то готуватимемося до внесення гербіцидів. Сою та кукурудзу будемо сіяти, коли грунт прогріється, бо ці культури - теплолюбні.
Ячменем у цьому ПСП уже засіяно 225 га, ще на 17 гектарах незабаром з’являться сходи вівса. Сою заплановано висіяти на 330 га, кукурудзу - на 200 га. Але от чи вдасться аграріям цього року отримати бажаний прибуток від вирощеного врожаю? Точно спрогнозувати ціни на зерно урожаю-2015 не береться й досвідчений аграрій, керівник ПСП «Хлібороб» Петро Мосійчук:
- Якщо ціни зупиняться на тому рівні, яким він є зараз, то тонна пшениці коштуватиме мінімум 7000 гривень, тоді як минулого року у липні-серпні ціна тонни зерна складала 2300 гривень. Відповідно, виходить, що буханець хліба має коштувати більше 20 гривень. Але в будь-якому разі, земля не пустуватиме - сіяли й сіятимемо.
Незважаючи на загальні труднощі, активно триває посівна і в ПСП ПП «Здолбунівське». Тут навесні заплановано засіяти 200 га пшениці, 207 га кукурудзи на зерно і 110 га сої.
- У державі нашій йде війна, зрозуміло, що важко усім, - каже управляючий відділком ПСП ПП «Здолбунівське» Микола Вербицький. - Але ми - хлібороби, і за будь-яких обставин наше діло - сіяти, орати. Вистачає добрив, дизпалива, відремонтовано техніку. Придбали 300 тонн селітри, 60 тонн карбаміду, 100 тонн сульфату амонію, тож озимину підживимо повноцінно. Посівна йде за планом, внесення добрив - також. Підживлюватимемо посіви у три етапи. Зараз сіємо ярий ячмінь і пшеницю. Що ж до ціни на хліб, то не думаю, що він коштуватиме 27 гривень, як нещодавно казали експерти агарної сфери. Але все залежить від того, що буде у майбутньому.
У жодному разі українці без хліба не залишаться - в цьому впевнені всі трудівники сільськогосподарської сфери. А от вартість його буде зумовлена не тільки невтомністю хліборобів, які мають надію і на добрий врожай, і на мудрість та професійність державних керманичів.
Марина СТЕПАНЮК.
Фото автора.