Чому у країні, де кількість смертей внаслідок військових дій вже йде на тисячі, досі не введений воєнний стан? Цим питанням нині переймається більшість громадян, справедливо вважаючи, що Україна фактично уже кілька місяців перебуває у стані війни.
Однак, немає жодної гарантії, що запровадження воєнного стану враз виведе нашу країну на переможну стежку. Утім, ми не будемо займатися припущеннями та прогнозами, а просто спробуємо проаналізувати, що зміниться у нашому житті після введення воєнного стану.

Військові дії
Проведення антитерористичної операції - це важкий процес боротьби з тероризмом, координованим та фінансованим Росією. Незважаючи на мляву, як нам здається, реакцію світової спільноти, усі акценти уже розставлені, і представникам усіх цивілізованих країн абсолютно зрозуміло, хто є хто у цьому протистоянні.
Отже, в умовах АТО Україна може отримувати військово-технічну допомогу з-за кордону як підмогу у боротьбі з тероризмом. Після введення воєнного стану надання такої допомоги припиняється, оскільки країна фактично переходить у стан війни з супротивником. Також призупиняється надання будь-яких кредитів та фінансової допомоги з-за кордону.
Введення воєнного стану призведе до оголошення примусової мобілізації. Якщо нині у країні відбувається часткова мобілізація, котра стосується насамперед громадян призовного віку, які вже служили і мають певну військово-облікову спеціальність, то за умов воєнного стану повіс­тки отримуватимуть усі військовозобов’язані.
В умовах воєнного стану законним є вилучення приватного транспорту, а також власності і обладнання підприємств для потреб армії. Так само прийнятним є вилучення приватної власності громадян, а також дотримання ними обов’язку надання приміщень на потреби армії.
Варто усвідомити і той факт, що за умов введення такого стану військове керівництво отримає великі владні повноваження, фактично перебираючи на себе ряд функцій цивільної влади. Цікаво, чи будуть спроможними наші військові адекватно діяти за таких умов?

Цивільне життя
Чимало змін станеться і у нашому повсякденному житті. Насамперед введення воєнного стану передбачає запровадження комендантської години, тобто заборони військовим комендантом перебувати на вулицях та у громадських місцях у певний час доби. У період воєнного стану громадянам забороняється проводити будь-які масові страйки чи протести.
Військове командування може обмежувати пересування громадян, забороняти діяльність партій та організацій, проводити обшуки. Окремий пункт - контроль над засобами масової інформації та зміна їх режиму роботи, а також обмеження і навіть повна заборона Інтернету. Отже, про вільний доступ до інформації доведеться
забути. Також автоматично припиниться вже розпочата виборча кампанія: воле­виявлення народу під час воєнного стану унеможливлюється.
Якщо існуватиме така необхідність, може проводитися евакуація підприємств або цивільних мешканців. Також військовому керівництву надається повноваження запроваджувати трудову повинність для громадян з метою оборони держави. Тому треба усвідомлювати, що введення воєнного стану одразу призводить до суттєвих обмежень конституційних прав людини.
До того ж за нинішніх надскладних економічних умов оголошення воєнного стану вкрай негативно вплине на хиткий курс національної валюти. Тому деякі експерти, аналізуючи ситуацію, висловлюють припущення, що найбільш прийнятний вихід у ній - оголошення надзвичайного стану в областях, де ситуація є справді критичною.
Нині активно обговорюється ще одна неоднозначна теза. Мовляв, оголошення нами воєнного стану дасть підставу Путіну легалізувати вторгнення в Україну. Проте, навряд чи саме цей факт є визначальним для керівників держави. Інша справа, що насправді ефективно оборонятися можна і без введення воєнного стану. Головне - щоб ті, хто веде нашу країну уперед, керувалися насамперед національними інтересами, а не просували на високі посади бездарних воєначальників.
Марина СТЕПАНЮК.


Воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в країні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності, її територіальній цілісності. Воєнний стан передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки.

Comments are now closed for this entry