12 лютого 1995 р. Перша екскурсія в музей Уласа Самчука
в Дермані. Проводить Андрій ЖИВ’ЮК.

Видатний український письменник, публіцист, громадський діяч Улас Самчук народився у селі Дермань 20 лютого 1905 року. Доля його була непростою, адже жив у буремні часи світових воєн, революцій, голодоморів,
репресій.
Коли Уласу виповнилося вісім, його сім’я переїхала у село Тилявка, що недалеко від міста Кременець на Тернопільщині.
Навчався у Тилявецькому однокласному народному училищі, чотирикласній Дерманській школі, Кременецькій українській гімназії, Бреславському університеті (Німеччина), вільному українському університеті у Празі. Активно займався самоосвітою. Спів­працював з українськими газетами і журналами, що виходили у Чехословаччині, Франції, США, Канаді. Написав і видав двадцять книг, в тому числі дві трилогії - “Волинь” та “Ост”. Вільно володів п’ятьма іноземними мовами: польською, німецькою, російською, чеською та англійською.
Тричі нелегально переходив кордон, був ув’язненим у польській, угорській, німецькій тюрмах. Більшість років провів в еміграції. Проживав у Німеччині, Чехословаччині, Канаді. Мав багато знайомих серед представників української культурної і політичної еміграції. Завжди обстоював ідею єдності українців. Його обирали керівником українських літературних організацій МУР (Мистецький український рух) та “Слово”. Значну допомогу надавав молодим літераторам в Україні і за кордоном.

 

Вересень 2011 року. Під час екскурсії для працівників рівненської фірми “Лавісс”.


У 1982 році Уласа Самчука було номіновано на здобуття Нобелівської премії в галузі літератури. Але відмова влади УРСР визнати його українським письменником стала головною перешкодою для присудження премії.
Письменник помер і похований у Торонто (Канада). До українського читача творчість нашого видатного земляка почала повертатися лише після відновлення нашою державою незалежності.

 

* * *
У 1994 році громадськість України готувалася до відзначення 90-річчя Уласа Самчука: було створено організаційний комітет, заплановано проведення багатьох цікавих заходів, у тому числі й відкриття музею письменника у Дермані.
Проект музейної експозиції розробила Людмила Шлапак, завідуюча відділом наукової роботи Рівненського обласного краєзнавчого музею. Багато зусиль для створення музею доклали директор Дерманської СШ Микола Семерик та вчитель історії Дмитро Кравчук.
При формуванні першої експозиції довелося стикнутися з певними труднощами, зокрема з відсутністю матеріалів про життя Уласа Самчука, тож була вона непов­ною та малоінформативною. І все ж 12 лютого 1995 року у присутності мешканців і гостей Дерманя музей було відкрито.

20 лютого 2005 року. Фрагмент концерту до 100-річчя
з дня народження Уласа Самчука. Дермань-ІІ.


Невдовзі, 5 березня 1995 року, члени Дерманського осередку ВУТ “Просвіта” відвідали село Тилявка, де виступили з великою програмою про життя і творчість Уласа Самчука, історію Дерманя.
У березні 1995 року було систематизовано діяльність музею: призначено керівника - вчителя історії Федора Єфімчука; з учителів та учнів сформовано групу екскурсоводів та пошукову групу; затверджено режим роботи, проведено реєстрацію в обласній станції юних туристів; впорядковано документацію (наказ по школі, перспективний та річний плани, книга обліку експонатів, книга обліку відвідувачів та екскурсій, книга відгуків).
За перших десять років роботи музей прийняв кілька сотень екскурсій (учні, студенти, науковці, представники ЗМІ).
Художник Роман Бухальський написав чотирнадцять картин “Місцями Уласа Самчука в Дермані”.
Керівник закладу кілька раз відвідав курси підвищення кваліфікації.

20 лютого 2005 р. Першу екскурсію в оновленому музеї
проводить Федір ЄФІМЧУК.


Музей здійснював освітню роботу серед учнів Дерманської школи і жителів села. Для відвідувачів за спонсорські кошти було видано буклет “Дермань”, книгу “Нариси історії Дерманських шкіл” (перше видання). Вдалося налагодити зв’язки з музеєм Уласа Самчука в Тилявці.
З 2001 р. наш музейний заклад є активним учасником щорічного літературно-мистецького свята “Дерманський світильник”, яке вже стало традиційним. Також музей надає допомогу в оформленні світлиць, музейних кімнат і куточків Уласа Самчука у школах району та області, військових частинах.

* * *
Друге дихання музей Уласа Самчука в Дермані отримав у 2003-2004 роках, перед відзначенням 100-річчя з дня народження письменника. На той час музейний фонд поповнився значною кількістю книг Уласа Самчука та матеріалів про його життя і творчість.
Двадцятого лютого 2005 року було відкрито нову експозицію музею у вже розширеному і по-сучасному облаш­тованому приміщенні. Проект цієї експозиції, як і першої, створила Людмила Шлапак, а оформила творча група працівників фірми “Чіп” (керівник - Олександр Чепа).

27 вересня 1997 р. Слава СТЕЦЬКО в музеї Уласа Самчука в Дермані.


У Дермані тоді відбулося велике свято за участю кількох тисяч людей. Відкривали нову експозицію міністр культури і мистецтв України Оксана Білозір, голова СПУ Володимир Яворівський, юридичні розпорядники спадщини Уласа Самчука Ярослав та Оксана Соколики з міста Торонто, голова Рівненської обласної ради Роман Василишин, голова Здолбунівської районної ради Степан Мичка.
До 100-річчя письменника було видано буклет “100 років Уласу Самчуку - 10 років музею Уласа Самчука в Дермані”, календарик “100 років Уласу Самчуку” (500 екземплярів).
Після свята провели інвентаризацію експонатів музею і, якщо раніше їх було 118, то стало 259.
У 2003 р. музей отримав звання “народний”, яке згодом, у 2010 р., підтвердив.
За спонсорські кошти у 2006 р. було видано кольоровий буклет “Дермань”, у 2013 р. вийшло друком друге видання книги “Нариси історії Дерманських шкіл”.
Розширення музейного приміщення дало змогу проводити у ньому екскурсії, класні години, уроки для учнів Дерманської гімназії та інших навчальних закладів.
У 2009 р. Дерманський музей Уласа Самчука брав участь у конкурсі громадських музеїв, який проводила Національна спілка краєзнавців України, і виборов третє місце серед понад двохсот закладів-конкурсантів.
У нашому музеї можна придбати книги Андрія Жив’юка “Між Сциллою політики та Харибдою творчості”, “Публіцистика Уласа
Самчука 1941-1943 рр.”, Во­лодимира Іляшевича “Митці Дерманя”, Ірини Барабаш “Дермань”, Андрія Жив’юка та Ігоря Марчука “Від Дерманської республіки до Дерманської трагедії”.
Нашим закладом налагоджено співпрацю з обміну матеріалами, інформацією та досвідом з Рівненським музеєм Уласа Самчука. Ми постійно надаємо певну допомогу у вивченні життя і творчості нашого видатного земляка школярам, студентам, медійникам.
За двадцять років існування нашого музею його відвідали майже сорок тисяч екскурсантів. І я впевнений, що знання про життя, творчість і громадську діяльність Уласа Самчука сприяють формуванню громадянської позиції українців, пробуджують в них патріотизм і гідність.
Я вдячний долі за те, що керував музеєм Уласа Самчука у Дермані ці двадцять років і що працював серед тих людей, які зараз жертвують життям і здоров’ям задля держави Україна.
Федір ЄФІМЧУК.
с. Дермань.

Comments are now closed for this entry