Після перемоги в Україні демократичних проєвропейських сил перед новою владою і суспільством постало нагальне запитання-виклик: «Як подолати корупцію?». Одним із наріжних каменів корумпованої моделі управління була і ще досі є система державних закупівель. Тому саме у цій галузі було вирішено втілити таке прагнення насамперед.
Систему «ProZorro» створили за ініціативи громадських організацій, комерційних торгових майданчиків та IT-компаній. Фактично, це центральна база даних, до якої підключено 6 комерційних майданчиків (веб-сайтів), що працюють у сфері держзакупівель. Система працює за принципом відкритого редукціону, де кожен суб’єкт підприємницької діяльності може подати свою пропозицію та стати переможцем за результатами торгів.


Держава зацікавлена у побудові нової некорумпованої та абсолютно прозорої системи державних закупівель, яка доступна всім учасникам ринку, а не лише закритому колу обраних. З метою забезпечення відкритості і прозорості під час здійснення закупівель товарів, робіт та послуг Здолбунівська РДА, починаючи з вересня 2015 року, проводить роботу з впровадження у діяльність бюджетних установ та організацій системи електронних закупівель «ProZorro».
Основною точкою відліку запровадження в районі системи електронних закупівель «ProZorro» стало розпорядження голови райдержадміністрації від 13 жовтня 2015 року № 387 «Про застосування системи електронних закупівель розпорядниками бюджетних коштів». Цим документом структурні підрозділи райдержадміністрації – головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня зобов’язано забезпечити проведення допорогових закупівель товарів, робіт і послуг, вартість яких не перевищує межі, встановлені частиною 1 статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель», у рамках пілотного проекту «ProZorro». Також органам місцевого самоврядування рекомендовано долучитися до пілотного проекту «ProZorro» при здійсненні допорогових закупівель.
Найактивніше в електронній системі закупівель реє­струються саме бюджетні установи та організації Здолбунівщини, про що неодноразово зазначали на колегіях та нарадах Рівненської ОДА. Зараз на електронних майданчиках системи «ProZorro» зареєстровано всі 48 бюджетні установи району та оголошено 9 закупівель на загальну суму 105,6 тис. грн. До початку грудня цього року заплановано оголосити ще близько десяти закупівель на загальну суму понад 300 тис. грн.
Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та депутати Верхов­ної Ради України завершують розробляти законопроект, який найближчим часом дозволить повністю впорядкувати процес електронних закупівель. Відтак очікуємо, що з початку 2016 року всі закупівлі здійснюватимуться виключно через систему «ProZorro».
Користуючись нагодою, Здолбунівська райдержадміністрація пропонує місцевим суб’єктам підприємницької діяльності активніше долучатися до використання у своїй діяльності системи електронних державних закупівель «ProZorro», оскільки система створює для постачальників новий істотний ринок збуту їхніх товарів і послуг. Здійснення закупівель через систему «ProZorro» дасть змогу забезпечити проведення закупівель товарів, робіт та послуг відкрито і прозоро, максимально публічно.
Юрій ШИДЛОВСЬКИЙ, головний спеціаліст
відділу економічного розвитку, торгівлі та
міжнародного співробітництва Здолбунівської РДА.

Comments are now closed for this entry