Сучасна Україна характеризується значними обсягами кваліфікованої і дешевої робочої сили, але нестабільність в соціальному житті, виклики фінансово-економічної кризи призводять до деструктивної ситуації на ринку праці і негативних переміщень трудових ресурсів.
На сьогоднішній день на заробітках за межами нашої держави, згідно з офіційними даними МЗС України, знаходиться близько 7 мільйонів наших співвітчизників. Перебування українських громадян за кордоном супроводжується значними труднощами, а деколи - й відверто упередженим ставленням з боку представників правоохоронних та спеціальних органів країни перебування.
Наявні непоодинокі випадки, коли громадяни України затримуються іноземними правоохоронцями лише за те, що схожі на правопорушників, при цьому, українців позбавляють права на зв’язок з родиною, дипломатичною установою, розслідування проводиться формально, без участі захисника; їм інкримінують діяння, до яких вони ніякого відношення не мають.
Один з таких випадків трапився не так давно з мешканкою Рівненської області Тетяною. Під час перебування на території іноземної держави українку було затримано поліцією на місцевому ринку за підозрою у зайнятті торгівлею підакцизних товарів без відповідного дозволу. В подальшому Тетяну було доставлено до поліцейського відділку, де її було ув’язнено як справжнього злочинця. Нашій землячці не дали змоги зв’язатися з родичами та з дипломатичною установою України. В процесі документування «злочину» громадянці України пропонували підписати документи, зміст яких остання не розуміла, оскільки дізнання відбувалось без участі перекладача та адвоката. До уваги не бралося те, що у рівнянки при собі не було навіть товару, та й взагалі остання перебувала в країні зовсім з іншою метою.
Проте, з боку іноземних правоохоронних органів були поставлені певні умови, за яких Таня могла уникнути покарання. Зокрема, їй було запропоновано надавати добровільно на постійній основі певного роду інформацію по середовищу українських заробітчан. Відмовившись від вказаної пропозиції, українка отримала покарання у вигляді штрафу та депортації з країни.
Ще подібна ситуація. Мешканка Рівненської області Оксана, перебуваючи в одній із європейських держав, була затримана правоохоронними органами цієї країни. За вчинене незначне порушення трудового законодавства, яке передбачало невеликий штраф, місцеві правоохоронці, всупереч законодавству країни перебування, погрожували нашій землячці депортацією та забороною в’їзду в країну протягом 5 років. Далі громадянку України шляхом психологічного тиску намагались залучити до співробітництва з іноземними правоохоронцями у їхніх цілях.
Вказана ситуація є непоодинокою. Відомо чимало випадків, коли громадяни України, перебуваючи в стані залежності від співробітників поліції та побоюючись негативних наслідків, на жаль, погоджуються на подібні пропозиції, ставлячи тим самим себе в умови, коли від них в подальшому можуть вимагати інших дій на шкоду іміджу України, а інколи всупереч інтересам її національної безпеки. В більшості випадків зазначене відбувається в зв’язку з незнанням пересічними громадянами чинного законодавства України та країни перебування.
Необхідно зазначити, що законами України передбачені випадки, коли наших громадян представники іноземних спецслужб та організацій можуть намагатись використати в своїх цілях. Зокрема, згідно з частиною 2 ст. 111 ККУ "звільняється від кримінальної відповідальності громадянин України, якщо він на виконання злочинного завдання іноземної держави, іноземної організації або їх представників ніяких дій не вчинив і добровільно заявив органам державної влади про свій зв’язок з ними та про отримане завдання". Дізнання за подібними ситуаціями законом покладено на Службу безпеки України. За кордоном органами державної влади України можуть виступати дипломатичні представництва нашої держави та консульські установи.
Отже, мешканцям області слід врахувати, що, у випадку перебування у подібних ситуаціях за межами України, з метою внесення ясності щодо вищезазначених питань краще звернутись за телефоном довіри Управління СБ України в Рівненській області за номером 22-43-43.
Прес-служба Управління СБУ
в Рівненській області.

Comments are now closed for this entry