Напередодні нового навчального року наш кореспондент зустрівся із начальником відділу освіти райдержадміністрації В. М. Бондарчук.
Вашій увазі пропонуємо інтерв’ю з нею.
Кор.: - Шановна Валентино Миколаївно, дозвольте привітати Вас особисто і все учительство Здолбунівщини із початком навчального року, Днем працівників освіти, побажати, перш за все, здоров’я, гарних і найбагатших сходів на педагогічній ниві. Валентино Миколаївно, як освітяни району розпочали новий 2009-2010 навчальний рік?
В. М.: - Дякую за вітання. Перш за все, хочу сказати, що протягом минулого навчального року збережено та забезпечено функціонування оптимальної мережі дошкільних, загальноосвітніх, в тому числі і для обдарованих дітей, позашкільних навчальних закладів, що у переважній більшості враховує потреби мешканців району.
Кор.: - Як було підготовлено навчальні заклади до нового навчального року?
В. М.: - Хочу відзначити, що цьогорічні навчальні заклади району належно підготовлені до нового навчального року. Так, без належного фінансування відремонтовано усі шкільні аудиторії, ігрові кімнати, спальні, кухні, спортивні зали. Частково закуплені меблі, замінені вікна і підлога, впорядковано шкільні території. Хочеться щиро подякувати батькам, меценатам, усім тим, кому не байдужа доля освіти, за надану спонсорську допомогу у сумі більше як 160 тис. грн.
Кор.: - Яким на сьогодні є потенціал педагогічних працівників району?
В. М.: - На початок цього навчального року у загальноосвітніх навчальних закладах працює 835 педагогів. Порівняння з попередніми роками показує, що за останні чотири роки цей показник практично не змінився і є свідченням певної стабільності кадрового потенціалу у галузі освіти в регіоні.
Усім відома істина: виховання творчої особистості неможливе без творчого педагога. У нашому районі 27 учителів уже декілька років поспіль готують переможців ІІ і ІІІ етапів олімпіад з базових дисциплін, різноманітних всеукраїнських конкурсів тощо.
Окремі з них щорічно мають декілька переможців, тобто створили авторську систему підготовки до олімпіад. Це вчитель біології Мізоцького НВК
К. В. Федорчук, вчителі географії, англійської мови, інформатики Здолбунівської гімназії О. В. Кулеша, Л. Є. Карпенко, Л. Є. Літвін, Ю. І. Михалко, вчитель математики Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6 О. М. Галик та інші.
Кор.: - Як вирішуються питання працевлаштування молодих спеціалістів?
В. М.: - Черговість на працевлаштування у відділі дуже велика. Проте цьогоріч працевлаштовано 16 молодих спеціалістів, яким на урочистостях буде вручено трудові книжки та профспілкові квитки.
Кор.: - Якими були здобутки наших школярів за підсумками минулого навчального року?
В. М.: - Робота закладів освіти району протягом року була спрямована на підготовку активних, творчих, високоосвічених та висококультурних особистостей, здатних знайти своє місце в житті, подбати про країну у майбутньому.
Свідченням цього є висока результативність участі учнів закладів району у Всеукраїнських конкурсах та олімпіадах.
Успішно виступили школярі на ІІІ етапі олімпіад з базових дисциплін, зайнявши 14 призових місць, що становить 29% від загальної кількості учасників. Вони вибороли одне перше, 6 других і 7 третіх місць. Найкраще виступили учнівські команди з англійської мови (3 призери), української мови (2 призери), математики (2 призери). До речі, 7 призерів ІІІ етапу – це учні Здолбунівської гімназії, 4 – Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 6, решта – сільських ЗНЗ (Мізоцький НВК, Білашівська та Бущанська ЗОШ І-ІІІ ст.).
Одинадцятикласниця міської гімназії Ольга Бібко стала призером (3 місце) четвертого етапу олімпіади з англійської мови, учень 6 класу цього ж закладу Петро Приходько, переміг у четвертому етапі Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика.
13 учнів нашого району стали призерами ІІ (обласного) етапу конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт Малої академії наук (проти 9-ти у минулому році). Один учень (Леонід Лахман) був учасником ІІІ етапу змагань (відділення технічних наук).
