Традиційно напередодні нового навчального року відбулася серпнева конференція освітян


В розмові про підсумки роботи в минулому навчальному році та перспективи розвитку освітянської галузі взяли участь цьогоріч і відповідальні працівники райдержадміністрації, ра-йонної та міської рад, ке-рівники окремих установ. З доповіддю виступила начальник відділу освіти В. М. Бондарчук. А її колеги – вихователь “Ладоньок” Л. Є. Глущук, директор міської гімназії І. Г. Гнатюк, вчителі-предметники Т. Б. Соловйова з Копитківської та О. М. Бондарук із Здовбицької шкіл, заступник директора з виховної роботи міської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 Л. Т. Ткачук, голова районної ради профспілок працівників освіти О. І. Єгорова та завідувачка психолого-медико-педагогічної консультації Г. І. Комарець продовжили розповідь про нелегкі освітянські будні, сповнені творчих здобутків та злетів, проблем. Своє бачення дальшого розвитку освіти в районі висловили голови РДА Л. Я. Кінах, районної ради В. О. Тимощук, перший заступник голови райдерж-адміністрації І. В. Бандюк, директор районного центру зайнятості С. М. Бабич.
Традиційно на конференції відбулося нагородження кращих освітян ра-йону. Закінчилося ж це зібрання прийняттям відпо-відної Ухвали.
Увазі читачів пропонуємо скорочений виклад інформації, яка прозвучала на освітянській конференції.
Х Х Х
У районі діє 15 дошкільних навчальних закладів, з них 9 у сільській місцевості. Їх відвідують 1357 дітей, що становить 46% і є на 3% більше порівняно з попереднім роком.
З 1 грудня минулого року відкрито дві додаткові групи в дошкільних закладах “Усмішка” та “Чебурашка” м. Здолбунова. Відділом освіти включено до показників, що визначають обсяги видатків на дошкільну освіту на наступний рік, відкриття одногрупового дошкільного закладу у с. Івачків за умови капітального ремонту існуючого там приміщення. Актуальним на сьогодні є і відкриття нових дитсадків в Новомильську та Білашеві.
На 1 серпня ц. р. черговість на влаштування дітей у дошкільні заклади складає по Здолбунову 565, по Здовбиці – 58, по Мізочу – 45 дітей.
Одним з актуальних питань є організація харчування дітей. Через постійне зростання цін на продукти, обмежене фінансування, проблеми з проведенням тендерів на придбання м’яса та м’ясопродуктів, не дотримуються норми харчування дітей. Проблемою залишається введення посад психологів у штати сільських дошкільних закладів. В минулому навчальному році лише в ДНЗ с. Здовбиця це було зроблено.
х х х
Триває реалізація районних програм з питань розвитку загальної середньої освіти. В лютому ц. р. на сесії районної ради заслухано інформацію про хід виконання Програми розвитку освіти Здолбунівського ра-йону на 2006-2010 роки.
В минулому навчальному році у 38 загальноосвітніх закладах навчалося 6735 учнів, що на 450 менше, ніж в попередньому році. Причиною такого зменшення є демографічна ситуація.
Є здобутки у реалізації Програми розвитку і функціонування української мови на 2004-2010 роки. Красномовний факт: минулого навчального року шестикласник міської гімназії Петро Приходько (учитель Р. В. Шевцова) посів перше місце у І, ІІ, ІІІ і впевнено перемігши у ІV етапі ІХ Міжнародного конкурсу з укра-їнської мови ім. Петра Яцика, здобув стипендію Президента України.
Значних результатів досягли учні району і на конкурсі-захисті дослідницьких робіт МАН з української філології. Тому не випадково з цього навчального року на базі Дерманського НВК “Загальноосвітня школа І ступеня-гімназія” працюватиме обласна творча лабораторія з фольклористики.
Вже в минулому році запрацювала програма забезпечення загальноосвітніх навчальних закладів сучасними технічними засобами навчання з природничо-математичних і технологічних дисциплін, коли за програмою “Рівний доступ до якісної освіти” було придбано кабінет біології у ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 м. Здолбунова. З метою поліпшення матеріально-технічної бази навчальних закладів району отримано субвенцію з Держбюджету в обсязі 160 тис. грн. для придбання обладнання та кабінету фізики.
За рахунок місцевого та державного бюджетів в школах району обладнано 32 навчальних комп’ютерних комплекси. До глобальної мережі Інтернет підключено всі школи І-ІІІ ст. та 30% шкіл І-ІІ ст. На реалізацію завдань Програми інформатизації у цьогорічному бюджеті передбачено понад 16 тисяч гривень.
х х х
Основне протиріччя існуючої системи освіти – дедалі зростаюча потреба в багатоваріантному спектрі освітніх послуг високої якості і відсутність можливостей здійснювати це на рівні кожної школи. Одним із шляхів розв’язання цієї проблеми у сільській місцевості є формування освітніх округів. Їх створено 8, однак існують вони в основному лише на папері, адже досі немає достатньої нормативно-правової бази, досвіду роботи.
Система округів буде повноцінною і сприятиме створенню належних умов для забезпечення якісних ос-вітніх послуг у навчальних закладах сільської місцевості лише за умови реалізації в повному обсязі програми “Шкільний автобус”.
Проблемним залишається функціонування освітніх закладів з малою кількістю учнів у класах. У минулому навчальному році у 5 школах І ст. навчалося менше 10 учнів, у 3-х школах І-ІІ ст. – менше 40, в 6-ти школах І-ІІІ ст. – менше 150 учнів.
х х х
У навчальних закладах району навчається чимало здібної і талановитої молоді. Свідченням цього є висока результативність участі її у олімпіадах та Всеукраїнських конкурсах. Учень Здолбунівської гімназії Владислав Петришин став переможцем 8 районних олімпіад.
Та усім відома істина: виховання творчої особистості неможливо без творчого педагога. 27 учителів району уже декілька років поспіль готують переможців ІІ і ІІІ етапів олімпіад з базових дисциплін, різноманітних Всеукраїнських конкурсів. Окремі з них щорічно мають декілька переможців, тобто створили авторську систему підготовки до олімпіад. Це вчитель біології Мізоцького НВК К. В. Федорчук, вчителі географії, англійської мови, інформатики Здолбунівської гімназії
О. В. Кулеша, Л. Є. Карпенко, Л. Є. Літвін, Ю. І. Михалко, вчитель математики ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 О. М. Галик та ін.
х х х
Кажуть: можна зруйнувати державну економіку, але вона відновиться, можна перемогти армію, але нація відродиться, можна замінити погану владу, проте, коли народ втрачає молодь - він втрачає майбутнє. І це не просто фраза, це наша реальність.
Ми хочемо, щоб Україна стала великою державою. Та без належної освіти і виховання, насамперед виховання любові до Батьківщини, гордості за свою державу, національного патріотизму, поваги до власної історії, мови, символіки, культури, традицій, без знання і шанування законів неможливо виховати справжнього громадянина. А без цього не можна бути спо-кійним за майбутнє нашої країни.
В цих словах, що прозвучали на конференції, криється відповідальна і почесна місія освітян. Тож побажаймо їм мудрості, творчого пошуку на нелегкому шляху.
Тамара ОКРУШКО.

Comments are now closed for this entry