На календарі весна. Пора готуватися до робіт у полі: висівати насіння на розсаду, перевірити арсенал насіння овочевих культур, відремонтувати парники, теплиці, ящики для розсади.
В саду перевіряють стан дерев і кущів. У смородини і агрусу можуть повністю підмерзнути верхівки гілок над поверхнею снігу і вся надземна частина, а також зачатки квіток на гілках, не вкритих снігом. Ось симптоми такого ушкодження: рослини навесні зовсім не розпускаються, відстають у рості і розвитку, верхівка розпускається слабо і пригнічена, з нижньої частини куща ростуть сильні пагони, кущ розпустився, але квіткових китиць немає. Насамперед такому кущу дають “відійти”, щоб не помилитися в діагнозі, а потім приступають до видалення підмерзлих пагонів і омолодження куща – вирізування пагонів, старших трирічного віку.
Якщо є сніговий покрив, то доцільно провести снігозатримання. Це і тепла ковдра для кореневої системи, і волога для саду.
Наступним кроком буде підживлення саду. Для цього в середньому на 1 кв. м потрібно 25 г карбаміду, 60 г суперфосфату, 40 г калійної солі або 100 г повного мінерального добрива. Крім того, потрібно запастися засобами захисту рослин. При теперішній скруті з фінансами замість хімічних засобів допоможуть народні методи. Так, наприклад, проти парші, фітофтори, брунькового і павутинного кліща, попелиці, мідяниці, личинок колорадського жука та інших шкідників допоможе екстракт часнику. Для цього 1 кг часнику з шкіркою пропускають через м’ясорубку і поміщають в трьохлітрову банку, заливають двома літрами теплої води, закривають щільною кришкою і настоюють при кімнатній температурі 8-10 днів. Потім сік віджимають, а макуху перемішують і знов заливають віджатим соком. Далі сік відокремлюють, а макуху відкидають. Зберігають в темних пляшках з щільними корками в льосі декілька років.
При обприскуванні на 10 л води потрібно 50 г екстракту і 50 г мила.
При виявленні підмерзань, або ушкоджень, ран на стовбурах фруктових дерев зачистіть гострим садовим ножем до здорових тканин і продезінфікуйте розчином залізного або мідного купоросу, замастіть садовим варом або глиною (60%) з коров’яком (40%). Замазані місця обв’яжіть мішковиною. Як тільки мине небезпека сильних морозів, починайте обрізування і проведіть його до набрякання бруньок. Роблять це в безморозні дні, при температурах, близьких до нуля.
Роблять обрізку в такій послідовності: дерева старшого віку, що плодоносять, потім (на 10-15 днів пізніше) – молоді, неплодоносні дерева. Крім того, першою обрізуйте яблуню, вона менше ушкоджується морозами. Сливу, вишню і грушу можна обрізувати аж до початку цвітіння.
Спилюючи великі гілки, не залишайте пеньки, а робіть обріз “на кільце” – такі рани швидше заростають. Великі рани зачистіть ножем і замажте садовим варом або зафарбуйте олійною фарбою на натуральній оліфі.
На початку березня вже можна, і навіть потрібно, побілити стовбури і основні гілки плодових дерев та знищити гнізда зимуючих шкідників. Щільний сніг навколо молодих дерев відгортають, але якщо весна затяжна і холодна, то цю операцію, а також знімання обв’язки зі штамбів можна перенести і на квітень. Накладіть ловчі пояси на штамби дерев. Вони вбережуть їх від квіткоїда і інших зимуючих в грунті шкідників. Пояси обв’яжіть шпагатом – зверху туго, знизу слабкіше, щоб у них могли забратися жучки і гусениці. Внутрішню частину ловчого пояса можна обробити інсектицидом.
Наприкінці місяця прилетять граки, трохи пізніше – жайворонки і шпаки. Розвісьте шпаківні і інші пташині будиночки.
Якщо у березні ви не встигли обприскати дерева проти зимуючих стадій шкідників, то це можна зробити до набрякання бруньок. Для цього підійдуть інсектициди Препарат 30 В (0,6 л на 20 л води) або його аналог ПС 30 з такою ж нормою витрати.
В кінці квітня (по “зеленому конусу”) для боротьби з паршею, плодовою гниллю і іншими хворобами проводять так зване “блакитне обприскування” (обробка бордоською рідиною (300 г мідного купоросу і 400 г вапна на 10 л води) або препаратом “хорус” – 2,5 г на 10 л води.
Володимир ОНИЩЕНКО,
провідний спеціаліст Здолбунівської
державної інспекції захисту рослин.

Comments are now closed for this entry