Серед усієї безлічі економічних, політичних, військових проб­лем, котрі змушена розв’язувати Україна, особливе місце посідають проблеми тих людей, які не з власної волі змушені були покинути свої, часто зруйновані й розо­рені, домівки, залишити роботу, що забезпечувала нехай мінімальний, але стабільний рівень життя, й виїхати в нікуди. Навіть ті, хто має родичів і знайомих, спроможних та готових допомогти, не можуть розраховувати на нескінченно тривалу підтримку. Тож і на новому місці треба вирішувати проблеми житла, працевлаштування, влаштування дітей до садка або школи, лікування для хворих і старих. А найголовніше - більшість не має уявлення про своє майбутнє.


Навіть з урахуванням того, що значна частина переселенців - діти, величезна кількість людей опинилась перед необхідністю якось забезпечувати себе і свої сім’ї. При цьому не всі готові покладатись на гуманітарну допомогу і підтримку волонтерів, та й можливості останніх не безмежні. Тому питання працевлаштування переселенців набуває все більшої актуальності. Допомогу у його вирішенні намагаються надати і спеціалісти Здолбунівського районного центру зайнятості.
Альона Олексіївна Штрахова у 2008 році закінчила Краснолиманське медичне училище за спеціальністю «лікувальна справа». Здобула професію фельдшера. Одразу пішла працювати у Васюківську сільську раду Артемівського району, що в Донецькій області. Згодом перейшла на роботу в Артемівську центральну районну лікарню медичною сес­трою, де успішно трудилася б і дотепер, але її домівка опинилась в зоні проведення антитерористичної операції. Страх за життя маленької доньки змусив жінку покинути малу батьківщину, звільнитися з роботи та приїхати до знайомих в місто Здолбунів.
Зареєструвавшись в управлінні соціального захисту населення як переміщена особа, Альона Олексіївна розпочала пошук роботи за новим місцем проживання зі звернення до Здолбунівського районного центру зайнятості. Двадцять четвертого листопада 2014 року була визнана безробітною. Згідно з рекомендаціями особистого консультанта з РЦЗ, вона шукала роботу у медичних закладах Рівного, але безрезультатно.
Питання щодо працевлаштування Альони Олексіївни було підняте заступником директора Здолбунівського районного цент­ру зайнятості Оксаною Шнайдер на черговому засіданні районного штабу з питань, пов’язаних із соціальним забезпеченням громадян України, які переміщуються з тимчасово окупованої території та районів проведення антитерористичної операції, до складу якого входять і представники медичних закладів Здолбунівського району. Спільними зусиллями представників центру зайнятості та районного центру первинної медичної допомоги 23 лютого 2015 року
А. О. Штрахова була працевлаштована фельдшером у Гільчанську амбулаторію.
Фахівці центру зайнятості задоволені, що допомогли людині, яка опинилася в скрутному становищі, і переконані, що роботу знаходить той, хто її шукає.
- Ще перебуваючи в зоні конфлікту, ці люди потребують впевненості у тому, що коли вони залишать своє місце проживання, їх доброзичливо зустрінуть на новому місці, і вони отримають хоча б тимчасове помешкання. Також переселенцям дуже потрібна потужна психологічна підтримка, бо вони не переїжджають з місця на місце, а тікають від війни, - зазначає начальник відділу організації працевлаштування населення Здолбунівського РЦЗ Тетяна Касацька. – Вимушено переселені особи отримують у центрі зайнятості послуги, які, в першу чергу, прискорюють процес їх праце­влаш­тування. Метою таких заходів є ознайомлення переселенців з Луганської та Донецької областей, мешканців АР Крим з послугами та можливостями служби зайнятості з вирішення питань працевлаштування, професійного навчання за направленням служби зайнятості, отримання одноразової виплати допомоги по безробіттю для відкриття власної справи, отримання ваучерів для осіб віком понад 45 років, які мають право пройти перепідготовку, спеціалізацію, підвищення кваліфікації на базі вже здобутої освіти.
За весь період перебування вимушено переселених осіб на обліку у Здолбунівському районному центрі зайнятості роботу знай­шли 11 чоловік. З початку 2015 року 4 особи з числа переселенців були залучені до професійного навчання за напрямком «бухгалтерський облік за національними стандартами» на базі Рівненської філії Національної академії статистики, обліку та аудиту, до підвищення кваліфікації шляхом стажування на майбутньому робочому місці за професією «продавець продовольчих товарів» та перепідготовки за професією «продавець непродовольчих товарів» на базі Рівненського центру професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Також організовано навчання за індивідуальною формою з професії «електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування» на базі комунального закладу «Навчально-курсовий комбінат» Рівненської обласної ради під конкретне замовлення роботодавця з подальшим працевлаштуванням на ПрАТ «Мізоцьке ремонтно-транспортне підприємство».
Державна служба зайнятості стала надійним захисником та порадником для громадян, які вимушено залишили свої домівки. У центрі зайнятості переселенці можуть стати на облік в якості шукача роботи, отримати право на допомогу по безробіттю, а в разі потреби – й перевчитися та обрати інший професійний шлях. Як і протягом усього періоду свого існування, державна служба зайнятості надає усі ці та інші послуги для громадян безкоштовно.
Оксана ШНАЙДЕР.

Comments are now closed for this entry