26 квітня 1986 року збулися трагічні пророцтва Апокаліпсису: “І спалилася третина землі, і згоріла третина дерев, і всіляка зелена трава погоріла…” Страшний вибух у надрах четвертого реактора Чорнобильської АЕС сколихнув нашу планету… Ця подія є для нас грізним нагадуванням і застереженням, що науково-технічний прогрес може приносити і гіркі плоди, бо світ ще не знав техногенно-екологічної катастрофи таких масштабів.
Багато людських доль обпалила своїм смертоносним сяйвом Полинова зоря, або, як зазвичай ми її називаємо, - Чорнобильська катастрофа. Втім, Чорнобиль не минув. Він нагадує про себе щодня численними проблемами в усіх сферах суспільного життя.


Україна відчула вплив радіації у більш ніж 2000 міст та селищ, внаслідок чого постраждало майже 3 млн. громадян. Чорнобильська аварія в десятки разів збільшила кількість ракових захворювань і недуг, пов’язаних зі зниженням захисної здатності людського організму. Україна безповоротно втратила понад 50 тисяч гектарів найродючіших чорноземів.
До зон радіоактивного забруднення повністю або частково віднесено території 74 районів 12 областей (Київська, Житомирська, Рівненська, Чернігівська, Вінницька, Івано-Франківська, Волинська, Чернівецька, Черкаська, Сумська, Тернопільська, Хмельницька), на яких проживає близько 2,3 млн. осіб.
Крім України, Республіки Білорусь та Російської Федерації, вплив Чорнобильської катастрофи відчули на собі Швеція, Норвегія, Польща, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Фінляндія, Великобританія та інші держави.
Подолання наслідків Чорнобильської катастрофи – розрахована на тривалий час цілеспрямована діяльність держави. На жаль, через економічну нестабільність в країні, нестачу бюджетних коштів реалізація ряду заходів із подолання наслідків аварії, а зокрема й соціального захисту потерпілих, здійснюється не в повному обсязі.
Не оминуло “чорнобильське” лихо і жителів нашого району. На Здолбунівщині проживає 929 осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, з них: 197 - ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС, 332 - потерпілі та 400 - діти, які мають статус постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Наслідки аварії могли б бути ще страшнішими, якби в боротьбу зі стихією не вступили люди, яких ми називаємо “ліквідаторами”. Вони захистили світ від страшної біди ціною свого здоров’я і життя. Серед тих, хто став на боротьбу з ядерним монстром, були і здолбунівчани Анатолій Садовщук, Микола Каленюк, Віталій Смірнов, Ольга Білецька, Людмила Фалалєєва, Анжела Гнатюк, Галина Савелко, Петро Бондарчук, Леонід Котуліч, Анатолій Турчик та інші. Вони гідно і сповна виконали свій обов’язок перед Батьківщиною. І хочеться, щоб згадували про це не раз у рік і не вряди-годи, а щоб вдячність і пошана держави та суспільства до цих людей набули, нарешті, реального втілення у якісному покращенні їх життя.
З нагоди 28-ї річниці сумної дати схиляємо голови в шанобі перед учасниками тієї страшної трагедії. Схиляємо голови і згадуємо тих, котрі в мить аварії стояли на найчорнішому рубежі, біля розчахнутого реактора.
Подія, яка сталася 26 квітня 1986 року, - лише скорботна мить для світової історії. Та для нас, її сучасників, Чорнобиль залишиться назавжди: у тисячах гектарів назавжди забрудненої землі, у мертвих містах і селах, у тисячах рентгенів, що покояться у саркофазі. А найголовніше – у нашій пам’яті.
Людмила ВАСЮК.

Comments are now closed for this entry