Тваринники дискутували про те, як змусити підприємства підняти закупівельні ціни на молоко

Чому у супермаркетах літр звичайної води коштує дорожче, ніж літр молока, куплений переробником у тваринників? Це запитання вже не один рік ставлять перед собою, суспільством та владою виробники молока. Шукали на нього відповідь, спілкуючись про проблеми своєї галузі, й учасники кластеру «Натуральне молоко», які зібралися минулого тижня у Здолбунівській РДА. Слухали розмову про наболілі для тваринників питання і керівники району - голова Здолбунівської РДА Сергій Кондрачук та голова Здолбунівської районної ради Олег Дацюк.
Проведення заходу іні­цію­вав громадський діяч, голова Громадської експертної ради Дубенщини Михайло Корилкевич. За його словами, метою такої форми співпраці, як кластер, є об’єднання виробників задля обговорення спільних проб­лем і пошук шляху ефективного їх вирішення. У перс­пективі виробники молока планують залучати до цього й переробників.


Нині ж кластер «Натуральне молоко», заснований у 2009 році, об’єднує групу господарств, підприємств сільгоспгалузі, кожне з яких є самостійним суб’єктом господарювання.
На початку засідання начальник податкової інспекції Здолбунівського району Руслана Мичка розповіла про податкові зміни, які відбудуться після прийняття Закону про державний бюджет на 2016 рік та нового Податкового кодексу. За словами податківця, прогнозувати майбутні зміни для сільгоспвиробників наразі важко, але те, що вони відбуватимуться - це факт. Поки що відомо, що до 1 січня 2017 року аграрії таки сплачуватимуть фіксований податок.
Говорили під час зустрічі і про загальні тенденції молочного ринку. Загалом виробництво молока у світі в останнє десятиліття помітно зросло, натомість середня ціна на цей продукт знизилася на 50 відсотків. Тому сподіватися зараз на вихід наших виробників на ринок Євросоюзу передчасно, переконані представники галузі. Потрібно стати конкурентоспроможними насамперед на вітчизняному ринку.
Але поки що не всі виробники молока можуть втілити у життя свої задуми задля покращення якості виробництва продукту. Основ­ною причиною цього, власне, і є низька закупівельна вартість.
- Зараз закупівельні ціни на молоко зросли на 20 %, проте це відбулося лише у листопаді, коли мав місце певний дефіцит молока. Тож ціна становила 5,50-6,30 грн. При цьому молокопереробні підприємства мають рентабельність виробництва від 50 %, - розповідає керівник ТОВ «УкрМілкінвест» Мирослава Олійник.
Тим часом роздрібна вартість молока від початку року зросла на 67 %, і є прог­ноз, що вона має збільшитися ще на 10 %. Тож за визначеної норми споживання молока 390 кг у рік на людину, його в Україні споживають 210 кг - дається взнаки зниження купівельної спроможності.
До речі, у 2015 році в Україні поголів’я корів скоротилося на 6,5 %, ця тенденція актуальна і зараз. При цьому підвищується продуктивність, тож тваринники намагаються працювати на якість, а не на кількість.
Під час зустрічі звучали цікаві пропозиції. Наприк­лад, про те, щоб створити кооператив виробників молока і змусити переробників переглянути закупівельну ціну. Або ж побудувати власний переробний завод для виробництва молокопродуктів.
- Аби вистояти, малим підприємствам потрібно щось робити, принаймні домогтися, щоб на нас зважали. Тому і варто об’єднуватися, - констатувала Мирослава Олійник.
Натомість Сергій Конд­рачук запропонував зробити своєрідним майданчиком для комунікації сільгоспвиробників управління АПР Здолбунівської РДА.
- Тваринництво є для нас важливою галуззю, і ми прагнемо його розвивати, - зазначив голова РДА. - Я вже дав доручення розробити програму розвитку тваринництва Здолбунівщини на 2016 рік. Можемо сподіватися, що вже невдовзі спрямуємо на розвиток тваринництва певний фінансовий ресурс.
Марина СТЕПАНЮК.

На фото: під час заходу у Здолбунівській РДА.

Comments are now closed for this entry