А видавав його відомий громадський діяч, журналіст, борець за права чеської меншини Антонін Перний

Як відомо, у 30-х роках ХХ століття Квасилів уже був культурним центром земляцького духу чеської Волині. А проповідником цих прав був журнал «Hlas Volyhe» («Голос Волині»), перший номер якого вийшов 1 травня 1926 року. Це видання на початку мало 850 передплатників. Його редактором був письменник Антонін Перний, який, до речі, був і першим старостою спортивно-гімнастичного товариства «Сокіл» (1911 р.). Друкарню обладнали в Квасилові. Інформацію брали з «Волинських губернських відомостей та «Життя Волині», перекладали її з російської мови на чеську. Пізніше в цій друкарні вийшли такі книги, як «Хроніка Квасилова» та «Чехи на Волині».Як відомо, у 30-х роках ХХ століття Квасилів уже був культурним центром земляцького духу чеської Волині. А проповідником цих прав був журнал «Hlas Volyhe» («Голос Волині»), перший номер якого вийшов 1 травня 1926 року. Це видання на початку мало 850 передплатників. Його редактором був письменник Антонін Перний, який, до речі, був і першим старостою спортивно-гімнастичного товариства «Сокіл» (1911 р.). Друкарню обладнали в Квасилові. Інформацію брали з «Волинських губернських відомостей та «Життя Волині», перекладали її з російської мови на чеську. Пізніше в цій друкарні вийшли такі книги, як «Хроніка Квасилова» та «Чехи на Волині».

У 2011-2012 роках побачили світ два томи книги «Квасилів: фрагменти історії» (упорядник Анна Лимич (Войнарович), проте тоді до видання не потрапили ці унікальні фото журналу «Hlas Volyhe» і його редактора – Антоніна Перного. Нещодавно ці фото виявив уродженець Здолбунівського району В’ячеслав Шляховий.
З перекладеного ним із чеської тексту, маємо ось такі дані про Квасилів і, зокрема, про Антоніна Перного.

Із мандрів по Волині
Між Рівним та Здолбуновом розляглося мальовниче село Квасилів Чеський, яке на перший погляд викликає у гостей милу цікавість. Вимощені вулиці, добротні будинки, великі хмелярні та доглянуті сади – таким був загальний вигляд Квасилова. В центрі села – гарна шкільна будівля, за нею неподалік – православний Собор, в якому православний протоієрей відправляє службу Божу чеською мовою.
Село має вигідне залізничне сполучення зі Здолбуновом та Рівним, бо потяги проходять декілька разів за день, зупиняючись тут. Відділення «Сокола» у Квасилові – одне з найстарших на Волині, ним багато років керував незабутній мешканець Квасилова Антонін Перний. «Сокіл» мав власну будівлю, яка була центром культурного життя Квасилова.
Квасилів відзначився в нашій історії тим, що тут під керівництвом невтомного борця за права меншин виходив протягом кількох років «Hlas Volyne», який так багато зробив для чеської меншини.

За народним велетнем
Редактор та засновник першого чеського післявоєнного часопису, борець за права чеської меншини Антонін Перний помер 21 травня 1934 року.
Він був безстрашним захисником чеської гілки місцевого населення і ніколи не боявся сказати правду відверто, навіть коли це було пов’язане із серйозною небезпекою для нього, а правда – гіркою.
Чоловік, який мав сталеве здоров’я та незламну волю і ніколи ні перед ким не поступався – такою залишилася пам’ять про цього журналіста та письменника. З його праці дихає на нас його велика любов до народу та меншини, чому він присвятив все своє творче життя. Його праця не може бути забутою, а нам стане дороговказом у майбутні часи. Нехай знайде вона в наших рядах багато послідовників, які б незламно та безкорисливо змогли працювати для свого народу так, як це робив він.
Анна ЛИМИЧ,
смт Квасилів.

Додати коментар

Всі коментарі – це не редакційні матеріали. Якщо ви вважаєте, що якась інформація не відповідає дійсності і маєте на те суттєві підстави - напишіть нам info@newlife.rv.ua і адміністратор розгляне ваш лист у найкоротший термін.
Коментарі друкуються тільки за попередньої модерації.


Захисний код
Оновити