Для захисту рослин від шкідників і хвороб широко застосовують препарати на основі різних типів мікроорганізмів. Біопрепарати застосовуються як інсектициди і фунгіциди, а також для протруєння насіння. Поширення цей метод набув у другій половині минулого століття.
До «Переліку пестицидів та агрохімікатів» включено 60 біологічних засобів захисту. Коротко про основні.

 

Бітоксибацилін. Зареєстрований для роздрібного продажу як препарат для захисту огірків у закритому ґрунті від кліщів (100-150 мл на 10 л води на сотку, 2 обприскування через 15-17 днів), а також капусти від гусениць (2 обприскування через 6-7 днів).

Лепідоцид. Використовують для захисту капусти від гусениць (2 обприскування через 6-7 днів, 20-30 мл на 5 л води на сотку), яблунь - від молі, листокруток, пильщиків, винограду - від листовійок, а буряку - від лучного метелика.

Актофіт незамінний для захисту картоплі від колорадського жука - проти личинок молодшого віку. Застосовують при температурі не нижче +20 градусів, норма - 0,3-0,4 л/га.

Бактороденцид - мікробіологічний препарат для боротьби з мишовидними гризунами. Його не обов’язково класти в мишачі нори, можна просто розсипати по полю по 30 г через кожні 25-30 м.

Фітодоктор - препарат для боротьби з фітофторозом картоплі (2-3 кг/га), його також можна використовувати для протруєння насіння зернових і буряків перед посівом від хвороб.

Агат-25 використовується для передпосівної обробки насіння зернових, буряків, овочевих культур від комплексу хвороб. Для обробки овочів - 7-9 г/кг, насіння зернових - 40 г/т, буряків - 120 г/т. Можливе і обприскування цих культур в період вегетації від тих же хвороб, зокрема від кореневих гнилей, іржі, септоріозу, фузаріозу колоса, буряків – від церкоспорозу.
Асортимент біопестицидів постійно поповнюється і оновлюється. Протягом останніх десятиліть в Україні створено 39 біопрепаратів для підвищення врожайності, фіксації атмосферного азоту і мобілізації важкодоступного азоту з ґрунту. Ці препарати застосовують для захисту овочів у відкритому і закритому ґрунті, для бобових, зернових, буряків, кукурудзи при обробці насіння, для позакореневого підживлення. При цьому значно покращується ріст і розвиток рослин. Застосування біопрепаратів сприяє прискореному цвітінню, збільшенню врожаю на 23-33 %.
Отож, є всі підстави вважати, що обсяги застосування біопрепаратів зростатимуть, а вплив на навколишнє середовище зміниться на краще. Населення споживатиме екологічно чисту продукцію.
На завершення хотілося б додати, що при обробці біопрепаратами все ж потрібно дотримуватися заходів безпеки: під час роботи не їсти, не пити, не палити, користуватися засобами індивідуального захисту. Так само треба діяти і в ході обробок рослинними препаратами.
Олександр ОНИЩЕНКО,
провідний фахівець Державної установи
«Рівненська обласна фітосанітарна лабораторія”.

Comments are now closed for this entry