У ФГ «Даринка» сіють ярий ячмінь.

У ФГ «Даринка» сіють ярий ячмінь.

Доки депутати сперечаються, урядовці виправдовуються, а в новинах щодень з’являються чергові порції сенсацій-звинувачень, аграрії дбають про те, щоб восени комори повнилися врожаєм. Посівна у самому розпалі, тож спозаранку на поля вирушає техніка. Досвідчені господарі кажуть, що поспішають з роботою, поки земля ще не втратила вологи. Бо хтозна, якою буде погода у нашому краї найближчим часом.
- Закінчуємо сіяти ячмінь, плануємо взятися за горох, а згодом посіємо 325 га кукурудзи, - розповідає керівник ФГ ім. Шевченка Віктор Атаманюк, оглядаючи ниву, де зеленіє озимина, якої у господарстві посіяли близько 500 га. Сходи дорідні, густі - перезимували добре, хоч цього року зима й була практично безсніжною. Але й морозів особливих не траплялося, дякувати Богу…
Цього року у господарстві вирішили збільшити площі посівів гороху до 120 га, натомість планують посіяти менше сої: якщо торік ця культура росла на 380 га, то нині - лише на 200 га. Керівник мотивує такі зміни тим, що соя є більш «ризикованою» культурою. По-перше, вона гірший поперед­ник для пшениці, по-друге, у гороху краща врожайність. До того ж й зі збутом гороху, який цінується і як харчова, і як кормова культура, немає жодних проблем.

В. Д. АТАМАНЮК та Л. П. ДМИТРУК оглядають посіви озимини.

В. Д. АТАМАНЮК та Л. П. ДМИТРУК оглядають посіви озимини.


Навесні у селі відпочивати ніколи: тільки відсіялися, уже й час підживлювати, щоб досягти того врожаю, на який розраховують аграрії. До цієї справи ставляться відповідально, хоч будь-які доб­рива нині - недешеве задоволення. Щоправда останнім часом дещо подешевшала селітра: тонну цього добрива зараз можна придбати за 6600 грн. Загалом у господарствах району закуплено мінеральні добрива у кількості 3440 т, з яких 3090 т внесено під урожай 2016 року. Вже повністю завершено підживлення озимих зернових культур. Далі ж аграрії працюватимуть так, як дадуть змогу реалії.


- Хоч би не тиснули нас та не заважали робити нашу справу. Не вкладається у голові - чому в Європі фермерів підтримують, а в нас ось таке. Добре, звісно, що зараз на районному рівні почали діяти сільськогосподарські програми. Але дуже хочеться, щоб саме держава була тим гарантом стабільності, який би дав змогу скласти певні плани, втілити задумане, не турбуючись про стрибки цін, кредити, ПДВ… Держава повинна дбати про товаровиробника, і крапка, - резюмує Віктор Атаманюк.
У ФГ «Даринка», що в Івачкові, посіви озимини також перезимували непогано. Пшеницею у господарстві засіяно 65 га, а нині триває робота на нивах, запланованих під ячмінь: його посіють на 45 га. Буде у «Даринці» потроху кукурудзи й сої. У господарстві вирощують свиней на молодняк, тож повністю забезпечують тварин кормами.
- Купуємо лише макуху та сою, в іншому використовуємо свої корми, – розповідає керівник господарства Ярослав Дащук. - Маємо постійних клієнтів, які приїжджають, щоб придбати поросят. А держава… Держава лише податками «допомагає». Коли долар був стабільніший, то можна було й розраховувати на щось. У попередні роки і державна допомога була - на худобу, на посіви виділяли певні суми. А тепер он свині живою вагою наприкінці року вартували по 32-34 грн., а зараз приїжджають заготівельники тільки 23-25 грн. пропонують. От таке господарювання…
Проте, як би важко не було тим, хто дбає про врожай, а посівна на Здолбунівщині триває. Нині у господарствах сіють ранні ярі зернові та зернобобові культури. Станом на 5 квітня засіяно 1145 га ярого ячменю, 105 га вівса, 58 га ярої пшениці. У багатьох агроформуваннях цьогоріч повернулися до вирощування гороху, якого нині посіяно 115 га.
- У цьому році в господарствах району заплановано засіяти 19356 га ріллі, приблизно стільки ж, як і в минулому. Зерновий клин становитиме 80 % від планової площі. Зокрема озимі зернові займають 6417 га, ярі зернові та зернобобові культури буде посіяно на площі 9130 га, технічні культури на 2708 га, кормові культури на 1073 га, овочі та картоплю на 28 га, - повідомив начальник управління агропромислового розвитку Здолбунівської РДА Леонід Дмитрук.
Посівним матеріалом підприємства забезпечені повністю. Закуплено елітне насіння ярого ячменю в кількості 10 т та 20 т першої репродукції, придбано 80 т насіння кукурудзи для посіву на зерно і силос.
Для проведення посіву сільськогосподарські підприємства району залучили 22 млн. грн. кредитних ресурсів. Тож тепер важливо вчасно виконувати усі роботи і сподіватися на краще - на добру погоду та відносну стабільність гривні. А ще на те, що держава, принаймні, не заважатиме виростити добрий врожай.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry