Сьогодні питання продовольчої безпеки та якості сільськогосподарської продукції невід'ємно пов'язані з використанням засобів захисту рослин. За даними Мінагрополітики, щорічна технологічна потреба у засобах захисту складає 22-24 тис. т препаратів.
З метою мінімізації шкідливого впливу пестицидів і агрохімікатів, досягнення вимог високої біологічної ефективності, безпеки для здоров'я людей та навколишнього середовища значну увагу слід приділити застосуванню біометоду в рослинництві, адже питання в тому, щоб самим не стати жертвою війни з природою, бо «зброя» проти паразитів нерідко забруднює довкілля.
Донедавна альтернативи отрутохімікатам практично не було, але сьогодні біологічні засоби захисту набувають все ширшого застосування. У боротьбі з шкідниками заслуговує на увагу застосування біопрепаратів в суміші з невеликою кількістю пестицидів. Такі суміші ефективні в боротьбі з буряковим довгоносиком, колорадським жуком, непарним шовкопрядом. При використанні цих сумішей зменшується витрата біопрепаратів і інсектицидів в порівнянні з окремим їх застосуванням. Шкідник, ослаблений інсектицидом, є більш сприйнятливим до хвороби, занесеної біопрепаратом, і, крім того, захисна реакція до ентомофагів знижується і не виникає звикання до інсектициду.
Якщо зупинитись коротко на конкретних біопрепаратах, то на особливу увагу заслуговує препарат українського виробництва "Актофіт". В порівнянні з більшістю хімпрепаратів, він абсолютно не шкідливий для людей, тварин і навіть дощових черв'яків. Використовують біологічну новинку в малій концентрації - 40-50 г на відро води. Діюча речовина препарату - комплекс авермектинів - отримана з особливих мікроскопічних грибів, що знаходяться в ґрунті. Вони виробляють специфічні природні сполуки, що мають вибіркову дію на незваних «гостей». Препарат рекомендовано для захисту картоплі, овочевих, плодово-ягідних, декоративних культур, винограду від кліщів, попелиць, колорадського жука, плодожерки.
Серед інших препаратів, які заслуговують на увагу, зокрема і в приватному секторі, є такі: Агат-25, Мікосан. Це - препарати фунгіцидної дії, тобто, захищають від хвороб.
Крім того, для боротьби з мишовидними гризунами здавна застосовують бактороденцид - бактерії тифу гризунів. Досить з'їсти 2-4 зернини, оброблені цим препаратом, як у полівок і мишей наступає смерть.
На зернових, сої та ярому ріпаку для боротьби з шкідниками сходів застосовують Бактофіл.
Не втратило значення і застосування такого біометоду, як випуск трихограми для боротьби з шкідниками багаторічних трав: совками, вогнівками, щитоносками. На посівах цукрових буряків, на кукурудзяному полі, ріпаку і капусті допомагає бура трихограма.
Жовта ж більше «спеціалізується» на багаторічних насадженнях: в саду, лісі, парках і скверах. Це незамінний захисник від яблуневої плодожерки та листовійок.
Значну роль в боротьбі з шкідниками відіграють хижі комахи (мурашки, сонечка), а також кроти. Скажімо, мурашки знищують велику кількість яєць, гусениць та лялечок різних совок, листовійок, коваликів. Мурашки одного середнього мурашника знищують до 2-3 тис. гусениць за день. Семикрапкове сонечко живиться різними попелицями на цукрових буряках, овочах, в садку і на бур'янах.
Кроти теж корисні тим, що поїдають личинки хрущів, дротяників, слимаків, довгоносиків, гусені і навіть капустянок. Шкода, що ці звірки поїдають також і дощових черв'яків, руйнують грядки, підривають корені рослин. От тут і допоможе ще один біопрепарат - Кротомет. Його розкладають приманками як репелент, тобто, препарат відлякуючої дії.
Садівники і городники інколи жартують, що урожай - це те, що не зуміли знищити шкідники та хвороби. Тож докладемо всіх зусиль, щоб врожай був якомога більшим, а шкідників і хвороб було якомога менше.
Олександр ОНИЩЕНКО,
провідний спеціаліст -
державний інспектор захисту рослин
в Здолбунівському районі.