Цього тижня на Рівненщині заговорили про епідемію грипу, показники захворюваності на який от-от сягнуть епідемічного порогу. Подекуди у розмовах вчувалися нотки паніки – мовляв, грип у нас цьогоріч не простий, а каліфорнійський, тож вірус у якості ускладнення дуже швидко спричиняє пневмонію, яка є смертельно небезпечною.

Епідемії немає, але грип «ходить»
Мимоволі пригадалася осінь 2009-го, коли краї­ну охопила паніка через свинячий грип. Та епідемія запам’яталася обов’язковими марлевими пов’язками та державними закупівлями препарату Таміфлю.
Нині ж, як тільки завершилися святкові вихідні, до лікарських кабінетів вишикувалися черги хворих з симптомами засуди та грипу. Днями ЗМІ повідомили про те, що у Рівному вірус штаму H1N1 (каліфорнійського грипу) виявили у вагітної жінки та дитини віком до року. Обоє вже пройшли курс лікування та перебувають вдома.
Проте Міністерство охорони здоров’я повідомляє, що поки що в Україні немає епідемії грипу, хоч кількість хворих на грип та ГРВІ щодня збільшується. Лікарі ж запевняють, що панікувати не варто. Адже так званий каліфорнійський грип, спричинений вірусом штаму H1N1, лікується так, як і інші типи хвороби. Найголовніше – вчасно звертатися до спеціалістів та притримуватися призначеної схеми лікування.

Що потрібно знати про каліфорнійський грип?
Варто пам’ятати, що грип має симптоми, схожі з ознаками інших гострих респіраторних вірусних інфекцій, але вони є набагато небезпечнішими.
Після появи перших симптомів грипу хворий обов’язково повинен залишатися вдома - щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку.
Клінічними ознаками грипу типу А/H1N1 є голов­ний біль, біль у м’язах та в горлі, підвищення температури тіла, кашель, нежить, закладання носа, в окремих випадках - блювота і діарея. Заразитися вірусом можна від іншої хворої людини повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхами, а також при тісному контакті.
Інфекційний період триває протягом 7 днів від початку хвороби, але якщо клінічні ознаки зберігаються, то заразитися від хворого можна до зникнення симптомів.
Щоб попередити зараження, потрібно уникати контакту з особами, які мають прояви грипозної інфекції, обмежити відвідування місць великого скупчення людей. Варто часто провіт­рювати приміщення та мити руки з милом, уникати обій­мів, поцілунків і рукостискань. Потрібно триматися на відстані не менше двох мет­рів від людей з симптомами грипу.
Варто уникати контакту хворого зі здоровими членами сім’ї. Особа, яка доглядає за хворим, повинна носити двошарову марлеву пов’язку або разову маску, яку потрібно міняти через кожні 4 години. Після кожного контакту з хворим необхідно ретельно мити руки з милом. Бажано провітрювати приміщення кілька разів на добу та щодня робити вологе прибирання в оселі. І ні в якому разі не займатися самолікуванням: усі препарати повинен призначати лише лікар.
Якщо захворіла дитина, то до лікаря потрібно звернутися негайно у випадку, коли в малюка спостерігається прискорене або утруднене дихання, носова кровотеча, посиніння шкіри. Повинна насторожити батьків поява крововиливів, навіть дуже маленьких, а також висока температура тіла. Тривожними симптомами є відмова дитини від пиття, відсутність реакції на звертання, надмірне збудження або поява судом, блювота, діарея. Приводом негайно викликати лікаря є скарги дитини на сильний головний біль, відсутність сечовипускання або сліз під час плачу.

Як вберегтися від грипу та застуди
Зараження грипом навіть під час епідемії можна уникнути, якщо дотримуватися кількох простих правил. Отож, варто уникати скупчень людей, аби зменшити вірогідність контактів з хворими. Потрібно регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання - як у помешканні, так і в робочих кабінетах. Дуже важливо у цей період повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми, щоб підвищити опірність організму. Ще одне важливе правило профілактики - руки повинні бути чистими. Їх необхідно часто мити з милом або обробляти гелем з вмістом спирту. Варто користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками – як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю.
Найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу є щорічна вакцинація. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною, стверджують спеціалісти.
Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону, тобто у вересні. Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна впродовж всього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаб­лює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Утім, згідно із чинним законодавством, вакцин для профілактики грипу централізовано МОЗ не закуповує, тобто придбати їх доведеться за власний кошт.

Лікуватися так, щоб не нашкодити
Пам’ятаймо, що грип не лікують антибіотиками, адже вони не створюють протидії вірусам, оскільки призначені для боротьби з бактеріальними інфекціями. Використання антибіотиків не за призначенням не вилікує недугу і лише ускладнить боротьбу з хворобами у майбутньому. Антибіотиками можна лікуватися тільки за призначенням лікаря.
Немає жодних науково обґрунтованих доказів ефективності проти вірусу грипу гомеопатичних препаратів, імуностимуляторів, імуномодуляторів.
Народні засоби для пом’якшення симптомів та загальної підтримки організму можна використовувати як допоміжні, проте самостійно вони не є ефективними у боротьбі з грипом.
Під час лікування грипу необхідно пити багато рідини. Їжа повинна бути легкою і нежирною, однак примушувати хворого їсти не варто.
І найголовніше - хворобу потрібно доліковувати. Тому схеми прийому препаратів, призначеної фахівцем, треба дотримуватися від початку і до кінця лікування.

Comments are now closed for this entry