Вітчизняний ринок фінансових послуг, 80-90% якого займають банки, завжди відзначався надвисоким ступенем конкуренції: основним завданням було нарощування частки ринку, розширення мережі установ і збільшення кількості клієнтів. При цьому належна увага не завжди приділялася економічній доцільності таких перегонів, оскільки розмір банку та його клієнтська база визначали ціну, за яку його були готові купити іноземні фінансові групи, що одна перед одною бігли на український ринок за високою маржею. Саме таким чином Україна фактично стала складовою тієї фінансової «бульбашки», яка надувалася у світовій економіці. Тільки засобами на вітчизняному ринку були не складні фінансові інструменти, а звичайнісінькі споживчі кредити, що їх деякі банки надавали без необхідної оцінки ризиків. Саме відсутність зваженого ризик-менеджменту і стала причиною подальших невиплат по кредитах і зростання проблемної заборгованості, яка по банківській системі наразі досягає 9,4%, а неофіційно - всі 30%, а у десяких банків - і 40% кредитного портфеля.
Банк «Хрещатик» у цій ситуації повівся зважено, диверсифікуючи всі можливі ризики, оцінюючи кожного клієнта відповідно до класичних принципів кредитування. Тож і маємо на сьогодні всього 4% проблемної заборгованості, якою управляємо разом з клієнтом завдяки, знову ж таки, зваженій програмі лояльності.
Фінансовій системі конче потрібні системні реформи, відсутність яких вже знекровила національну економіку, поставила на межу зубожіння багато її секторів, які, між тим, мають забезпечувати внутрішній попит, внутрішні інвестиції. Більше того - які технологічно необхідні для життєдіяльності наших міст і сіл, їх мешканців.
Якщо ж говорити конкретно про відновлення або збільшення обсягів кредитування, то ці процеси залежать від наявності ресурсів, особливо довгострокових у банків, що надто складно мати зараз, за відсутності джерел зовнішніх запозичень на світових ринках капіталів. Проте банк «Хрещатик» продовжує без зупинки фінансово підтримувати своїх клієнтів, тож і ввійшов до десятки лідерів серед банків-кредиторів реального сектора економіки, за версією газети «Дело». Проте зауважте: залучення коштів повинно відбуватися за більш низькими ставками, а розміщення - за вищими. Тому, якщо вкладники прагнуть мати більші відсотки за своїми депозитами, то це безумовно впливає на рівень відсоткових ставок по кредитах. Отож, ринок, що потребує кредитування, диктує зміну відсоткових ставок по гривневих і валютних вкладах, які протягом останніх двох місяців подешевшали, відповідно, на 1-2% та 1-1,5%.
Найбільшим попитом серед вкладників наразі користуються вклади на термін від 6 місяців до 1 року. Вони дають змогу зафіксувати найвищу ставку. З іншого боку, спостерігаючи за чіткою роботою Фонду гарантування вкладів для фізичних осіб, агентом якого є і банк «Хрещатик», вкладники не так бояться строкових і навіть довгострокових депозитів. За інших рівних умов перевага надається вкладам з можливістю поповнення чи пролонгації, а також вкладам з вільним режимом поповнення і зняття коштів. Такі є і у депозитній лінійці нашого банку.
До речі, банк «Хрещатик» - один з небагатьох банків держави, який не тільки оперативно відновив свій депозитний портфель на докризовому рівні, а й наростив його. І один з небагатьох банків, котрий жодного разу не порушив своїх зобов’язань перед вкладниками, навіть за найскладнішого періоду. За рейтингом національного агентства «Кредит-Рейтинг» банк належить до 15 найбезпечніших банків країни для розміщення вкладів і до 20 найстабільніших банків держави.
Володимир Ковальчук,
директор Рівненської
філії банку «Хрещатик».
Адреса філії: 33027 м. Рівне, вул. Київська, 10 Б.
Тел. (0362) 64-95-86.