26 квітня минає 23 роки від дня аварії на Чорнобильській АЕС

Знаком біди, болем нашого народу стала назва невеличкого міста українського Полісся - Чорнобиль.
Чорнобильська катастрофа призвела до значного опромінення населення України. І хоча його рівень на сьогоднішній день знаходиться у межах норми, ризик внутрішнього опромінення, що обумовлено споживанням забруднених продуктів харчування, зокрема дарів лісу, все ж таки залишається.

Ми живемо в світі, невід’ємною частиною якого є радіація. Все живе, що нас оточує, розвивається під її безпосереднім впливом. Втім, прагнучи комфорту, людство створює нові джерела радіації, правда, не завжди безпечні, і тепер розплачується за свої винаходи.
У нашому районі проживає 207 ліквідаторів, 235 потерпілих і 376 дітей, народжених від ліквідаторів і потерпілих. Всі постійно знаходяться під медичним наглядом.
Катастрофа на Чорнобильській АЕС призвела до забруднення близько 50% території Рівненської області. Майже все її населення отримало дозу радіонукліду йод-131, який вплинув на щитовидну залозу. Кожна людина повинна володіти інформацією про вміст радіонуклідів в продуктах харчування, а також знати, як запобігти впливу радіації на свій організм або зменшити його.
Відомо, що прості способи кулінарної обробки продуктів харчування дозволяють істотно зменшити потрапляння в організм людини радіонуклідів. Так, ретельне миття овочів і фруктів зменшує вміст радіонуклідів до 20 %, а при варінні та вимочуванні продуктів харчування його можна зменшити до 30-60 %. Окрім того, це сприятиме зменшенню і вмісту важких металів та пестицидів.
Дикорослі ягоди надзвичайно корисні для людського організму і користуються популярністю серед населення району. Але не варто забувати, що разом з користю вони можуть заподіяти і шкоду. Варто пам’ятати, що такі дари лісу, як гриби та ягоди, мають здатність накопичувати різні хімічні речовини з грунту, в тому числі і радіонукліди цезію і стронцію. Тому дикорослі ягоди і гриби слід виключати з раціону вагітних, матерів, що годують груддю, а особливо дітей.
Починаючи з 1991 року, при обласній організації Товариства Червоного Хреста працює пересувна діагностична лабораторія, на роботу якої щорічно витрачається майже 60 тис. доларів США. За цей період фахівці лабораторії обстежили близько 200 тис. населення області, майже у 78 % якого виявлено паталогії щитовидної залози, які згодом доповнювалися ще 3-4 терапевтичними діагнозами.
Проте це не єдине, чим займається Червоний Хрест у рамках Чорнобильської програми. За ці роки від обласної організації ТЧХУ населення потерпілих районів отримало різних видів допомоги на суму понад 3,5 млн. грн.
Наша робота іноді буває й зовсім непомітною, але ми завжди там, де нас чекає чорнобильська «спадщина».
Володимир БОРОДІЙ,
голова районної організації Товариства
Червоного Хреста України.

 

Comments are now closed for this entry