Учасники заняття з І. В. Паньковим (у першому ряду перший справа).

відбулось заняття літературно-краєзнавчого факультету Університету третього віку

Основною метою діяльності заснованого у березні 2014 року на базі відділення соціально-побутової адаптації Здолбунівського районного територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних пос­луг) Університету третього віку є насамперед підтримка фізичних, психологічних та соціальних здібностей людей пенсійного віку. Нині в рамках Університету діють уже чотири факультети: комп’ютерних технологій, основ медицини та здорового способу життя, мистецький і літературно-краєзнавчий.


Головним завданням роботи останнього є вивчення історії, ознайомлення з визначними в історико-культурному плані місцями нашого краю, а також з життєвим шляхом та творчістю видатних особистостей, які тут народились чи працювали. Діє літературно-краєзнавчий факультет на базі Здолбунівської цент­ральної районної бібліотеки. Отож, відповідальні за факультет працівники книгозбірні Людмила Скірканіч і Галина Чиншова та завідуюча відділенням соціально-побутової адаптації Здолбунівського РЦСО Інна Королькова, організовуючи заняття для слухачів Університету, щоразу прагнуть спланувати його так, щоб вийшло воно цікавим і змістовним, сприяло підвищенню освітнього рівня людей, які вже мають значний професійний та житейський дос­від.


Дізнавшись нещодавно, що на гостину до батьківського обійстя і на свято з нагоди 550-ї річниці першої писемної згадки про Гільчу з Польщі (де багато років живе і працює) завітав крає­знавець, перекладач, вчитель і громадський діяч родом з села Урвенна Ігор Паньков, бібліотекарі просто не змогли не скористатись нагодою і не запросити його на зустріч зі слухачами Університету третього віку. Ігор Васильович запрошення люб’язно прийняв і запропонував, щоб спілкування проходило поблизу джерела Святого Миколая у Гільчі. Адже так учасники заходу матимуть змогу відвідати цю святиню нашого краю, відчути її особливу атмосферу, дізнатися про неї більше, як кажуть, на місці, а також попити і набрати з собою цілющої джерелиці.
Заплановані екскурсія і зустріч відбулись у четвер, 30 червня. Слухачі Університету третього віку з великим інтересом сприймали розповідь Ігоря Панькова про Гільчу, варіанти і версії походження назви цього села, вплив на його розвиток громади чеських переселенців. Зацікавили присутніх й легенди, які переповів крає­знавець, та мало кому відомі факти про нібито (за переказами) викресані з-під землі блискавицею, тобто Божою рукою, а через це - цілющі, з особливою життєдайною силою, джерельця урочища Святого Миколая, і прогулянка до стародавнього городища та місця, де колись у Гільчі діяв млин з вальним колесом. Шанувальникам літературного мистецтва сподобалась почута в ході зустрічі інформація про поему Олени Пчілки “Гульча, місцина в Острозькім повіті” та комедію польського автора Юзефа Коженьовського “Поштова станція в Гульчі”. П’єса ця, до речі, завдяки захоплюючому сюжету, не сходила зі сцен театрів Польщі упродовж близько 70 років, її переклали різними мовами.
Загалом зустріч мала формат не лише монологу, а й діалогу. Слухачі Університету третього віку задали Ігорю Панькову чимало запитань, зокрема щодо біографічних даних, хобі, громадської діяльності і громадянської позиції й ін., та отримали на них вичерпні відповіді. Презентував присутнім краєзнавець і свою книгу «Віхи історії села Гільча і околиць».
Видання це вийшло друком у польському місті Скерневіце накладом в 200 примірників. Окрім передмови, списку використаних автором при підготовці видання літературних джерел та добірки ілюстрацій, книга складається з двох частин. Перша - «Село Гільча і околиці на протязі 550 років» - містить підрозділи про історію Гільчі Першої, її розташування, адмінпідпорядкування, а також про діячів літератури і мистецтва, які в різний час побували, народились, працювали у Гільчі, або писали про це село чи зображали його краєвиди і людей на живописних полотнах. Друга частина - «Хронологічний довідник з історії села Гільча і околиць» - містить основні відомості про події з 1466 по 2013 рік. Є у виданні й перелік місць в самій Гільчі й поблизу неї, куди варто завітати потенційному туристу.
У ході зустрічі придбати це видання та отримати авто­граф його автора могли усі бажаючі. Нині книгу Ігоря Панькова “Віхи історії села Гільча і околиць” можна купити у кіоску біля джерела Святого Миколая. Є така (з автографом автора) й у фонді Здолбунівської центральної районної бібліотеки. Тож ознайомитись з виданням, що без сумніву стане в нагоді тим, хто цікавиться історією нашого краю, можна, звернувшись до книгозбірні.
Позитивна енергія, незабутні враження від спілкування з непересічною особистістю та мальовничою природою, нові знання і гарний настрій, оздоровлення життєдайною джерелицею - усе це підсумки заняття, що відбулося. А, за словами слухачів літературно-краєзнавчого факультету Університету третього віку, вони з нетерпінням очікують на наступні у подібному форматі.
Ольга ЯКУБЧИК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry