Нещодавно відомий письменник та видавець Іван Малкович під час промови на церемонії нагородження Шевченківською премією зазначив, що українцям потрібно по-новому відкрити Тараса для себе та світу. Не ставитися до нього як до мученика-кріпака, а побачити у ньому прогресивну особистість, борця, «талановитого хлопця з блискучим майбутнім».
- Я мрію дожити до тих часів, коли дітям у школі перестануть слізно оповідати про горопашного кріпака, який служив безправним, безсловесним попихачем у панів, а змінять парадигму і вестимуть натхненну мову про неймовірного хлопчика, що аж світився великим талантом, який без тата й мами, і без, здавалося жодних шансів на успіх, створив сам себе, - зазначив письменник.
На жаль, зі школи великий Кобзар запам’ятався мені бідним хлопчиком, якого шпетили у сім’ї та не давали писати віршів вже у старшому віці. І лише з початком подій на Майдані я усвідомила, що Тарас Шевченко - борець і по-справжньому талановита людина. Тоді мене він «мобілізував». Рядки з його творів без упину крутилися у голові, і я по-новому зрозуміла їх зміст та актуальність.


Зараз у країні ставлення до Шевченка таки інакше - люди відкривають «Кобзар» зі щирим бажанням зрозуміти Шевченкові твори, фотографуються біля пам’ятників поетові, декламують улюб­лені рядки. А солдати в окопах бережуть книги Кобзаревих творів, наче реліквії та обереги.
З таким же трепетом і хвилюванням декламували твори Тараса Шевченка здолбунівчани 9 березня на сцені Здолбунівського БКЦ під час літературно-мистецького марафону «Шевченко мобілізує», приуроченого до 203-ї річниці від дня народження поета. Місцеві митці виконували музичні композиції на слова Тараса Шевченка, також вони поклали квіти до пам’ятника Шевченку-борцю, мислителю й пророку, який зумів «мобілізувати» і надихнути український народ.
Ірина САМЧУК.

* * *
Відзначаючи чергову річницю з дня народження Тараса Григоровича Шевченка, працівники Здолбунівської центральної районної бібліо­теки долучилися до літературно-мистецького марафону «Шевченко мобілізує». Вони презентували книжково-документальну виставку-експозицію «Послужи ж, моє ти слово, молодій ще силі…». Учасники марафону мали змогу переглянути архівні документи, «Кобзарі» 1947-2015 років видання, малюнки до творів Т. Г. Шевченка авторства С. Король та П. Шостак (див. фото). Доповнили виставку вирізьблені та вишиті портрети поета.
Здолбунівська ЦРБ.

* * *
У приміщенні Уїздецького сільського будинку культури (директор Вікторія Кухарчук) відбувся тематичний захід до дня народження Т. Г. Шевченка «Вінок Шевченкові сплітаємо із віршів». Вступним словом захід розпочали ведучі - художній керівник СБК Катерина Солончук та Ольга Рокітенець. Поезія Т. Г. Шевченка «Реве та стогне Дніпр широкий» прозвучала у виконанні Владислави Кухарчук, а «Тече вода з-під явора» у виконанні Тетяни Войціщук. Ірина Солончук продекламувала вірш О. Василенка «Я - українка», пісні «Думи мої», «По діброві вітер віє» виконали Вікторія Кухарчук, Лариса Солончук та Надія Липська. У рамках тематичного заходу зав. ПШБ села Уїздці Тамара Кравчук провела огляд літератури «Тарас Шевченко - великий син України». По закінченні тематичного заходу Владислава Кухарчук прочитала вірш О. Олеся «Весна, весна! Радійте, дітки». Ведучі привітали усіх присутніх зі святом весни та подарували їм квіти.
Працівники Уїздецького СБК.

* * *
У Здовбиці є гарна традиція - щовесни вшановувати пам’ять видатного сина українського народу Т. Г. Шевченка. Заходи, присвячені пам’яті Кобзаря, розпочалися у селі 10 березня. Біля пам’ятника поету відбувся мітинг та урочисте покладання квітів, у Свято-Михайлівському храмі о. Віктор відслужив молебень, а в пуб­лічній бібліотеці пройшли літературні читання «Шевченкове слово, яка в тобі сила! Яке ти могутнє, величне, красиве…».
А 12 березня у будинку культури представили мистецьку програму «І спогад нам несе весна про вічного Тараса…», яку підготували працівники цього закладу, публічної бібліотеки та Здовбицької ЗОШ І-ІІІ ст.
Музичні твори прозвучали у виконанні зразкового оркестру народних інструментів «Самоцвіт» (солістка О. Савчук, кер. О. Трофімчук), зразкового ансамблю «Козачок», (соліст В. Шолудько, кер. О. Трофімчук), зразкового фольклорного ансамблю «Любисток» (кер. Ю. Гук), народного фольклорного колективу «Здовбицькі молодички» (кер. Р. Тебенько), тріо у складі І. Мариніної, Р. Тебенько, Л. Жванської. Усі митці прославляли геніального поета. Чудову композицію за творами Шевченка зіграли на бандурах М. Солдатова та О. Солдатова, а А. Стригун заспівала пісню «Зоре моя вечірняя» під акомпанемент О. Трофімчука. У виконанні учнів Ю. Нагорної, В. Аврамчук,
Н. Далабожак, А. Шевчука, С. Мільчака (кер. Н. Новачук, А. Далабожак) прозвучали безсмертні рядки Кобзаря. Найменша учасниця свята, 4-річна Олександра Семенюк розказала вірш «По діброві вітер віє». Завершила музичне свято пісня «Шлях до Тараса» у виконанні вокального тріо у складі В. Захарчука, О. Стельмашука, М. Хоменка. Окрасою дійства стали мистецька виставка «Вдивляється Тарас у душу України», яку представила публічна бібліотека (зав.
М. Кравчук), та виставка портретів Т. Шевченка від гуртка «Акварель» (кер. С. Король).
Марія КРАВЧУК,
зав. публічною бібліотекою с. Здовбиця.

* * *
Святкування дня народження Т. Г. Шевченка у Будеразькій ЗОШ І-ІІІ ст. розпочалося конкурсом віршів «Вогонь поезії не згас». У ньому взяли участь учні 1-4 і 5-7 кл. Переможцями стали Софійка Павлюк, Ярослав Якимчук (1 кл.), Катя Котлярова, Олена Поліщук (3 кл.), Богдан Козік, Аня Бабич (5 кл.), Марійка Романюк (7 кл.).
Продовжилось свято літературною композицією «Жінки у драмі кохання Т. Г. Шевченка», яку підготували учні старших класів під керівництвом учителя української мови
Г. М. Грицан. Зацікавила присутніх на заході й літературно-художня виставка «Вінок Кобзарю», яка діяла у Шевченківські дні. Крім цього, відбулася літературна вікторина за творчістю поета, яку підготувала зав. публічно-шкільною бібліотекою.
Тамара ЛІЩИНСЬКА,
зав. ПШБ с. Будераж.

* * *
Акцією «Читаємо Шевченка» розпочався день 9 березня у Бущанській ЗОШ І-ІІІ ст. Завуч школи Р. Л. Кондратюк відкрила літературні читання поезією Шевченка і передала естафету вчителям, учням і всім присутнім. До участі в заходах долучилась і сільський голова І. В. Парфенюк.
У фойє школи діяли книжкова виставка-вік­торина «На вічнім шляху до Тараса», яку підготувала завідуюча ПШБ с. Буща Т. Р. Кравченя, та виставка «Мистецька спадщина Шевченка». На перервах по шкільному радіо звучали пісні на слова Кобзаря. Вчителі і гості школи пройнялися духом Шевченкових творів, щоб сказати:

Залишим у спадок новим поколінням
Свої ідеали й свої устремління,
Могутню Вкраїну, в якій наша сила,
І геній Шевченка, як нації крила.
Тетяна КРАВЧЕНЯ,
завідуюча ПШБ с. Буща.

* * *
Учителі та учні Ільпінської ЗОШ І ст. 10 березня вшанували пам'ять
Т. Г. Шевченка - побували у царстві мудрого й красивого, правдивого й цінного, доброго й мужнього Слова, що закликає нас любити свою землю, рідну мову, дбати про розквіт і славу держави. Вчитель З. М. Гриськова повела присутніх сторінками біографії поета. Учні 1-4 класів розповідали проникливі поезії українською та англійською мовами, лунали пісні про красу рідного краю. Першокласник Денис Денищук разом зі своєю мамою Оленою інсценували уривок з поеми Т. Г. Шевченка «Сон».
Наталія ПАЛАМАРЧУК,
завідуюча клубом с. Ільпінь.

* * *
У день роковин смерті Т. Шевченка, 10 березня, у Дерманській Першій ЗОШ І ст. вшанували пам'ять видатного сина українського народу. Вчитель початкових класів
О. М. Лахман зі своїми другокласниками підготувала та провела літературний ранок «Від Тарасика до Тараса». Школярі знайомились з біогра­фією поета. Розпочався захід сценкою про його дитячі роки. Ролі Тараса, його матері і Оксани виконали Владислав Тофоров, Богдана Лучин та Вікторія Бухало. Полум’яні пророчі рядки Кобзаря виразно читали Артем Сівчук, Юліанна Самчук, Вероніка Андрощук, Віталій Лучин. Прозвучали й пісні на слова Т. Шевченка «Зацвіла в долині червона калина», «Стоїть гора високая» у виконанні дітей.
Закінчився захід творчою акцією «Читаємо Шевченка» в публічно-шкільній бібліотеці, в ході якої активні читачі декламували вірші Кобзаря. Діти також мали змогу ознайомитися з книгами, представленими на виставці «Тараса-батька віщі заповіти в життя з собою нас ведуть».
Ірина ЖИВЮК,
бібліотекар ПШБ
с. Дермань Перша.

Comments are now closed for this entry