На підприємстві встановлено режим неповного робочого часу. Чи перераховується в цьому випадку розмір декретних?
Жодних перерахунків наданої суми допомоги по вагітності та пологах у бік її зменшення законодавство не передбачає. І навіть якщо під час декретної відпустки підприємство переведуть на режим неповного робочого часу, а жінка додатково надасть для оплати листок непрацездатності, який продовжує відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами на 14 календарних днів, то для розрахунку оплати за ним треба застосовувати режим роботи підприємства, який брали до уваги, розраховуючи основну суму декретних. Крім того, якщо, навпаки, на підприємстві змінюють графік роботи з неповного робочого тижня на повний, перерахунку сум допомоги в бік збільшення також не проводитимуть.
Жінка у відпустці по догляду за дитиною працює на умовах неповного робочого часу. Чи оплачувати лікарняний по догляду за старшою дитиною?
Фактично в період роботи з неповним робочим днем (тижнем) під час відпустки по догляду за дитиною жінка отримує заробітну плату, з якої сплачуються внески до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. Саме тому, в разі тимчасової непрацездатності через догляд за хворою дитиною віком від 3 до 14 років, листок непрацездатності слід оплатити на загальних підставах.
Як і коли виправити помилку, щоб уникнути штрафу, якщо лікарняні були обчислені неправильно?
Виявивши помилку, потрібно її якнайшвидше виправити, бо якщо це не зробити до початку ревізії спеціалістами Фонду соціального страхування, до вас застосують штрафні санкції. Однак помилку потрібно не лише самостійно виправити, а й:
1) письмово повідомити робочий орган Фонду за місцем реєстрації про факт та зміст помилки. У повідомленні вказати найменування, реєстраційний код, код ЄДРПОУ, період виявлення помилки, її зміст з посиланням на законодавчий (нормативний) акт, згідно з яким зроблено виправлення, суму донарахованої пені (якщо є), дату складання повідомлення;
2) при виникненні заборгованості страхувальника перед Фондом - донарахувати та сплатиту суму пені, розраховану на суму недоплати (виходячи з 120% облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати);
3) відкоригувати потрібні показники у звіті по внесках.
Як утримувати страхові внески за листопад 2009 року, коли заробітна плата становить 744 грн.?
Розмір утримань на страхування від непрацездатності залежить від прожиткового мінімуму для працезданої особи. Тож із заробітної плати за листопад внески утримуватимуть за ставкою 1%, якщо зарплата працівника буде більша за 744 грн., і за ставкою 0,5% - якщо менша або дорівнює 744 грн.
Лариса Прокопчук,
провідний спеціаліст
Здолбунівської міжрайонної
виконавчої дирекції РОВ ФССзТВП.

Comments are now closed for this entry