З двадцять восьмого листопада для православних вірян розпочався особ­ливий період - Різдвяний піст. Триватиме він сорок днів і завершиться шостого січня з появою на небі першої зірки - у Святвечір, коли українці зберуться родинами за кутею в очікуванні світлої новини про народження Христа-Спасителя. Про те, чим є піст по своїй суті, як правильно й треба під час нього поводитись, а як чинити не  варто, нашим читачам погодився розповісти ієрей Миколай (Черняк), клірик здолбунівського Свято-Петро-Павлівського храму УПЦ КП.

- Отче, наскільки строгим є нинішній піст?
- Згідно з канонами Церкви, Різдвяний піст є більш послабленим, ніж Великий. Чому? Бо нині по суботах та неділях вірянам дозволяється споживати рибу. Під час Великого посту вживати її можна було лише у Вербну неділю і на Благовіщення.
- Чому тривалість Різдвяного посту становить саме сорок днів?
- Це запитання віряни задають доволі часто. Тривалість Різдвяного посту символічна. Це прообраз того, як Мойсей у Старому Завіті сорок днів постив перед тим, як отримати від Бога десять заповідей. Так само й ми постимо сорок днів, бо маємо зустріти народженого Спасителя, який дасть нам Нову Заповідь, ті заповіді, які не були в Старому Завіті.


- Отче, а як взагалі мають люди себе у піст поводити?
- Зараз багато людей є прихильниками думки, що «головне у піст не їсти один одного». Насправді це добре, якщо вдається себе стримувати, але дуже важливим є піст як фізичний, так і духовний. Дехто стверджує: “Краще я не буду нікого ображати, але їстиму м’ясо”. Не скажу, що це є неправильно. Але хочу зауважити, що аби досягти досконалості та гармонії у своєму житті, людині обов’язково треба поєднати піст духовний і тілесний, як у Ангела два крила. Ангел з одним крилом не зможе піднестися. Так само й людина, якщо дотримуватиметься лише одного якогось посту, не зможе удосконалитися.
Хочу також наголосити на важливості дотримання посту. От дехто, прочитавши Святе письмо, каже, що там чітко написано: оскверняє людину не те, що входить, а те, що виходить, але ж сприймає ці слова невірно - як ніби про те, що тілесного посту можна не дотримуватись. Але ж згадаймо історію Євангельську про те, як один батько, коли Ісус Христос був на горі, привів до Його учнів біснуватого юнака, щоб ті вигнали з хлопця бісів, а вони не змогли цього зробити. Ісус Христос, коли повернувся, сказав учням, що оцей рід (бісовський) виганяється тільки постом і молитвою. Спаситель наголосив, що на першому місці - саме піст, не молитва, хоча вона дуже важлива і вкрай потрібна. Тому піст є надважливим.
- Наскільки стриманими в їжі треба бути в піст?
- Щодо того, скільки їжі можна споживати у час посту. Знаєте, про це є дуже гарний вислів Іоанна Златоустого, а це великий святий четвертого століття. Якось його запитали, скільки пот­рібно їсти під час посту, і він сказав: «Стільки, щоб у тарілці лишилось їжі, аби вистачило ще нагодувати голод­ного».
- Ще на одному аспекті попрошу Вас закцентуватися: як правильно вчинити у разі, коли під час посту хтось запросив на гостину?
- У цьому випадку Ісус Христос нас застерігає. Він говорить: коли хто з вас пос­тує, то «не будьте лицемірами, а намастіть свою голову оливою і завжди радійте». У Старому Завіті «намастити голову оливою» означало, що у людини велика радість, і вона у такий спосіб (намастивши голову оливою) ділиться цим з іншими.
Ісус застерігав: «Не будьте лицемірами». Чому він так казав? Бо колись фарисеї, щоб показати усім, що постують, обсипали обличчя борошном. Робили так, щоб інші бачили, що вони бліді через те, що дуже мало їдять. Це називається лицеміством.
І тому прошу, якщо ви постуєте і прийшли до когось у гості, не показуйте свого посту. Якщо вас запросила людина, яка не знає, що ви постуєте, їжте все, або взагалі не йдіть на гостину. До того ж, добрі знайомі чи друзі, яким відомо, що ви тримаєте піст, точно не запропонують вам непісної їжі.
На жаль, зараз дуже багато великого лицемірства. Дехто навмисне усім демонструє свій піст. Мовляв, от я кращий від вас, бо ви їсте, а я - ні. Так чинити не можна в жодному разі.
- То що ж означає постувати?
- Піст це не є спалювання калорій. Піст це є спалювання своєї гордині, своєї злоби і свого гніву. Ви зрозумієте, постили чи ні, коли сядете шостого січня за святу вечерю та обдумаєте, як провели оцих сорок днів. І якщо, проаналізувавши свої дії у цей час, зможете чесно собі сказати, що зуміли подолати хоч малесенький свій недолік, стали кращими, то це й означатиме, що ви по-справжньому постували.
Спілкувалась
Ольга ЯКУБЧИК

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити