Заклик відмовитися від пластикових вінків та квітів, якими у нас традиційно прикрашають могили рідних і близьких, нині активно поширюється Західною Україною. Його ініціювали представники УГКЦ, котрі пропонують прихожанам у якості альтернативи використовувати живі квіти.
За словами священиків, мета проведення такої акції - не позбавлення «шматка хліба» бізнесменів, а підтримка екологічної безпеки довкілля. Адже пластикові вироби починають шкодити екології ще на етапі виготовлення сировини для них. Вона містить у складі нафтопродукти. Згодом на смітник потрапляє лише незначна частина пластикових виробів. Зазвичай їх спалюють, при цьому виділяються небезпечні для довкілля та здоров’я людини токсичні речовини, зокрема діоксини. На жаль, у нашій країні немає котелень із відповідними фільт­рами, які вловлюють шкідливі речовини.


Також прихильники акції посилаються на європейський досвід. Мовляв, традиція приносити на кладовище пластикові квіти походить із Радянського Союзу. Натомість у Європі так не заведено. До того ж пластикові вінки та квіти не несуть жодної релігійної символіки.
Цікаво, що на Тернопільщині така акція успішно проходить вже другий рік. Відповідні агітаційні банери там розміщують поблизу кладовищ, роздають листівки із закликами підтримати ініціативу, церковники проводять бесіди з прихожанами. Підтримати екологічну безпеку зголосилося чимало людей, тому пластикові прикраси потроху втрачають популярність.
Чи підтримують цю ініціативу представники нашої православної церкви? Адже місцеві кладовища теж всуціль прикрашені шкідливим пластиком, який потім безжально спалюється. Про це цікавимося у отця Тараса з Свято-Хрестовоздвиженської церкви КП, що у с. Богдашів.
- Це - хороші наміри, - зазначає священик. - Було б добре зменшити кількість пластикових квітів, адже ними вже захаращені кладовища як у містах, так і в селах. Та й набагато приємніше дивитись на живу квітку, аніж на пластикову. Окрім того, це краще для довкілля. Хоча відразу традицію приносити пластикові квіти на кладовища не викоріниш, адже для багатьох прихожан це «дешево і сердито». Та поступово, проводячи бесіди з людьми і заохочуючи їх садити квіти на могилах померлих, ми зможемо досягти мети.
Прикметно, що останнім часом кількість прихильників цієї акції серед православного населення зростає. Люди самі перестають носити пластикові квіти на кладовища, натомість віддають перевагу багаторічним рослинам або квітам, які цвітуть у різний період.
Ірина САМЧУК.

Comments are now closed for this entry