У 2005 році Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію, згідно з якою 27 січня увесь світ відзначає Міжнародний день пам’яті постраждалих від Голокосту, вшановуючи жертв нацистського терору під час Другої світової війни.
Голокост з давньогрецької перекладається як «всеспалення» й означає систематичне переслідування і знищення (геноцид) євреїв нацистською Німеччиною і колабораціоністами протягом 1933-1945 років, внаслідок якого загинуло близько 6 мільйонів осіб. Жертвами Голокосту, окрім євреїв, стали й представники інших етнічних та соціальних спільнот.
Дату для пам’ятного дня обрали не випадково: саме 27 січня у 1945 році війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма. На час звільнення у таборі перебувало близько 7 тис. в’язнів. Люди були вкрай виснажені, багато хто з них перебував на межі смерті. В період з 1941-го по 1945 роки у концентраційному таборі Аушвіц було знищено близько 1,4 млн людей (з них понад мільйон - євреї).


На території нашого району, зокрема Копитківської сільської ради, пам’ятний знак жертвам розстрілів євреїв Здолбунівського повіту (гебітс­комісаріату) було встановлено у 1960-х роках, після того, як робітники новомильського кар’єру натрапили на рештки сотень розстріляних там у 1942-1943 роках представників цієї національності. Згідно з вис­новками робочої комісії з розслідування нацистських злочинів у 1940-х роках у Здолбунові (новомильський кар’єр) розстріляли понад 4 тисячі осіб єврейської національності.
У Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту до меморіального знака розстріляним євреям поклали квіти голова районної ради Олег Дацюк та його заступник Олександр Бухало, голова райдержадміністрації Сергій Кондрачук і Копитківський сільський голова Петро Ворон (на фото). Годину історичної пам’яті «Голокост: злочин проти людства» провели у центральній районній бібліотеці. Відбулися на теренах району й інші заходи на вшанування безвинних жертв нацистів.
Вл. інф.

Comments are now closed for this entry