Учасники Дня поля.

Минулого тижня на Здолбунівщині відбувся традиційний огляд культури землеробства – День поля. До речі, такі заходи проходять далеко не в кожному районі нашої області. А це свідчить, наскільки важливого значення надають галузі рослинництва і організатори такого огляду – управління агропромислового розвитку райдержадміністрації, і його учасники, які завжди раді нагоді зустрітися з колегами й обговорити насущні хліборобські справи.
У заході взяли участь керівники сільськогосподарських підприємств району, голова райдержадміністрації О. П. Бухало, перший заступник голови РДА В. Р. Щавінський, голова районної ради В. О. Тимощук, начальник управління агропромислового розвитку РДА Л. П. Дмитрук.

Учасники заходу обговорюють проблеми, діляться досвідом.


За словами останнього, під урожай 2014 року господарствами району усіх форм власності засіяно майже 20 тис. га, що на 955 га більше, ніж торік. Зерновий клин становить 75 % від загальної площі, а саме: озимі зернові вирощуються на 5596 га (29 %), ярі зернові та зернобобові культури – на 9212 га (46 %). Під технічні культури відведено 2579 га (13 %), кормові – 2320 га (12 %), овочі та картоплю - 25 га (0,1 %).


Учасники огляду здійснили поїздку автобусом по району, під час якої оглянули поля ряду господарств. Зокрема, вони оцінили посіви озимої пшениці, ячменю, ріпаку, кукурудзи, гороху й ін. в приватних сільгосппідприємствах «Колос» та «Україна» (керівник В. С. Більчук), ТзОВ «Колос-інвест» (керівник С. М. Мичка, агроном Урвенського відділку В. А. Балабат), ФГ ім. Шевченка (керівник В. Д. Атаманюк), ФГ «Нива» (керівник О. В. Лапчук), ПСП «Хлібороб» (керівник П. Й. Мосійчук), ПрАТ «Мізоцьке РТП» (керівник
М. О. Тимощук) та в ТзОВ “Агроконсалт” (керівник А. Волтерс).
За словами учасників заходу, стан оглянутих полів вселяє надію на отримання хорошого врожаю. І це не дивно. Адже хлібороби району доклали для цього максимум зусиль. Восени минулого року і навесні нинішнього старанно готували площі під сівбу, вносили необхідну кількість добрив, засівали поля високоякісним насінням, вчасно підживлювали культури, дбаючи про дотримання технології вирощування кожної з них. А за нинішньої ситуації в державі, коли подорожчало пальне, зап­частини, добрива, засоби захисту рослин й ін., зробити це було дуже непросто.
Реалії нині такі, що сільгоспвиробники практично нічого не можуть спланувати навіть на найближчі місяць-два. І ця нестабільність найбільше їм дошкуляє. Причому весь час виходить так, що саме аграрії залишаються в програші. Адже покупців їх продукції не цікавить, що її собівартість зросла. Їх позиція така: якщо не вигідно, то й не купують. А сільгосппідприємство не може, вклавши кошти у вирощування пшениці чи ріпаку, не збирати врожай, бо це вже йому не вигідно і суперечить усім правилам хліборобської етики.
Під час огляду керівники господарств обмінювалися думками, досвідом роботи, знайомилися з останніми досягненнями в галузі рослинництва, обговорювали питання проведення прийдешньої жнивної кампанії. Незважаючи на усі складнощі, хлібороби району належно підготувалися до цього відповідального для них періоду і зустрічають жнива у всеозброєнні. Так, за кілька днів у ряді господарств розпочнуть збирання озимого ячменю.
В очікуванні майбутнього врожаю, передбачливо стримуючись у висловлюваннях щодо найближчих перспектив стосовно нього (адже, як гласить народна мудрість, не той врожай, що у полі, а той, що в коморі), керівники господарств вже сьогодні ламають голову, як вигідно його збути, аби вкладені кошти і праця не були марними. Зростання курсу долара, до якого «прив’язане» абсолютно все, що забезпечує здійснення процесу сільськогосподарського виробництва, змушує аграріїв небезпідставно хвилюватися, хоча закупівельні ціни на вирощену продукцію цього року вищі, ніж минулого. Якби вони утрималися на встановленому нині рівні і не знижувалися, це дало б виробникам надію хоч на якийсь прибуток.
Сьогодні працювати у галузі сільського господарства дуже нелегко. Тому, коли спілкуюсь із такими досвідченими керівниками, як П. Й. Мосійчук, В. С. Більчук, С. М. Мичка, В. А. Балабат, О. В. Лапчук,
В. Д. Атаманюк та ін., відчуваю особливу повагу до них, до усіх, хто трудиться на землі. Адже вони своєю наполегливою працею та хліборобською мудрістю протистоять усім витівкам нашого, я б сказала, дикого ринку. Саме завдяки цим людям сьогодні ниви не заростають бур’янами, на нашому столі ще є вітчизняні хліб, молоко, м’ясо. Тож дуже хочеться, щоб їхня праця була сповна оцінена державою.
Хочеться сподіватися й на те, що підписання Президентом України економічної частини Угоди про асоціацію з Європейським Союзом відчутно покращить ситуацію в аграрному секторі, відкриє для нього нові можливості.
Людмила ВАСЮК.
Фото автора.

Comments are now closed for this entry