19 вересня в Україні відзначатиметься День пам’яті журналістів, які віддали життя за відстоювання правди, виконуючи свої професійні обов’язки. Ця дата була ухвалена на 11 з’їзді Національної спілки журналістів України.
Як зазначає голова Спілки журналістів України Ігор Лубченко, на сьогодні в Україні ніхто не знає точної кількості наших журналістів, які загинули, відстоюючи слово правди.
“Нам відомі факти, коли вбивство журналіста видається за побутовий злочин, який не пов’язаний з професійною діяльністю, хоча в багатьох випадках є свідчення, що в загиблих зникали чи матеріали, підготовлені до друку, чи документи власне журналістського розслідування та інші очевидні факти, що загибель журналіста пов’язана з його професійною діяльністю”, - зазначив голова Спілки. За його словами, і в цей час у нашому суспільстві професія журналіста залишається найбільш небезпечною. “А страхові компанії, до яких ми зверталися, навіть відмовляються страхувати життя журналістів, які працюють в гарячих точках та ведуть кримінальну хроніку”, - наголосив Лубченко.
“Я звернувся до ієрархів всіх українських церков з проханням провести 19 вересня в храмах молебні пам’яті за загиблими журналістами, також - до студентів факультетів журналістики в цей день відвідати школи і ознайомити школярів з цією потрібною, престижною і такою небезпечною професією. А всі небайдужі люди в цей день згадають журналістів, які загинули. Де потрібно - впорядкують їх могили і пом’януть тих, хто віддав життя, відстоюючи честь високої професії служіння людям - журналістики”, - зазначив Лубченко.
Найнебезпечнішою країною для журналістів був Ірак, де загинуло 36 журналістів, у Росії - 29 журналістів . Що ж стосується місця України в цьому сумному списку, то можна сказати, що за роки незалежності загинуло 38 журналістів. Розслідування обставин загибелі багатьох з них велися так, щоб не можна було встановити зв’язок з їх роботою. Навіть смерть Г. Гонгадзе дотепер офіційно не визнана пов’язаною з його журналістською діяльністю.

Comments are now closed for this entry