Вихованець Здолбунівської гімназії Владислав Петришин став переможцем 8 районних олімпіад. Троє школярів – Богдан Шидловський ( учень 8 класу Здолбунівської ЗОШ І- ІІІ ст. № 1), Ольга Бібко (учениця 11 класу гімназії) та Надія Левчук (учениця 9 класу ЗОШ І-ІІІ ст.
№ 3) стали призерами чотирьох олімпіад.
Кор.: - Як сьогодні вирішуються питання заохочення творчого педагога?
В. М.: - З метою заохочення вчителів, які підготували переможців Всеукраїнських олімпіад та конкурсів-захистів науково-дослідницьких робіт МАН, встановлено надбавки до посадового окладу в розмірі 50%. Протягом минулого навчального року таку надбавку отримували 19 педагогів, а у цьому її матимуть вже 20 вчителів.
Вручено 5 премій голови райдержадміністрації переможцям районного туру Всеукраїнського конкурсу “Вчитель року – 2009” у розмірі посадового окладу вчителя-спеціаліста вищої категорії.
Для підвищення престижу педагогічної роботи, морального й матеріального заохочення працівників освіти розпорядженням голови адміністрації засновано три премії для кращих педагогічних працівників району в розмірі посадового окладу спеціаліста вищої категорії. З 2009 року премії отримують вчителі Л. Є. Карпенко (Здолбунівська гімназія), В. С. Ковальчук (Озерківська ЗОШ І ст.), О. А. Шепельчук (Дерманський НВК).
Кор.: - Чи вдалося протягом минулого року зміцнити матеріальну базу навчальних закладів?
В. М.: - Звичайно. Бюджет 2008 року забезпечив передумови для подальшого розвитку освітньої галузі.
У минулому навчальному році, відповідно до затверджених кошторисних призначень із внесеними змінами, було використано: на капітальний ремонт – 864,8 тис. грн., реконструкцію та реставрацію – 27,1 тис. грн., проведення будівництва – 108,6 тис. грн., поточний ремонт – 77,4 тис. грн. Це дало можливість здійснити капітальний ремонт спортивного залу Здолбунівської гімназії, ремонт фасаду даху та прибудинкової території міської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, Мізоцького НВК, ремонт системи опалення Уїздецької ЗОШ І-ІІІ ст., міських ЗОШ І-ІІІ ст. № 3 та № 5, спорудити топкові на газу в Білашівській та Гільчанській ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Кор.: - Які проблеми вирішуватимуться протягом нинішнього навчального року?
В. М.: - Вся увага буде зосереджена на виконанні заходів, спрямованих на реалізацію Указу Президента України від 20 березня 2008 року № 244/2008 “Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні”, положень Національної доктрини розвитку освіти, Програми діяльності Кабінету Міністрів України та рішень Колегій Міністерства, освітянських програм.
Також початок нового навчального року ставить перед нами завдання, які в попередні роки не були вирішені або вирішені не повною мірою. Перш за все, це підготовка навчальних закладів до зими, проведення ремонтів існуючих котелень у Бущанській ЗОШ І-ІІІ ст., Дерманському НВК, П’ятигірській, Старомощаницькій ЗОШ І-ІІ ст. Це вирішення питання реконструкції котелень Новосілківської ЗОШ І-ІІ ст. та Копитківської ЗОШ І-ІІІ ст. з переходом на тверде паливо та багато інших, пов’язаних із зношеністю систем опалення і водопостачання, необхідністю заміни 85-90% вікон, поповнення матеріально-технічної бази кабінетів природничих дисциплін (біологія, хімія, фізика), завершення будівництва Миротинської ЗОШ І-ІІ ст., Будеразької ЗОШ І-ІІІ ст. та Здолбунівської ЗОШ І-ІІІ ст. № 3, повним вирішенням питання підвозу учнів та учителів до місць навчання і роботи, тобто виконання в повному обсязі ст. 57 Закону України “Про освіту”, програми “Шкільний автобус”.
Кор.: - Які Ваші побажання освітянам у новому навчальному році?
В. М.: - Хочеться побажати всім освітянам району, перш за все, ветеранам педагогічної праці, щоб усіх осяяло й зігріло світло радості від здобутих знань, успіхів, перемог. Нехай багаторічна, клопітка праця педагогів, які вкладають у своїх вихованців знання та частку власного серця, відображається у високих здобутках їх учнів. Переконана, що спільними зусиллями освіта району буде набувати нових яскравих барв. А інакше і не можна, тому що наше майбутнє народжується у якості сьогоднішньої освіти.