Під час зустрічі з підопічними.

Учасники євроклубу “Євросан” Здолбунівської гімназії разом з іншими школярами та їхніми опікунами працюють волонтерами у гуманітарному проекті “Служба медико-соціальної допомоги на дому, організація зустрічей та дозвілля жертв націонал-соціалізму у Здолбунові із залученням їхніх родичів та волонтерської молоді”. Проект реалізується протягом 2015-2017 років та здійснюється за кошти, надані німецьким фондом “Пам’ять, відповідальність і майбутнє”.
З кожним днем стає все менше тих, хто був свідком трагічних подій Другої світової війни. І наш обов’язок - зберегти для наступних поколінь їх спогади, надавати їм моральну та соціальну підтримку.


Одним з найтрагічніших моментів тієї війни була діяльність нацистських концентраційних таборів. Доля людей, які пройшли крізь ці страшні випробування, виявилась нелегкою. Багато з них після повернення до СРСР вважались ворогами народу, та й у сучасній Україні вони не мають особливої підтримки з боку влади й суспільства. Тому одним із завдань проекту є налагодження діалогу між старшим поколінням (жертвами нацизму і тоталітаризму) та сучасною молоддю. Це - можливість передати унікальний досвід, аби запобігти повторенню тих страшних подій, а також - можливість організації міжгенераційного діалогу, котрий сприятиме подоланню соціальної ізоляції людей старшого віку з обмеженими можливостями. Це особливо актуально у час утвердження в Україні європейських цінностей.
Для волонтерів організували заняття-тренінги з догляду за людьми похилого віку. Багато корисних знань отримали волонтери під час заняття “Перша медична допомога”, де йшлося про сучасні лікувальні засоби, а також відбувся практикум з надання першої медичної допомоги.
Особливістю зустрічей з представниками старшого поколінням є потреба у вмінні спілкуватися. Аби волонтери отримали такі навики, для них провели психологічні заняття-тренінги “Спілкування з літніми людьми”, на яких розглянули такі поняття, як “смерть” та “страх смерті”, представили психологічну характеристику учасників військових конфліктів.
Незабутнім став день, коли волонтери разом з працівниками медичної та соціальної допомоги відвідали й привітали ветеранів зі святом Перемоги. Представники цільової групи – надзвичайно цікаві люди. Попри вік та непросте минуле, вони сповнені бажання жити, позитивно мислять. Це найбільше вразило молодих учасників проекту. Крім того, волонтери організовують зустрічі з найбільш мобільними підопічними, де під час живого спілкування дізнаються і про трагічні сторінки нашої історії.
Неможливо не згадати й про презентацію книги Геннадія Руя “Щоденник 1943. Щоденник партизанського рейду 23.01.1944-06.02.1945”, яка відбулась 10 вересня у Рівненському обласному крає­знавчому музеї. На заході були присутні й наші волонтери. Затамувавши подих, вони слухали дружину Г. Руя Ольгу, котра зберегла рукописи чоловіка та презентувала їх громадськості. Сила волі цієї жінки вражає.
Найкращою подякою за роботу у волонтерському русі для всіх учасників проекту стали організовані місцевим осередком МГО МФ “Взаєморозуміння і толерантність” (голова осередку -
Л. Д. Суковата) екскурсії, адже саме безпосереднє ознайомлення з місцями історичних подій спонукає молодь вивчати історію свого народу та шанувати історичну пам’ять. Так, відбулися екскурсійні тури до міст Львів, Збараж, Вишнівець.
Молодому поколінню необхідні знання історії, оскільки багато негативних процесів у сучасному суспільстві пов’язано саме з небажанням визнати та усвідомити жахливий історичний досвід. Замовчування подій минулого спричиняє розрив між поколіннями, що наносить шкоду та ставить під загрозу взаємини між батьками та дітьми. Уміння спілкуватися зі старшим поколінням сприяє вихованню толерантності молоді та виробленню у неї стійкої громадянської позиції.
Жанна ПАВЛУСЬ,
координатор гуртка
«Євроклуб «Євросан»
Здолбунівської гімназії.

Comments are now closed for this entry