Проблеми ефективного використання енергоресурсів на сьогоднішній день є надзвичайно гострими. Тому Кабінет Міністрів України зобов’язав обласні держадміністрації забезпечити з 1 січня 2010 року облік електричної енергії, що використовується для зовнішнього освітлення населених пунктів та магістральних доріг і вулиць, за показаннями приладів диференційованого за годинами доби її обліку. Існують різні способи керування зовнішнім освітленням населених пунктів: від електричних годинників до фотореле.
Як показує практика, кожен з них має принципові недоліки. Електрогодинники необхідно регулярно перенастроювати, установлювати кілька їх на один сезон – економічно невигідно. Чутливий елемент фотореле періодично засмічується, що призводить до помилкових спрацювань мережі освітлення.
Нині почали впроваджувати нові компоненти автоматизації установок зовнішнього освітлення: реле часу, таймери, програмувальні логічні контролери тощо. Вони здійснюють надійне управління системами зовнішнього освітлення, але не забезпечують ефективний облік електричної енергії на освітлення.
Для цієї мети найбільш підходять багатотарифні лічильники активної енергії з функцією керування тарифними тимчасовими зонами електроенергії. Іншими словами, такі лічильники виконують дві функції: диференційованого обліку електроенергії й керування електромережами зовнішнього освітлення. При цьому відпадає необхідність впровадження дорогих компонентів автоматизації керування зовнішнім освітленням (таймери, контролери, інше). Досягається істотна економія фінансів.
Застосування лічильників багатотарифного обліку дозволить здійснити програмування всіх тарифних зон лише один раз на рік, незалежно від сезону (тобто місяця) і дії часу (зима/літо).
Відповідно до Постанови НКРЕ № 1030 від 22.10.2023 р. розрахунки за електроенергію, що відпускається на потреби зовнішнього освітлення, здійснюються за тарифом 5 коп./кВт.год. в межах зон доби. Як показали дослідження, впровадження таких лічильників дає додаткову економію грошових ресурсів для зовнішнього освітлення від 3 до 6 разів. Залежно від вартості приладів і величини спожитої електроенергії, термін окупності лічильників становить від декількох тижнів до 6-12 місяців.
Максимальну ж економію коштів дають багатотарифні лічильники із програмою на 36 сезонів з подекадним програмуванням електроенергії.
Михайло ВАСИНЮК,
головний спеціаліст-державний інспектор з енергозбереження
територіального управління
Державної інспекції з енергозбереження
по Рівненській області.