Ще рік тому про децент­ралізацію говорили багато і всюди. Складалося враження, що вже у 2016-му ми житимемо з новим адміністративним устроєм, а об’єднані громади отримають більше прав, фінансів та можливостей для розвитку.
Нині ж на всю Україну маємо лише 159 громад, які об’єдналися, з них 5 - на Рівненщині. Помітно поменшало й обговорень децентралізації. Адже багато громад відмовляються об’єднуватися, нарікаючи на відсутність нормальних доріг, а часом просто не бажаючи приймати до громади «біднішого» сусіда.
Та все ж об’єднуватися доведеться. Добровільно вже, чи примусово згодом. Адже адміністративна реформа невідворотна, вважають учасники Форуму «Об’єднані терито­ріальні громади як перспективний напрямок розвитку місцевого самоврядування», що відбувся 22 березня у місті Дубно. У заході взяли участь близько 140 учасників з Млинівщини, Дубенщини, Демидівщини, Радивилівщини та Острога, а також делегація з нашого району. Форум відбувся з ініціативи народного депутата Олександра Дехтярчука та за сприяння й підтримки проекту «Реформа управління на Сході України», який виконує Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).
На Форумі йшлося про утворення об’єднаних територіальних громад як механізм їх розвитку, про роль центрів надання адміністративних послуг у створенні належних умов для життя в об’єднаних територіальних громадах та діяльність з підтримки таких центрів.


Адмінреформа приречена на успіх, упевнений експерт з питань децентралізації Юрій Ганущак. Адже вона дає змогу позбутися бюрократії, яка є перепоною для розвитку громад на місцях. До того ж надію на хороші результати вселяє досвід успішного втілення такої практики за кордоном.
Йшлося і про субвенції, які виділяє держава для підтримки об’єднаних територіальних громад. У 2016 році ця сума складає більше 1 млрд. грн.
Про успіхи та труднощі функціонування об’єднаної територіальної громади розповів представник Миляцької сільської ради Дуб­ровицького району. Минулорічні вибори проходили там вже як в об’єднаній територіальній громаді. До неї увійшло дев’ять населених пунктів чотирьох сільських рад з населенням близько семи тисяч. Громада мала певні труднощі під час реєстрації, але вже зараз «пожинає» плоди позитиву. Так, за січень-лютий виконання бюджету становить 150 %.
Заклади освіти, а їх у об’єднаній територіальній громаді шість, отримують субвенцію, котрої вистачає не лише на захищені видатки, а й на 20 % виплати за престижність, підняття ставок вчителям фізвиховання, які паралельно з основною діяльністю ведуть спортивні гуртки у школах. Нині у планах громади створення власного ЦНАПу завдяки отриманому гранту від Проекту ЄС/ПРООН, а також бригади пожежної охорони.
Здолбунівчан потішило, що під час обговорення ролі ЦНАПів у створенні комфортних умов життя в об’єднаних територіальних громадах прозвучала інформація, що Здолбунівський ЦНАП визнаний кращим серед тих, які створено при райдержадміністраціях.
Тим часом в кулуарах деякі учасники Форуму вели мову про те, що з добровільним об’єднанням варто поспішити. Мовляв, усе свідчить, що адмінреформу таки втілять у життя. І цілком імовірно, що за відсутності добровільного об’єднання децентралізацію проводитимуть уже примусово, «згори».
Звісно, каменів спотикання у реформі децентралізації ще досить багато. Проте її натхненники сподіваються, що громади, спостерігаючи реально позитивні приклади об’єднання, таки долучаться до цього процесу й собі.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry