Навіть просто читаючи фразу про «втілення у життя концепції про децентралізацію влади», пересічний українець відчуває негайний напад нудоти. Та якщо спробувати зрозуміти, який позитив ота децентралізація принесе особисто кожному з нас, стає вже дещо цікавіше.
Саме про правильне розуміння процесів децентралізації влади та реформи місцевого самоврядування йшлося під час тренінгу для представників ЗМІ з Рівненської, Волинської та Житомирської областей, який проходив 25 червня у Рівному.
Важливість втілення у життя принципів децентралізації влади та проведення реформи місцевого самоврядування відмітив у вітальному слові голова Рівненської обласної ради Михайло Кириллов, справедливо зазначивши, що для цього, насамперед, необхідна активна підтримка населення.


Цілком природно, що щиру підтримку громадян можуть здобути тільки ті процеси, які люди розуміють та які змінюють їх життя на краще. Тому децентралізація влади, основною суттю якої є передача значних повноважень від державних структур органам місцевого самоврядування, має відбуватися так, аби вагомі повноваження отримували ті органи, котрі є максимально близькими для людей. Як відзначив директор з науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, радник віце-прем’єр-міністра регіонального розвитку України Анатолій Ткачук, найбільш успішні унітарні держави Європи пішли саме таким шляхом, і нині у Данії, Норвегії, Швеції, Чехії, Польщі рівень життя громадян є показово високим.
Усе просто. У децентралізованій державі є два найбільш спроможні рівні публічної влади: національний і місцевий. Останній - це рівень громади, яка й отримує можливість вирішувати важливі для свого комфортного існування проблеми. Для прикладу, якщо у селі потрібно відремонтувати дорогу, то чекати, доки цей пункт буде закладений в обласну програму ремонту шляхів на майбутні роки, не доведеться. Маючи достатні повноваження і можливість розподіляти та витрачати кошти на місцевому рівні, громада самостійно зможе легко ініціювати такий ремонт.
Хоч розмови про децентралізацію в Україні тривають роками, першим кроком до її здійснення стало затвердження урядом 1 квітня цього року Концепції реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні - документа, який узагальнює основні принципи майбутніх змін.
Згідно з Концепцією, система місцевого самоврядування має бути максимально простою та логічною. Центральна влада займається питаннями державної політики та макроекономіки, місцева - ремонтом вулиць, вивезенням сміття, наданням послуг членам громади тощо. Кожна владна «сходинка» виконує певні визначені функції, не дублюючи їх. При цьому на рівні районів та областей мають з’явитися виконавчі органи, які забезпечуватимуть втілення у життя рішень представницьких органів - обласних та районних рад. Натомість місцеві адміністрації забезпечуватимуть функцію контролю і координації діяльності органів виконавчої влади.
Вимальовується начебто непогана схема. Особливо ж, якщо громада, як базова адміністративно-територіальна одиниця, отримає і повноваження, і ресурс на їх втілення. Позатим, реальне запровадження децентралізації «впиратиметься» у труднощі навіть попри усі складнощі нинішнього етапу розвитку нашої країни. Передусім, йдеться про паралельну адміні­стративно-територіальну реформу. Переділ сільських громад та районів з метою утворення більш-менш однакових за чисельністю територіальних одиниць навряд чи отримає схвалення тих, від кого штучно «заберуть центр». Здолбунівчани уже мають власний приклад з «переформатуваннями» - Центр поштового зв’язку працює в Острозі, міжрайонне управління держсан­епідслужби - у Клевані. Які ж від цього зручності місцевим жителям, якщо за елементарною довідкою доводиться їхати бозна-куди?
Але натхненники децентралізації стверджують, що комплексне її втілення обов’язково призведе до глобальних позитивних зрушень.
- Кінцева мета таких змін - суттєве покращення життя кожного члена громади. Бо реформа, яка не позбавляє людей необхідності брати довідки в одних органах влади і віддавати їх до інших, нікому не потрібна, - резюмує Анатолій Ткачук.
Тому сподіватимемося, що нинішній владі вистачить хисту для безболісного та успішного втілення децентралізації, яка зменшить напругу у східних областях та наблизить нас до омріяного європейського буття.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry