Згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 468 від 13.05.2023 р.з першого липня цього року харчові продукти із вмістом генетично модифікованих організмів або виготовлені з використанням ГМО підлягають обов’язковому маркуванню, якщо ГМО в самому продукті або в сировині для нього перевищують 0,1 відсотка.
В разі відсутності генетично модифікованих організмів в продукті або їх вміст є меншим, ніж зазначено, може бути використано маркування продукту «без ГМО».
Найчастіше наявність ГМО зафіксовано в соєвому ліцитині, фосфатидному концентраті, соєвому борошні, соєвому екстураті. А в минулому році цей список поповнили замінник молока, зерно кукурудзи, соєві боби. Частина перелічених компонентів є незамінними складовими ковбас, шоколадних виробів, напівфабрикатів, зокрема, пельменів.
З 1 липня спеціалістами Здолбунівської райСЕС розпочато контроль торговельної мережі у всіх населених пунктах району та виробників харчових продуктів, зокрема, ковбасних виробів, на вміст ГМО.
В цьому році в лабораторії Рівненської обласної СЕС досліджено чотири зразки ковбас із ковбасного цеху ТзОВ «Лада-Агро» с. Ільпінь на вміст ГМО. У всіх зразках генетично модифікованих організмів не виявлено. Такі дослідження проводитимуться і в майбутньому. Виявлені продукти з вмістом ГМО або виготовлені з їх використанням і введені в обіг без маркування, вилучатимуть.
Василь БАРДІН,
лікар з гігієни харчування
райсанепідемстанції.
Довідка. Генетично-модифіковані організми - це організми, у яких генетичний матеріал (ДНК) змінений таким чином, яким це не відбувається в природніх умовах. Цю технологію часто називають «сучасною біотехнологією» або «генною технологією».