Кліщовий енцефаліт - гостра вірусна інфекція з переважним ураженням центральної нервової системи, важким перебігом і ускладненнями. Переносниками вірусу кліщового енцефаліту до людини є іксодові кліщі (лісові, пасовищні), які мають два сезони активності — весною і на початку осені. До зараження цією хворобою сприйнятливі усі люди, незалежно від віку і статі. Відбувається воно, як правило, під час відвідування лісу (при заготівлі дров, збиранні ягід і грибів, на сінокосі, полюванні чи прогулянці тощо). Крім того, кліщі можуть потрапляти до житла людей з букетами квітів, собаками, котами, іншими тваринами. В останні десятиріччя, за умов інтенсивних процесів урбанізації, кліщі поширились у парках та скверах.
Щороку ентомологи Здолбунівської районної СЕС відбирають зразки кліщів на території району для дослідження у Львівському НДІ. Хоча нині збудників енцефаліту в них не виявлено, небезпека залишається, адже такі є у зразках, доставлених із Зарічнянського району.
Першими симптомами кліщового вірусного енцефаліту є підвищена температура, біль у суглобах, катаральні явища (нежить, сльозотеча). Далі може розвинутись важке ураження центральної нервової системи з подальшою інвалідністю або навіть і смертністю. Тож, при виникненні ознак захворювання, негайно зверніться до лікаря-інфекціоніста.
Зазвичай дорослих кліщів, які присмокталися, виявляють через 2-3 дні, у цьому місці з’являються припухлість, свербіння, почервоніння. Кліща можна видалити у такий спосіб: змастити його олією (але не заливати, щоб не задихнувся), повільно видаляти разом із хоботком, розхитуючи комаху з одного боку в інший пальцями (обгорнувши марлевою серветкою), пінцетом. Після цього місце присмоктування кліща треба змастити 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном та вимити руки з милом. Але краще для видалення кровососа звернутись у будь-який лікувальний заклад.
Щоб вберегтися від кліщів, досить дотримуватись наступних рекомендацій:
- при відвідуванні місць,
де можуть бути кліщі, одягайтесь у світлий, однотонний одяг, а голову покрийте головним убором;
- під час прогулянки через кожні 2 години проводьте само- та взаємоогляди, зважаючи, що улюблені місця присмоктування кліщів - під колінами, на спині, шиї, голові, за вухами;
- повернувшись додому одразу змініть одяг, білизну. Зняті речі виперіть і випрасуйте, адже витрушування від кліщів не позбавить. Не можна також залишати одяг, у якому були на прогулянці, біля ліжка або спати у ньому.
Тарас РОМАНЕНКО,
ентомолог
Здолбунівської
райсанепідемстанції.



Comments are now closed for this entry