На початку цього тижня до редакції «Нового життя» звернулися наші читачі з проханням з’ясувати, скільки ще часу жителі Здолбунова та Здовбиці задихатимуться від густого, задушливого та смердючого диму (смогу), який протягом останніх тижнів не дає можливості у вечірню пору ні подихати свіжим повітрям після спекотного дня, ні відчинити вікна будинків та квартир. Здолбунівчани подумали, що це на ПАТ «Волинь-Цемент» таким чином працює широко розрекламований проект використання альтернативного палива, який передбачає спалювання побутового сміття. Мовляв, цей процес супроводжується шкідливими викидами, які і забруднюють повітря. Але мешканці Здовбиці, стикаючись із цією проблемою уже не перший рік, точно знають, що ПАТ «Волинь-Цемент» тут ні при чому: літня пора – пора стабільних та щорічних пожеж на здовбицькому смітнику…
Не вистачить усієї газетної площі, щоб описати шкоду, яку чинить процес горіння, а точніше тління сміття на організм людини. Зазначу лише, що дим від спалювання містить найнебезпечніші отрути – оксиди азоту, сірки, феноли, токсичні вуглеводні, канцерогенний діоксин, здатний впливати на спадковість, не говорячи вже про з’єднання свинцю, ртуті та інших важких металів. Протягом минулого – на початку цього тижня, до похолодання та дощу у вівторок, 13 серпня, кожного вечора у безвітряну погоду цією смердючою «таблицею Менделєєва» дихали жителі нашого краю. Скільки ще дихатимуть, якщо знову встановляться теплі бездощові дні – питання відкрите.
Оскільки до смітника, який розташований під лісом у с. Здовбиця, вивозиться сміття зі всього Здолбунова, ми звернулися за коментарем до міського голови Ігоря Ольшевського. Він повідомив, що проблему із тлінням сміття можна вважати справжньою надзвичайною ситуацією, від якої потерпають мешканці краю. «Якщо це надзвичайна ситуація, то вирішувати її повинні, мабуть, в районному секторі Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Рівненській області. Місто, в свою чергу, готове допомагати пожежникам: уже зараз на смітнику працює наша техніка. Якщо потрібні кошти – ми готові збирати сесію і ці кошти виділяти. Але ж цілком логічно, щоб із пожежею боролися пожежники», - зазначає Ігор Ольшевський.
«Я би порадив усім ознайомитися із Правилами експлуатації полігонів побутових відходів, які затверджені відповідним Наказом Міністерства ЖКГ, – пояснює свою позицію начальник районного сектора Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Рівненській області Сергій Радутний. - У цьому документі чітко сказано, що відходи, які вивозяться на смітник, мають утилізовуватися методом розгортання–пресування, тобто розрівнюватися бульдозером, при цьому кожен метр сміття потрібно пересипати 20 см ґрунту чи глини. Чи дотримується цих правил ТзОВ «Комунальних підприємств», яке здійснює вивіз сміття у Здолбунові? Відповідь очевидна - ні. Крім того, охорона смітника у Здовбиці дозволяє спалювати паперові відходи на території сміттєзвалища, що теж є грубим порушенням. Ми постійно про це говоримо міській владі, але відповідь одна: немає пального, людей, техніки…»
У вівторок, 13 серпня ц. р., під керівництвом першого заступника голови Здолбунівської РДА Володимира Сидорні відбулося засідання районної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якій було прийнято рішення виділити Здолбунівському районному сектору ГУ ДСНС 200 літрів пального на ліквідацію пожежі на території здовбицького сміттєзвалища. Як розповідає Сергій Радутний, опівдні цього ж дня місця найбільшого тління сміття було залито 5 цистернами води. Але такі заходи малоефективні, бо відходи продовжують тліти зсередини…
Проте, як зазначають жителі Здовбиці, які проживають неподалік смітника, 5 цистерн води та вівторковий дощ все-таки дещо призупинили процес тління відходів, принаймні, у вівторок-середу запахів чути не було. Але це не означає, що проблему подолано, адже декілька днів сонячної погоди можуть повернути їдкий запах диму. Як бачимо з отриманих коментарів, міська влада наполягає, що ліквідацією пожежі на смітнику мають займатися працівники районного сектора з надзвичайних ситуацій. Ті, в свою чергу, кивають на владу міста. Зрештою, нічого нового: українцям не звикати, коли чиновники перекладають відповідальність один на одного. Принагідно відзначимо, що не нова проблема зі сміттєзвалищем у Здовбиці змушує дещо по-іншому поглянути на нещодавню ліквідацію Здолбунівської санстанції, про що наша газета писала раніше. Адже, для чого була потрібна така санстанція, яка за попередні багато років свого існування не навчила відповідні служби правильно утилізовувати сміття, чи взагалі не ліквідувала сміттєзвалище, яке кожного літа помаленьку «вбиває» мешканців району?
То що ж робити простим людям, які опиняються під загрозою завдання непоправної шкоди власним бронхам і легеням? Просити допомоги у влади, чи у Бога дощу? Мабуть, кожен має сам визначитися, хто здатний допомогти швидше. Тим часом проблема тління відходів активно обговорюється жителями міста та Здовбиці у соціальних мережах. Наводяться приклади, коли мешканці Івано-Франківщини, Львівщини та Житомирщини перекривали дороги через схожі проблеми зі смітниками. Кажуть, здовбичани завжди славилися своєю організованістю…
Сергій КОНДРАЧУК.