20 лютого на Рівненщині відзначили 110-ту річницю з дня народження Уласа Самчука

Йому випало жити в буремні часи революцій і воєн, переділу світу та боротьби ідеологій. Між тим, вдалося підтримати і розвинути даровану Богом іскру таланту творчого, стати людиною високоосвіченою, особистістю багатогранною і відомою, зберегти і пронести в душі до останнього подиху почуття глибокого патріотизму, любові до рідної землі і її народу.
Улас Самчук проявив себе у різних царинах, але найперше був людиною глибокодумною і далекоглядною. Він мріяв бачити Україну вільною і незалежною державою, рівноправною частиною світового простору - міцною, багатою і економічно розвиненою, а українців - сильною нацією, народом згуртованим, висококультурним, освіченим, політично прозорливим. Заради цього й творив, намагаючись через мистецтво Слова художнього відкрити планеті Україну, правду про її стремління і болі, а засобом Слова публіцистичного - достукатися до умів і сердець самих українців, озброїти тактичними “підказками” на шляху до стратегічної мети. Чимало публіцистичних творів письменника, благо, що врешті змогу ознайомитись з ними (як і з художніми) має кожен пересічний читач, актуальні й нині, а окремі не втратять актуальності ніколи.


Для нашого краю постать Уласа Самчука є по-особливому знаковою, адже саме тут він народився, тут джерело його натхнення, його любові і прагнень. Тож у 110-ту річницю з дня народження письменника на Рівненщині було організовано низку різноманітних заходів на честь видатного земляка.


Зокрема в обласному центрі в ході Громадського пошанування письменника визначили цьогорічного лауреата Рівненської міської літературної премії імені Уласа Самчука (Василь Басараба за роман “Страшний суд”) та презентували книгу Степана Скрипника “Сонечко починає знову” - двадцять п’яте видання з серії “Бібліотечка Літературного музею Уласа Самчука в Рівному”.
У Здолбунові 20 лютого опівдні відбулося покладання квітів до пам’ятника Уласу Самчуку, що на площі перед районним будинком культури. Участь у церемонії взяли голова райдержадміністрації Сергій Кондрачук, міський голова Ігор Ольшевський, керуюча справами районної ради Наталія Біндюк, працівники структурних підрозділів райдержадміністрації та її апарату, громадськість, представники підприємств, установ і організацій.


Також перед присутніми виступили кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри історії МЕГУ ім. академіка Степана Дем’янчука, керівник науково-редакційної групи книги “Реабілітовані історією. Рівненська область”, голова правління Рівненської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, дослідник життя і творчості Уласа Самчука Андрій Жив’юк та директор Здолбунівського районного історико-краєзнавчого музею Олег Тищенко. Вони ж стали почесними гостями літера­турно-музичного вечора “Улас Самчук єднає нас”, що відбувся у читальному залі Здолбунівської центральної районної бібліотеки.


Захід розпочався з вшанування Хвилиною мовчання пам’яті загиблих на Майдані, адже дата 110-ї річниці з дня народження Уласа Самчука припала на встановлений указом Президента День Пам’яті Героїв Небесної Сотні.
Ведучі вечора - бібліотекарі Євгенія Пилипчук та Світлана Жив’юк - нагадали присутнім основні події життя і творчості Уласа Самчука. Розповідь цю доповнила літературно-поетична композиція у виконанні вихованців студії “Гранослов”, що під керівництвом вчителя української мови і літератури Нелли Паламарчук вже багато років діє у Здолбунівській ЗОШ І-ІІІ ст. № 4. Школярі декламували вірші Євгена Шморгуна, Лідії Рибенко, Марії Голод та Юрія Галабурди, присвячені письменнику. Своєрідним пошануванням видатного земляка були й виступи учнів Здолбунівської музичної школи - бандуристок Юлії Антонюк, Ірини Грезенталь, Юлії Андрійчук (вч. Валентина Крищук) та баяніста Олександра Прадощука (вч. Володимир Мельник). Адже, як відомо, саме бандура була улюбленим музичним інструментом письменника.
Про значимість творчості Уласа Самчука для кожного українця йшлося у виступах Андрія Жив’юка та Олега Тищенка. Вони розповіли про чимало цікавих фактів з біографії письменника, цитували його твори.
Наприкінці вечора провідний бібліограф Здолбунівської центральної районної бібліотеки Алла Романчук ознайомила присутніх з матеріалами, представленими на книжково-ілюстративній виставці “На небосхилі Украї­ни Уласова сія зоря”.
Різноманітні пам’ятні заходи, присвячені славетному сину нашого краю, відбулися також у його рідній Дермані, у книгозбірнях та освітніх закладах району.
Ніщо так не розкриє душевних стремлінь, думок і прагнень митця, як власне його твори. Отож, читаймо Уласа Самчука, його романи і повісті, його публіцистику, аналізуймо прочитане, робімо висновки, живімо і діймо, як він, - з Україною в серці. Це й стане найкращим пошануванням нашого всесвітньо відомого земляка.
Ольга ЯКУБЧИК.

На фото: фрагменти заходів до 110-ї річниці з дня народження Уласа Самчука у Здолбунові.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry