Як і де отримати допомогу демобілізованим і учасникам АТО та їхнім родичам?

Уже більше року триває неоголошена війна України з Росією, і в нашому суспільстві постійно зростає кількість учасників АТО та демобілізованих. Тим, хто повертається додому з війни, доводиться знову адаптуватися до мирного життя та при цьому зустрічатися з труднощами. Адже соціалізація наших вояків є складним і дуже важливим процесом. Та що робити тим, хто після року війни ступає на рідну мирну землю?

Як отримати посвідчення учасника бойових дій

На сьогодні статусу «учасник АТО» у законодавстві не існує. Натомість є статус «учасник бойових дій». І саме його присвоєння військовослужбовцю дає право на ряд соціальних пільг. Отже, якщо боєць прослужив у зоні АТО більше трьох місяців, то процес присвоєння статусу проходить у певній послідовності. Спочатку командир військової частини у місячний термін після завершення виконання військовослужбовцем завдань у зоні АТО надсилає до комісії при Міністерстві оборони України довідку та підтвердні документи про його участь в АТО в районах її проведення. При цьому комісія при Міністерстві оборони вивчає документи, подає їх на розгляд Міжвідомчої комісії при Державній службі у справах ветеранів війни та учасників АТО, яка й ухвалює рішення стосовно присвоєння статусу.


Якщо ж боєць звільняється у запас після проходження одного року служби, допомогу в оформленні посвідчення надає військовий комісаріат, на облік до якого стає демобілізований. Військкомат надсилає запит до військової частини з проханням надати підтвердні документи про участь демобілізованого бійця у військових діях у зоні АТО, після чого всі оформлені документи надсилають до обласного військкомату, де й ухвалюють рішення щодо присвоєння статусу учасника бойових дій.
Військовослужбовець може самостійно звертатись до комісії при Міноборони, якщо командир частини не подав документів, необхідних для надання статусу учасника бойових дій. Якщо з певних причин бійцю не присвої­ли статусу учасника бойових дій, він має право оскаржити рішення комісії у судовому порядку.
Отримавши посвідчення учасника бойових дій, боєць має повне право на пільги відповідно до Закону Укра­їни «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також інших нормативно-правових актів.

Усі мають право на допомогу

Законодавство України передбачає ряд пільг і гарантій військовослужбовцям та членам їх сімей.
Фахівці радять не втрачати зв’язків з військовими комісаріатами. Немає нічого страшного в обов’язковому облікуванні там демобілізованих, адже це не підстава для повторного призову до лав ЗСУ. Саме у військкоматах бійцям допоможуть зорієнтуватися у мирному житті, адже там з демобілізованими проводять роботу соціальні працівники, котрі роз’яснюють, які пільги та гарантії передбачені законодавством України для військовослужбовців та їх сімей і, за потреби, направляють демобілізованих до мед­закладів, центрів зайнятості чи органів праці та соціального захисту населення. Також у ВК допоможуть оформити необхідні документи та проконсультують щодо найнагальніших питань.
Кожному демобілізованому бійцю, який перебуває на обліку у військовому комісаріаті, видається на руки так звана Дорожня карта щодо надання державних гарантій учасникам бойових дій, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, їх сім’ям та сім’ям загиб­лих учасників АТО. Ця карта має більше 30 сторінок і є справжньою знахідкою для демобілізованих. Вона містить перелік законів, які стосуються військовослужбовців, та пільг, на які може претендувати боєць.
Чимало корисної інформації можна знайти і в мережі Інтернет. До прикладу, інформаційна брошура «Пільги та гарантії для учасників антитерористичної операції» від Фундації «Відкритий діалог» містить інформацію про те, як отримати статус учасника АТО і посвідчення учасника бойових дій або інваліда вій­ни, які існують пільги та одноразові допомоги, та ін.
Для отримання консультації щодо матеріальної допомоги та субсидій учасники бойових дій або члени їх сімей можуть звернутися до органів праці та соціального захисту населення. Там проінформують, які документи необхідно оформити та що робити далі.
До медзакладів військових направляють на обстеження. У випадку, якщо бійцю необхідна реабілітація, він може претендувати на путівку до санаторію. Тих, хто потребує лікування, після додаткових обстежень направляють до військового шпиталю.

Безробітним - до служби зайнятості

Як розповіли у Здолбунівському районному центрі зайнятості, ця установа співпрацює з особами, які демобілізовані зі ЗСУ. Так, станом на 5 липня 2015 року послуги тут отримали 32 демобілізованих військовослужбовці, 29 з яких - учасники АТО. Заступник директора Здолбунівського РЦЗ Оксана Шнайдер зазначає, що служба зайнятості підтримує постійний зв’язок зі Здолбунівським РВК, де надають інформацію про військово­службовців, які звільнились в запас та стали на облік у військових комісаріатах. Такий принцип діє по всій Україні відповідно до Указу Президента України «Про додаткові заходи щодо соціального захисту учасників антитерористичної операції».
Кожному військовослужбовцю пропонують послуги служби зайнятості, де колишній вояк може працевлаштуватися, отримати допомогу по безробіттю, одноразову допомогу для відкриття власної справи, пройти професійну підготовку, перепідготовку чи підвищення кваліфікації. Окрім цього, з демобілізованими працюють спеціалісти відділу активної підтримки безробітних, в якому надають послуги психологи, що проводять відповідні тренінги та семінари з військовослужбовцями. Аби послуги захисникам Батьківщини надавали більш якісно і систематизовано, за кожною такою особою закріплений один особистий консультант, що має змогу працювати індивідуально та адресно.
Для того, щоб зареєструватись у центрі зайнятості та отримувати соціальні послуги, необхідно мати при собі такі основні документи: паспорт або інший документ, що посвідчує особу; облікову картку платника податків - ідентифікаційний код (за наявності); трудову книжку (за наявності); диплом або інший документ про освіту; військовий квиток; витяг з наказу про звільнення з військової служби.
Для визначення розміру виплати допомоги по безробіттю особа подає довідку про середньоденний заробіток встановленої форми, а за відсутності такої довідки працівник служби зайнятості робить запит безпосередньо до військової частини, де проходив службу боєць. На основі даних про заробітну плату, які подає військова частина, і формується сума щомісячної виплати для демобілізованої особи. Оксана Шнайдер розповідає, що вже 30 захисників отримують допомогу по безробіттю, з них 27 - учасники АТО. Є демобілізований, який, скориставшись можливістю започаткувати власну справу, невдовзі отримає одноразову грошову виплату і здійснюватиме подальшу трудову діяльність як приватний підприємець. Також троє учасників АТО пройшли профнавчання на курсах служби зайнятості на базі Рівненського центру професійно-технічної освіти й очікують на бажане працевлаштування.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry