Та війна увірвалася у спокійне життя раптово. Літньої ночі, якраз над ранок, тишу розриває гудіння літаків. Потім про це оголошують по радіо. Розчавлені новиною люди спочатку розгублено мовчать. А згодом починається рух - мобілізація, намагання поспіхом зібрати речі найріднішим, усе для фронту, усе для перемоги…
Війна, яка розпочалася вранці, 22 червня 1941 року, була жахливою. Відгомін мільйонних жертв та багаторічної розрухи у повоєнний час відчувався ще багато десятиліть. Але після того наша країна, переживаючи відбудову, крах радянської системи та постійні періоди змін, мала найголовніше: та велика вій­на була для нас останньою. Аж до 2014-го…
Війна нинішня зовсім інакша. Вона - неоголошена та підступна. Ворог досі чомусь називається терористом. Бої за власну територію - антитерористичною операцією. Але від цього не зменшується кількість пролитої крові і нікуди не зникає агресор, ницість та самозакоханість якого стимулює його діяти начебто нишком. Агресору чомусь здалося, що його велич - поза Божим судом. Бо він налаштований залишитися у пам’яті людства, вписаним до неї великими кривавими літерами… Крім постачання танків та автоматів, він ініціював ще й потужну інформаційну атаку. Тому неоголошена війна щодня позбавляє нас не тільки кращих синів держави. Вона рве зв’язки з друзями й рідними, які зараз по той бік кордону. Вона позбавила нас можливості разом з сусідами згадувати борню 1941-1945-го як спільне прагнення позбутися ворога. Тепер, з подачі агресора, ми - по різні боки…


Тим часом на Сході гаряче. Неспокійно усім, а особливо тим, чиї рідні зараз там, на передовій. Як розповів військовий комісар Здолбунівського районного військового комісаріату, підполковник Олексій Ємченко, всього з нашого району мобілізовано 102 особи. У тій зоні, де ведуться бойові дії, зараз є семеро наших земляків. З усіма ними керівництво військ­комату постійно на зв’язку. Військовий комісар розповідає, що, попри труднощі, бойовий дух у хлопців піднесений. Зрозуміло, що умови важкі, польові: спека, часом не вистачає води.
Над усе хотілося б, аби наші воїни лишилися неушкодженими. Багаторічна деградація нашої «оборонки» далася взнаки, тому тепер українці і воюють, і забезпечують армію найпотрібнішими речами. Зараз триває збір усім миром коштів на найнеобхідніше - бронежилети, військовий одяг і т. п. Днями передачу з першочергово потрібними речами, придбаними за зібрані у районі кошти, надіслали землякам представники Здолбунівської самооборони. Більшість наших краян чітко усвідомлює, наскільки хитким є мир і як важливо забезпечити найнеобхіднішим тих, хто приймає удар на себе. Але вояки потребують не лише матеріальних речей. Їм зараз вкрай необхідна моральна підтримка.
- Хотілося б наголосити рідним і близьким військових: треба усіляко підтримувати їх і підіймати бойовий дух. Зараз усім потрібно бути мужніми, і варто обов’язково передавати це відчуття тим, хто перебуває у гарячих точках, - зазначає Олексій Ємченко.
Зрозуміло, що мамам дуже важко втримати сльози. Чи могли вони колись подумати про те, що синів доведеться проводжати на справжню, смертельну вій­ну? Та заради найрідніших вони мусять вчитися бути незламними.
Тим часом кожен день вже звично розпочинається зі сподівань, що тривожних новин сьогодні не буде, і з чергового розчарування. Неоголошена війна 2014-го досі не вкладається у голові. Звісно, колись історія розставить усе на свої місця, інакше просто не може бути. Але дещо змінилося назавжди. Не повернуться ті, хто вже поліг. І війна 1941-го ніколи вже не буде останньою, далекою трагедією нашого народу.
Марина СТЕПАНЮК.

Comments are now closed for this entry